FINAL – Amical inter-tari / Austria – Romania 0-0. Un rezultat care nu da rau la palmares, dupa o prestatie modesta!

Marti seara, Romania s-a deplaseaza la Innsbruck, unde a sustinut un meci amical in compania Austriei. Pentru „tricolori” a fost cea de-a doua partida de pregatire, dupa cea castigata cu 1-0 pe terenul Elvetiei. In urma unei prestatii  mult mai modetse decat cea din fata elvetienilor, partida s-a incheiat nedecis, scor 0-0.

Niculae a avut singura mare ocazie de gol pentru Romania, in finalul primei reprize, insa din 3-4 metri nu a reusit sa-l invinga pe portarul austriac, dupa acesta a respins un balon in fata!  De partea cealalta, am numarat numai putin de 5-6 ocazii mari de gol si o posesie mult peste cea a noastra…

Iata desfasurarea partidei

’90 Fluier final

85′ Maxim intra in locul lui

85′ Pehlivan intra in locul lui Arnautovic

82′ Chipciu combina cu Lazar in marginea careului, iar sutul stelistului nu-l poate surprinde pe portarul austriac

78′ Chipciu intra in locul lui Tanase

71′ Bourceanu intra in locul lui Chiriches

71′ Ivanschitz intra in locul lui Jonuzovic

62′ Schimbare la romani: Alexe intra in locul lui Grozav

61′ Ocazie AUSTRIA! Inca odata Tatarusanu se interpune la voleul lui Alaba!

59′ Schimbare la romani: Lazar intra in locul lui Florescu

58′ Ocazie AUSTRIA! Tatarusanu intervine spectaculos la sutul lui Junuzovic! Chiriches si Goian s-au incurcat reciproc si i-au permis adversarului sa trage din interiorul careului!

50′ Alaba executa inselator o lovitura libera, pe coltul lung, insa Scharner este surprins in offside

47′ Grozav trage de la mare distanta, mult peste!

46′ Schimbare la austrieci: iese Janko si intra Burger

PAUZA

42′ Imensa sansa de gol pentru ROMANIA! Torje trage plasat, la coltul lung, cu pamantul, Gratzei respinge mingea in fata, dar Niculae nu poate relua in poarta si trage direct in palmele portarului care respinge in extremis!

38′ Rat vede primul galben am meciului, pentru o talpa aplicata pe glezna adversarului

36′ Ocazie ROMANIA! Daniel Niculae nu reuseste sa impinga balonul din 4-5 metri, dupa o combinatie superba cu Grozav!

33′ Scharner trimite cu capul, mult peste

25′ Austriecii cer penalty dupa o interventie a lui Goian, in marginea careului, insa jocul continua. Se putea acorda lovitura de pedeapsa fara probleme!

23′ Partida este dominata clar de gazde, in timp ce romanii nu si-au creat nicio faza de poarta mai consistanta pana acum!

21′ Iese la rampa si mijlocasul lui Bayern, Alaba, care  trage extrem de puternic din prima din afara careului, insa Tatarusanu este la post si prinde.

16′ Inca o faza periculoasa a austriecilor la o centrare puternica de pe stanga, deviata din fata portii de Janko.

7′ Ocazie de gol Austria! Din nou sunt periculosi austriecii, dar Tatarusanu reuseste insa sa retina in doi timpi o minge reluata puternic cu capul de Scharner!

4′ Tatarusanu retine cu ceva emotii o minge trimisa surprinzator cu calcaiul de Burgstaller.

1′ Romania are lovitura de start a partidei

Echipele care vor evolua:

AUSTRIA: Gratzei – Garics, Scharner, Dragovic, Suttner – Klavak, Alaba – Burgstaller Junuzovic, Arnautovic – Janko

ROMANIA: Tatarusanu – Papp, Goian, Gaman, Rat – Florescu, Chiriches – Torje, Grozav, Tanase – Niculae

Rezerve: Lobont, Rapa, Bourceanu, Chipciu, Lazar, Latovlevici, Grigore, Alexe, Maxim, Gardos, Lung