Sah: Viswanathan Anand isi apara cu succes titlul, invingandu-l in „tiebreak” pe Boris Gelfand

La Galeriile Tretiakov din Moscova a cazut cortina peste disputa la titlul de campion mondial la sah, detinatorul acestei pozitii, Viswanathan Anand (India) castigand intr-un spectaculos „tiebreak” in fata lui Boris Gelfand (Israel) cu 2,5 – 1,5…

Dupa 12 partide desfasurate dupa regulile obisnuite ale jocului, rezultatul a fost nedecis 6-6. Multi au criticat desfasurare disputei fiind inregistrate 10 remize si doar doua victorii, cate una de fiecare parte. Dupa doua zile de pauza au urmat patru partide cu timpul de gandire redus la numai 25 de minute. Campionul „en titre” a avut nervii mai puternici, a facut mutarile mai rapid si mai ales a amendat prompt erorile adversarului. Victoria care a decis rezultatul final a fost realizata in a doua intalnire dupa jucarea a 77 de mutari.

„Tigrul din Madras”, cum este denumit de compatriotii sai campionul in varsta de 42 de ani, a declarat: „A fost un meci foarte strans si ma simt acum usurat victoria mea nefiind lipsita de noroc…”. Invingatorul a obtinut un premiu de 1,5 milioane dolari, iar invinsul 1,05 milioane.

Sursa foto: „innsalzach24.de”