EURO 2012: „Golden goal” o inovatie curioasa care a rezistat din fericire doar doua editii

Doar cateva zile ne despart de debutul editiei a 14-a,  turneele  finale anterioare avand castigatori asteptati si …neasteptati, confirmari si surprize, mari  bucurii si tot atatea mari deceptii. De-a lungul anilor, competitia menita sa concureze campionatul mondial FIFA si-a cucerit cu greu dar tot mai convingator un loc in lumea fotbalului cum se va vedea…

In 1980 turneul a castigat in maturitate, de data aceasta participantele fiind 8 la numar, competitia gadzuita de Italia avand loc pe durata a 12 zile. In urma partidelor din cele doua grupe preliminare in finala s-au intalnit Belgia  si Germania. Nemtii au castigat dupa un meci dramatic, golul victoriei fiind opera lui Hrubesch in minutul 90. Finala a avut si o prezenta romaneasca, arbitrul intalnirii fiind reputatul „referee“ Nicolae Rainea. In meciul pentru locul 3, dupa 1-1 la capatul a 120 de minute intre Cehoslovacia si Italia prima echipa a castigat cu 9-8 (!) la penaltiuri. Cateva nume dintre finalisti: Schumacher, Stielike, Schuster, Rummenigge, respectiv Pfaff, Gerets, Ceulemans,  Vandereycken.

Tot cu opt echipe  a avut loc turneul final din 1984 in Franta, de data aceasta vreme de 16 zile.  Au cazut goluri multe: 41, golgeter fiind actualul presedinte al UEFA, Michel Platini cu 9 goluri ! In semifinale, Franta a invins Portugalia cu 3-2 dupa prelungiri, iar Spania a terminat la egalitate, 1-1 cu Danemarca meciul fiind decis prin  executarea penaltiurilor, 5-4 pentru prima echipa. Finala au castigat-o gazdele cu 2-0, Platini si Bellonne marcand cele doua goluri. Cateva mari nume: Giresse, Fernandez, Tigana, Lacombe, respectiv Arconada, Camacho, Santillana, Carasco.

In 1988, insfarsit succes olandez si inca la München ! Din nou 16 zile pentru disputa celor 8 echipe participante, pe lista golgeterilor fiind  nume celebre: Marco van Basten, Rudi Völler si Oleg Protasov. In semifinale, incheiate in timpul regulamentar, deja aceasta fiind o surpriza, doua rezultate neasteptate: Germania – Olanda 1-2 si URSS – Italia 2-0. In finala echipa „oranje“ a castigat cu 2-0 prin golurile lui Gullit si van Basten. Alte nume cu rezonanta: Koeman, Rijkaard, Vanenburg, Dasaev, Aleinikov, Mihailicenko, Belanov.

Patru ani mai tarziu, in 1992, competitia a fost precedata de o decizie politico-sportiva: pentru declansarea razboiului din Balcani, Iugoslavia fiind exclusa de la turneul final din Suedia, ea fiind suplinita de  Danemarca. Si ce inlocuitoare ? Ea a ajuns in finala castigand ! In semifinale, Germania a invins Suedia cu 3-2, iar Danemarca a trecut de Olanda dupa prelungiri (2-2) si executia penaltiurilor (5-4). In finala danezii au castigat cu 2-0 prin golurile marcate de Jensen si Vilfort. In cele doua echipe finaliste multe nume cunoscute: Schmeichel, Olsen, Larsen, B. Laudrup, Povlsen, respectiv  Ilgner, Helmer, Thon, Hässler, Effenberg,

Asa numitul „golden goal” a ramas in amintire de la turneul final din  anul 1996 desfasurat intre  8 si 30 iunie in Anglia. Pentru prima oara au participat 16 echipe impartire in patru grupe preliminare. La cele 31 de intalniri au asistat 1,3 milioane de spectatori. In sferturile de finala, cu primele doua echipe din fiecare grupa, doua meciuri au fost decise in timpul regulamentar: Germania – Croatia 2-1 si Cehia – Portugalia 1-0,  celelalte doua necesitand executia penaltiurilor: Anglia – Spania 0-0, 4-2 la penaltiuri si Franta – Olanda 0-0, 5-4 la penaltiuri. In semifinale aceeasi poveste, partide decise doar dupa executia loviturilor de la 11 metri: Germania – Anglia 1-1, respectiv 5-4 si Cehia – Franta 0-0, respectiv 6-5. Finala dintre Germania si Cehia s-a incheiat cu 2-1, prin golurile lui Bierhoff, actualul manager al echipei nationale a Germaniei, al doilea gol care a insemnat si finalul intalnirii fiind inscris in minutul 95. Cateva nume de retinut: Babbel, Sammer, Scholl, Klinsmann, respectiv Kadlec, Rada, Poborsky, Nemec, Kuka.