Gimnastica / Campionatul European de la Montpellier: Flavius Koczi aduce medalia de aur dupa o pauza de patru ani!

Romania a cucerit, duminica, medalia de aur in proba de sarituri la Campionatul European de gimnastica de la Montpellier, prin Flavius Koczi, dupa o pauza de 4 ani! Gimnastul roman a avut doua sarituri excente (1 – 16,100 si 2 – 16,133) in urma carora a strans nota 16,116.

Pe locul doi s-a clasat ucraineanul Igor Radiviloc, cu nota 16,066, in timp ce ultimul loc al podiumului a fost ocupat de rusul Denis Ablyazin, cu 16.062.

Flavius Koczi a fost singurul gimnast roman care a participat duminica in finalele pe aparate.

Aceasta medalie de aur este a doua medalie obtinuta de gimnastii romani, dupa cea de bronz, obtinuta sambata in finala pe echipe!