EURO 2012: Elvetia – Germania 5-3 (2-1), dupa o partida spectaculoasa in care oaspetii au acuzat in toate compartimentele lipsa internationalilor de la Bayern

Penultima repetitie a echipei Germaniei a avut loc la Basel in compania reprezentativei Elvetiei, un adversar ambitios cu trei „stranieri“ din Bundesliga: Benaglio, Barnetta si Derdiyok, alaturi de alti echipieri consacrati ca Senderos, Fernandes si Inler. Oaspetii s-au prezentat fara jucatorii de la Bayern dar  cu multe inovatii si incercari, Joachim Löw avand de redus lotul de la 27 jucatori la 23…

Germanii au dominat autoritar primele 20 de minute, apoi insa au disparut din joc. Doua baloane pierdute de oaspeti la mijlocul terenului l-au adus pe Barnetta in situatia de contraatac, de fiecare data el l-a servit pe Derdiyok care in decurs de 3 minute (21 si 23) a marcat de doua ori pe langa o aparare neatenta si mai ales gresit plasata. Germania a avut o indelungata posesie a mingii, dar aceasta nu a adus nici pe departe o superioritate in fata portii adverse si aproape deloc situatii de a inscrie. Dintr-o faza fixa, lovitura libera Götze, reluare cu capul Hummels, oaspetii au redus din scor in minutul 45.

Imediat dupa pauza (min. 49) prin actiunea cunoscuta din prima repriza, centrare Barnetta si reluare  Derdiyok, gazdele au refacut diferenta la 3-1. Apoi Schürrle,  sut de la distanta (min.64),  Lichtsteiner (min. 67), lovitura cu capul, Reus (min.72), reluare din marginea careu, Mehmedi (78) sut din interiorul  careului,  au rotunjit scorul unei partide antrenate si spectaculoase, in care Elvetia a jucat  mai mult pentru scor decat adversarul aratand favoritei unde ii sunt deficientele. Un lucru este cert,  Germania nu-si poate permite luxul sa evolueze fara jucatorii de la Bayern (Neuer, Lahm, Boateng, Badstuber,  Schweinsteuger, Kroos, Müller, Gomez) mai ales apararea prezentandu-se  sub asteptari.

Arbitrul Antony Gautier (FRA) a condus in prezenta a 32 000 de spectatori formatiile:

Elvetia: Benaglio – Lichtsteiner, Senderos, van Bergen, Ziegler – Inler, Fernandes (90 Djorou)– Barnetta (78 Stocker), Xhaka (88 Wiss), Mehmedi – Derdiyok;
Germania: Ter Stegen – Höwedes (78 S. Bender), Mertesacker, Hummels, Schmelzer – Khedira (46 Gündogan) – Schürrle, Götze (78 L. Bender), Özil (46 Reus), Podolski (62 Draxler) – Klose (78 Cacau).