FINAL / Finala Cupei Romaniei / Rapid Bucuresti – Dinamo Bucuresti 0-1. „Cainii” isi adjudeca a 13-a Cupa din istorie!

Dinamo Bucuresti a castigat, miercuri seara, Cupa Romaniei, invingand in finala competitiei, disputata pe Arena National echipa Rapidului, scor 1-o. Meciul a debutat cu un tonus excelent de partea ambelor tabere, iar fazele periculoase s-au mutat cu viteza de la o poarta la alta. In a doua repriza dinamovistii si-au aparat cu indarjire avantajul obtinut rapid dupa revenirea in teren, dupa care nu au mai reusit sa iasa din propria jumatate decat in situatii rarisime.

Dupa fluierul de start, ambele echipe au luat cu asalt portile adverse, iar mersul jocului anunta un meci de exceptie. Rapidul si-a manifestat insa mai clar dorinta de a ataca, Deac, Herea si Surdu aflandu-se in mai multe randuri in fata deschiderii scorului. De partea cealalta, Marius Niculaea reusit sa-l culce la pamant pe Coman cu un sut violent din afara careului, respins din plonjon, de langa bara de portarul giulestean.

In ciuda numeroaselor faze periculoase, la pauza, tabela de marcaj a ramas nemodificata. Dupa reluarea partidei, jocul a cunoscut o perioada de scurta acalmie, insa cursa lui Kone pe banda dreapta deshide o oportunitate uriasa pentru dinamovisti. Mingea ajunge in careu la Curtean, iar sutul acestuia este respins de Coman in corner. Centrarea de la coltul terenului este urmarita perfect de Scarlatache, aparut in mijlocul careului nemarcat. Dinamovistul se inalta si reia cu capul spre poarta, paralel cu solul, iar Coman nu se poate opune.

Golul inscris rapid in secunda repriza a parut suficient pentru „alb-rosii” care in restul meciului s-au multumit cu o aparare aglomerata, preferand sa se lase asediati de atacurile furibune ale adversarilor.

Intrarea lui Pancu si Ionita au revitalizat ofenisva rapdisita, dar Kone, Moti si Scarlatache au inchis aproape ermetic careul lui Naumovski, a carui griji au fost mai degraba suturile din lovitura libera  ale lui Pancu.

Cu sase minute de prelungire acordate de pe margine, Rapidistii tot nu au reusit sa  gaseasca breasa prin care sa egaleze si, luptand pana in ultimul moment, elevii lui Razvan Lucescu au fost nevoiti sa se recunoasca invins dupa o repriza secunda pe care au dominat-o total.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

FINAL

94′ Pulhac avanseaza ins tanga, suteaza in careu iar Tucudean  reia din foarfeca peste paorta lui Coman.

91′ Curtean scapa pe contraatac, dar Oros intervine cu pretul unui cartonas galben.

89′ Naumovski este intins pe teren si arbitrul opreste jocul.

87′ Ionita primeste o pasa superba in careu, dar este blocat inainte de sut.

85′ Pancu arunca o minge in careu, preia Deac si suteaza din 8 metri, dar Naumovski respinge.

81′ Tucudean intra in locul lui Marius Niculae.

80′ Iese Dan Alexa, intra Ionita.

79′ Pancu suteaza din lovitura libera de la 30 de metri, dar mingea trece alaturi.

76′ Deac suteaza puternic din marginea careului, dar Naumovski se opune din plonjon.

74′ Pancu il inlocuieste pe Herea.

74′ Dinamo poate scapa pe contraatac, dar Dani Coman iese mult afara din careu si centreaza.

72′ Intra Catalin Munteanu in locul lui Danciulescu.

71′ Grigorie reia cu capul pe langa poarta o centrare din corner, de pe dreapta. Mingea trece pe langa poarta, iar giulestenaul se manifesta nervos si primeste cartonasul galben.

69′ De minute bune dinamovistii nu au mai iesit din propria jumatate. Rapidul bate o lovitura libera de la 35 de metri, dar mingea inalta este in cele din urma retinuta de Naumovski.

66′ Presiune sufocanta a rapidistilor la poarta lui Naumovski. Herea se joaca cu apararea dinamovista, iar Roman suteaza de la 30 de metri, peste poarta.

65′ Herea deviaza mingea cu capul in fata portii, dupa o centrare din corner de pe partea dreapta. Mingea se izbeste in pamant in fata portii, dar trece putin pe langa bara din stanga.

63′ Stefan Grigorie l-a inlocuit pe Surdu.

62′ Marcos Antonio opreste o minge care il cauta pe Alexe. Dinamovistii se aflau pe contraatac, in superioritate numerica.

58′ GOOOOOOL Dinamo! Scarlatache apare in fata portii reia cu capul in plasa, fara sperante pentru Coman.

57′ Kone avanseaza in banda centrala, mingea ajunge la Curtean al carui sut este respins in corner.

52′ Herea se resimte pe teren, dar se ridica ajutat de Moti.

51′ Dinamo bate o lovitura libera din stanga, dar Curtean nu reuseste sa amenintea poarta lui Coman.

46′ Incepe a doua repriza.

PAUZA

44′ Patrundere in careu a lui Bozovic, dar sutul spre coltul lung este dezamagitor si trece pe langa bara din dreapta.

39′ Partida extrem de dinamica, se trece rapid dintr-un careu in altul dar niciuna dintre cele doua advesare nu au mai reusit sa ameninte poarta adversa.

36′ Curtean avanseaza in banda stanga, trece de un fundas rapidist la marginea careului advers si suteaza la coltul lung. Coman se arunca si respinge, iar ofensiva giulesteana expediaza rapid balonul din fata portii.

35′ Herea suteaza frumos de la distanta, dupa o pasa trimisa de Deac, dar mingea survoleaza transversala.

30′ Surdu este sesizat in offside, dar decizia asistentului a fost gresita.

29′ Deac intra tare la Danciulescu intr-o lupta corp la corp, iar veteranul dinamovist se resimte, insa revine rapid in teren.

28′ Dinamo reuseste sa respinga centrarea de la coltul terenului executat de giulesteni.

27′ Rapidul obtine prima lovitura de corner.

24′ Deac sutaza din prima din marginea careului dupa o aruncare din aut a Rapidului. Sutul insa trece pe langa poarta lui Naumovski.

21′ Danciulescu este in offside.

20′ Uriasa sansa de gol pentru Rapid! Deac se impiedica in careu si nu reuseste sa trimita spre poarta, preia Surdu care trimite insa in portar din 7 metri.

15′ O foarfeca superba a lui Marius Niculae din afara careului il arunca pe Coman la baza barei din stanga, dar mingea trece putin pe langa poarta.

10′ Rapidul este mai incisiv in primele minute ale meicului.

4′ Herea, Deac si Alexa trag pe rand din marginea careului dinamovist, dar de fiecare data mingea se opreste in blocaj.

1′ Fluier de start in finala Cupei Romaniei!

Dinamo: Naumovski, Luchin, Grigore, Moti, Scarlatache, Curtean, Rus, Kone, Alexe, Niculae, Danciulescu

Rapid: Coman, Mihai Roman, M.Antonio, Oros, Bozovic, Grigore, Alexa, Teixeira, Deac, Herea, Surdu

Etichetat cu: , , , , , , , ,