Bundesliga: Bayern invinge Olanda cu 3-2 si cauta sa valorifice succesul in fortificarea mentala a internationalilor sai

„Cel mai inutil meci al anului“, cum se exprima managerul echipei nationale, Oliver Bierhoff, a fost taxat astfel si de suporteri, pe Allianz-Arena fiind prezenti marti seara doar 33 000 de spectatori. Acest „doar“ este justificat, la toate meciurile sezonului indiferent de ce natura cocheta arena müncheneza fiind  ocupata  pana la ultimul din cele 69 de mii de locuri…

Bayern a folosit jocul printre altele pentru a-si lua ramas bun de la jucatorii care o parasesc, Olic pleaca la Wolfsburg, Usami probabil la Hoffenheim, Pranjic inapoi in Croatia, Breno in Brazilia, iar Butt si-a incheiat cariera activa. Pe de alta parte, oboectivul lui Jupp Heynckes a fost refacerea psihica a jucatorilor. Gazdele au utilizat la inceput doar rezervele, pe parcurs fiind folositi si Lahm, Gomez, Ribery, Boateng etc. La olandezi alaturi de jucatori experimentati ca Boulahrouz, Mathijsen, van der Vaart, De Jong, Kuyt, Huntelaar si Snejder au evoluat si cativa tineri ca Vorm, Vlaar, Narsingh, pentru antrenorul van Marwijk partida fiind de un real folos in actiunea de reducere a lotului, actual el numarand inca 27 de jucatori.

Bayern a jucat de la egal la egal, prima repriza fiind interesanta si disputata, pentru ca dupa pauza jocul sa lancezeasca pana la granita plictiselii. Scorul ade 3-2 (2-2) a fost stabilit de Kroos (17), Petersen (28), Gomez (87), respectiv Huntelaar (18 ) si Narsingh (20).

A fost interesant de urmarit atitudinea publicului. O parte a aplaudat, alta a fluierat, nucleul suporterilor aflat la peluza sudica a venit insa cu steaguri si pancarte ca deobicei. In ultimul sfert de ora a intrat in joc la olandezi si Arjen Robben primit cu fluieraturi temperate dar evidente. El nu a facut prea multe, a executat vreo doua cornere, la finalul meciului insa coechipierii lui de la Bayern l-au imbratisat insotindu-l la peluza fanilor, aratand in acest fel coeziunea echipei.

Sambata, cei opt internationali ai münchenezilor, Neuer, Boateng, Badstuber, Lahm, Schweinsteiger, Kroos, Müller  si Gomez se vor alatura coechipierilor lor in cantonamentul de la Tourtelles, dar nu vor evolua impotriva Elvetiei la Basel, repetitia generala urmand sa aiba loc in partida cu Izrael care va urma saptamana ce vine.

Sursa foto: „focus.de”