Tribunalul sportiv al federatiei germane a validat rezultatul meciului de baraj Fortuna Düsseldorf – Hertha Berlin, prima echipa promovand in Bundesliga

Tribunalul sportiv al DFB (Federatia germana de fotbal) a decis luni in cazul meciului de baraj pentru Bundesliga dintre Fortuna Düsseldorf si Hertha Berlin incheiat martea trecuta cu scorul de 2-2 si  contestat de gruparea berlineza. Reamintim, vineri sedinta tribunalului a fost intrerupta dupa sapte ore de dezbateri amanandu-se pronuntarea pentru azi…

Clubul din Berlin a cerut rejucarea partidei pentru ca in final mii de suporteri ai echipei locale au navalit pe teren impiedicand desfasurarea intalnirii pana la capat, ramanand de jucat circa doua minute. Arbitrul Wolfgang Stark a decis reluarea partidei dupa o pauza de mai bine de 20 de minute.
Tribunalul sportiv sub presedintia lui Hans E.Lorenz a respins contestatia clubului din Berlin validand rezultatul de pe teren, ceea ce inseamna promovarea echipei din Düsseldorf in Bundesliga, aceasta castigand prima intalnire cu scorul de 2-1.
Prin aceasta hotarare litigiul nu a fost insa incheiat. Clubul Hertha Berlin are posibilitatea apelului in fata Tribunalului federal al DFB si in fata  TAS  la Lausanne. Daca el va face uz de aceste cai de atac ramane inca neclar.

Postat în Campionate externe

1. Decizie justa,nu putea Fortuna sa rejoace meciul pt.2 min. de nebunie,opinia publica germana a fost cvasiunanima spre ce s-a intamplat pe teren.