Liga Campionilor – FINALA / Bayern Munchen – Chelsea Londra 1-1, 4-5 dupa penaltiuri! Video / Vezi golurile! CHELSEA castiga Liga Campionilor!

Sezonul 2011-2012 al Ligii Campioniulor a ajuns la final! Pe stadionul Fussball Arena din Munchen, echipa gazda Bayern Munchen va juca cu trofeul pe masa in compania englezilor de la Chelsea Londra. Pentru prima data in istoria competitiei, finala se joaca sambata de la celebra ora, 21:45…

5-4 Drogba transforma, iar CHELSEA este castigatoarea Ligii Campionilor

4-4 Schweinsteiger bate slab, iar Cech respinge in bara!

2-1 Lahm transforma, desi Cech a atins balonul

FINAL! Urmeaza loviturile de departajare!

28′ Robben bate slab o lovitura libera, iar Cech retine fara nicio problema

22′ Cahill scoate incredibil din fata lui Gomez, iar Luiz respinge in corner cu zambetul pe buze!

18′  Incredibila ratare a lui Bayern! Olici centreaza in fata portii, insa Van Buyten nu reuseste sa reia pe poarta!

15′ Sfarsitul primei reprize

13′ Torres centreaza in fata portii pentru Drogba, dar Lahm respinge in extremis

7′ Van Buyten reia din vole, dar e blocat de Luiz

6′ Intra Olic in locul lui Ribery, accidentat

4′ Robben bate puternic, pe jos, insa Cech se culca pe balon si-l retine!

3′ Penalty pentru Bayern!! Drogba il faulteaza pe Ribery, iar arbitrul acorda lovitura de pedeapsa!

Prima repriza de prelungiri!

90’+3 Drogba isi bate joc de o lovitura libera de la 23 de metri si se fluiera finalul. Prelungiri!

88’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHELSEEEEAAAAAAAAAAAAAA!!  Drogba egaleaza tot cu capul in urma primului corner din finala al englezilor!

87′ Intra si Van Buyten in locul lui Muller

86′ David Luiz vede galben dupa o intrare din spate la Robben

84′ Intra Torres in locul lui Kalou

83′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BAYERN! Muller reia capul, balonul este trimis cu pamantul si-l invinge pe Cech!!

82′ Muller reia spectaculos, cu capul, o centrare a lui Robben, iar Cech retine

81′ Ashley Cole vede galben pentru o intrare dura la Muller

78′ Ocazie mare Bayern! Muller reia din 6-7 metri, pozitie centrala, fara sa fie talonat, dar sutul este ratat si trece pe langa poarta

76′ Ribery patrunde periculos pe dreapta, alega sa suteze din unghi, iar Cech respingea peste bara in-extremis

75′ Prima schimbare a FINALEI! Iese Bertrand si intra Malouda

73′ Drogba scapa pe contraatac, centreaza extrem de periculos in fata portii, insa mingea este respinsa in afara terenului de Contento

70′ Bayern continua sa ramana la conducerea partidei. Robben suteaza de două ori de la marginea careului, de fiecare data mingea se opreste in adversari

63′ Schweinsteiger scapa singur pe contraatac, insa centrarea sa in careu este imprecisa, iar Bayern mai rateaza o ocazie

59′ Robben primeste in careu si trage din drop, dar Cole se opune la sacrificiu

53′ Robben trage dupa o actiune a lui Muller, Ribery reia balonul, deviat, in plasa, dar se fluierase ofsaid!

50′ Drogba suteaza de la peste 30 m, mult pe langa poarta nemtilor

47′ Ribery centreaza in fata portii, David Luiz respinge din fata lui Gomez

46′ Nicio schimbare la pauza

PAUZA

43′ URIASA OCAZIE! Gomez il fenteaza pe Cahill, in marginea careului, ramane singur cu fata la poarta, insa sutul pe sus trece mult peste!

42′ Meciul se joaca pe contre, insa englezii nu reusesc sa-si creeze ocazia de gol, tot nemtii fiind mai periculosi

39′ Ocazie pentru Bayern! Sutul ratat al lui Ribery il gaseste singur pe Gomez, insa preluarea il tradeaza si nu poate relua periculos, iar londonezii resping cu disperare in corner!

37′ Ocazie pentru Chelsea! Kalou primeste usor lateral dreapta, insa sutul plasat la semi inaltime nu-l poate invinge pe Neuer

36′ Ocazie mare Bayern! Muller reia in forta din 9-10 metri, insa balonul se duce putin pe langa

34′ Au si englezii parte de o lovitura libera, insa mult mai periculoasa decat cea a bavarezilor. Bate Mata de la 22 de metri, insa loveste prea jos si balonul se duce peste poarta

32′ Suteaza Robben, insa de data aceasta pe poarta, dar in bratele lui Cech

31′ Ribery este faultat dur de Bosingwa, iar londonezul scapa de galben!

29′ Nemtii primesc o lovitura libera de la 25 de metri, insa Robben trage in zid

22′ Bara Bayern! Cech a respins mingea in bara in urma unui sut puternic al lui Robben!  Prima ocazie clara de gol!

19′ Probleme in defensiva lui Chelsea. Nemtii nu reusesc sa profite de greselile comise de londonezi, iar Gomez trece putin pe langa minge si nu reuseste sa suteze spre poarta lui Cech

18′ Faza foarte buna de atac a nemtilor! Robben reia surprinzator din careu spre poarta o centrare din corner, insa mingea este deviata pe langa poarta .

13′ Gomez reia, din careul mic, o centrare a lui Ribery, insa talonat excelent de Cahill neamtul reia peste

12′ Londonezii au echilibrat meciul si sunt mai prezenti in jumatatea bavarezilor

8′ O incursiune buna a lui Robben, in partea dreapta, insa olandezul alege sa traga mult peste poarta

7′ Tot nemtii sunt mai periculosi, insa pana la urma londonezii recupereaza in propriul careu

6′ Sut al lui Kroos, din marginea careului, insa balonul trece putin pe langa.

5′ Bavarezii au prima actiune buna. Schweinsteiger trage puternic de la 20 m, mingea este respinsa in corner

2′ Schweinsteiger vede primul galben in urma unui hent comis la marginea careului londonez

1′ Inceputul finalei

Daca reusesc sa castige, nemtii intra in istoria competitiei, Bayern devenind a treia echipa care izbuteste sa castige trofeul suprem chiar pe propriul stadion. Aceasta performanta a mai fost reusita doar de Real Madrid si Inter Milano, prima in 1957 , iar cea de-a doua in 1965!

Englezii s-au aflat o singura data in finala competitiei, in 2007-2008, insa atunci au pierdut in fata rivalilor de la Manchester United, la penaltiuri si este de asteptat ca in aceasta seara elevii lui Di Matteo sa fie extrem de pregatiti la acest capitol!

Echipele care vor evolua:

BAYERN: Neuer – Lahm, Boateng, Timoşciuk, Contento – Kroos, Schweinsteiger – Robben, Muller, Ribery – Gomez
Antrenor: Jupp Heynckes
Absenti: Badstuber, Alaba, Luiz Gustavo (suspendati)

CHELSEA: Cech – Bosingwa, A.Cole, D.Luiz, Cahill, A.cole – Mikel, Lampard – Kalou, Mata, Bertrand – Drogba
Antrenor: Roberto Di Matteo
Absenti: Terry, Ramires, Ivanovici, Meireles (suspendati)

Arbitru: Pedro Proenca (Portugalia)
Asistenti: Bertino Miranda, Ricardo Santos (ambii Portugalia)