FINAL / Ultima etapa / Vointa Sibiu – CS Mioveni 3-1. Sibienii ies cu fruntea in sus din Liga 1

Vointa Sibiu a incheiat sezonul cu o victorie obtinuta pe teren propriu in fata ultimei clasate, CS Mioveni. Desi ambele echipe sunt matematic retrogradate, elevii lui Alexandru Pelici au reusit sa se impuna in fata argesenilor, dupa ce au fost condusi inca din minutul 6 al partidei.

Scorul a fost deschis de Nastasie care a speculat cu un sut o bresa in defensiva gazdelor, iar tabela de marcaj a ramas nemodificata pana la pauza. La revenirea pe teren, sibienii s-au aratat mult mi incisivi si dupa doar 180 de secunde de la reluarea partidei Popa il invinge pe portarul Mioveniului cu un sut de la distanta.Sase minute mai tarziu, Zagrean inscrie la coltul lung, iar in minutul 66′ reuseste dubla stabilind scorul final al partidei.

Vointa Sibiu a parasit terenul dupa fluierul final in aplauzele fanilor, carora le va da intalnire in Liga 2 din sezonul viitor.

Vezi cum s-a desfasurat meciul:

93′ FINAL

84′ Majer il inlocuieste pe Dalbea.

82′ Baicu primeste cartoansul galben.

80′ Lukanovic il inlocuieste pe Zagrean.

73′ Baicu il inclocuieste pe Lirca.

70′ Stoica vede al doilea cartonas galben si iese de pe teren la 24 de minute de la introducerea sa pe teren.

67′ GOOOOOOOL Vointa. Zagrean reuseste dubla.

59′ Auza este inlocuit cu Neaga.

55′ GOOOOOOOOOOOL Vointa!!! Zagrean inscrie cu un sut la coltul lung.

49′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Vointa! Inscrie Popa din afara careului.

46′ Se reia meciul.

PAUZA

39′ Cretu primeste si el cartonasul galben pentru un fault dur la mijlocul terenului.

34′ Bunea vede cartonasul galben pentru un fault comis in propria jumatate.

32′ Bunea se inalta in careul advers si reia cu capul din 5 metri, dar golul egalizator mai are de asteptat, mingea trecand peste poarta.

29′ Beza suteaza din voleu, dar Popescu este la post si prinde.

25′ Nastasie este in offside.

23′ Popescu iese si retine o pasa lunga ce-l cauta pe Zagrean.

17′ Sibienii preseaza in jumatatea aversa, oaspetii baricadandu-se in defensiva.

14′ Popa suteaza in blocaj.

13′ Cornerul executat de gazde nu pune in pericol poarta adversa.

13′ Burlacu trece pe langa egalare, dar Popescu respinge in corner.

6′ GOOOOOOOOOOOOOL Mioveni! Nastasie deschide scorul cu un sut trimis pe un culoar descoperit in apararea sibienilor.

2′ Corner pentru gazde.

1′ A inceput prtida.

VOINTA SIBIU:  Miron – Forika, Apostol, Grigore – Burlacu, Dalbea, Beza, Tatar – Straut, Zagrean, Antohi
Antrenor: Alexandru Pelici

CS MIOVENI: Cobrea – Voicu, Olteanu, Iordache, Stoica, Baicu – Enache, Sandulescu, Naidin, Cosereanu – Nastasie
Antrenor: Constantin Stancu