FINAL / Etapa a XXXI-a / „U” Cluj – CFR Cluj 2-3. „Feroviarii” cuceresc pentru a treia oara trofeul Ligii 1!!!

CFR Cluj este noua campioana a Romaniei! Elevii lui Ioan Andone au reusit sa invinga „U”Cluj pe arena locala si reuseste astfel sa castige cel de-al treila titlu din istorie, la capatul unui meci dramatic, in care „sepcile rosii” au condu meciul cu 2-0.

Universitatea Cluj a inceput in forta jocul, aratand un apetit deosebit pentru faza ofensiva. Contraatacurile celor doua echipe plimbau mingea dintr-un careu intr-altul, iar in minutul 29′ Cristescu sparge gheata cu primul sau gol pentru „U” Cluj, dintr-o lovitura de cap din fata portii.

Pana la pauza jocul celor doua echipe continua sa fie energic, dar jucatorii intra la vestiare fara a mai reusi sa inscrie.

La 3 minute dupa reluarea meciului, Cristescu repeta isprava din prima repriza si inscrie un gol ca tras la indigo, cu capul, din 6 metri, gol ce parea sa scufunde corabiile CFR-ului. Nimic mai fals insa. Dupa doar un minut, Andrei
Crista primeste cel de-al doilea galben si paraseste terenul, moment care schimba soarta partidei.

In minutul 51′ Muresan prinde un sut naprasnic de la 30 de metri, iar Bornescu este invins. Cu un om in minus, „sepcile rosii” nu mai au forta de a ameninta careul advers si CFR-istii asediaza incontinuu poarta gazdelor. In cele din urma Sougou reuseste sa introduca din nou mingea in poarta lui Bornescu, iar „feroviarii” mai aveau circa 30 de minute pentru a cuceri titlul chiar pe Cluj Arena, stadionul marilor rivali din oras.

In cele din urma, dupa replicile putine la numar ale gazdelor, soarta titlului se decide pe Arena Cluj, in penultimul minut regulamentar de joc. Kapetanos este tinut de tricou in careul advers de Szukala si arbitrul croat acorda promp penalty. Istoria se repeta. La fel ca in meciul anulat cu o saptamana mai devreme, Cadu executa penalty-ul si il invinge pe Bornescu, laolalta cu toate celelalte echipe din Liga 1. CFR Cluj este campioana in sezonul 2011/2012 si aduce pentru a treia oara in istorie titlul in Gruia.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

91′ Meciul este prelungit cu 4 minute.

89′ GOOOOOOOOOOOL CFR!!! Cadu aduce titlul in Gruia!

88′ Penalty obtinut de CFR! Szukala pune mana pe Kapetanos, care cade imediat pe gazon.

87′ Kapetanos reia cu capul pe langa poarta lui Bornescu, dupa centrarea lui Camora.

83′ Kapetanos primeste cartonasul galben pentru ca a lovit mingea, desi arbitrul le facuse deja semn gazdelor sa repuna.

81′ Sougou patrunde prin dreapta, centreaza, dar reluarea lui Rui Pedro trece peste poarta.

78′ Bornescu acuza o lovitura la spate.

77′ Bornescu retine un sut trimis de Muresan din afara careului.

76′ Grozav suteaza din exteriorul careului, pe langa poarta.

75′ Hoban greseste, iar Kapetanos scapa singur cu portarul, dar si acesta gafeaza, sutand pe langa minge.

74′ Rui Pedro il inlcouieste pe Sare.

73′ Sare primeste cartonasul galben.

71′ Maftei isi incearca sutul de la 30 de metri, dar mingea survoleaza transversala.

69′ Lionn centreaza din dreapota, dar Galamaz respinge.

67′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR !!!! Sougou deviaza o minge din fata portii si inscrie golul care ii apropie pe „feroviari de titlu.

64′ Draghici il inlocuieste pe Tony.

62′ Tony scapa pe contraatac, dr suteaza slab si Beto retine fara probleme. Nigerianul acuza dureri cere sa fie schimbat.

61′ Muresan sutaza din nou de la distanta, dar de data aceasta nu mai prinde cadrul portii.

58′ Patrundere frumoasa a lui Mafftei in carel advers, trimite la Sougou, dar acesta suteaza slab pana la Bornescu.

56′ CFR-ul a prins aripi dupa eliminearea lui Adrian Cristea si nu le mai da voie gazdelor sa iasa din propria jumatate.

55′ Kapetanos intra in locul lui Vrajnes.

55′ Lionn centreaza din banda dreapta, dar mingea iese in aut de poarta.

53′ Cojocnean il inlocuieste pe Marinescu.

51′ GOOOOOOOOOOL CFR!!! Muresan centreaza din 30 de metri, din zona centrala, iar Bornescu nu poate reactiona.

48′ Andrei Cristea vede al doilea galben si isi lasa echipa in 10 oameni.

47′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL „U” Cluj! Cristescu inscrie din nou, cu aceeasi lovitura de cap din 5 metri!!!

47′ Marinescu ii paseaza in careu lui Cristea, iar sutul acestuia la coltul scurt este respins cu piciorul de Beto.

46′ Se reia meciul.

45′ PAUZA

45′ Adrian Cristea vede cartonasul galben pentru proteste repetate.

44′ Vrajnes reia cu capul pe langa paorta, dupa ce Bornescu iesise gresit din poarta.

42′ Dorinel Popa reuseste sa respinga spectaculos, cu calciul, aprinzand tribunele.

41′ Camora suteaza cu stangul de la 30 de metri, dar nu gaaseste cadrul portii.

36′ In tribune se afla si team-managerul Stelei, Meme Stoica, privind cu atentie meciul echipei pe care „ros-albastrii” o vor intalni duminica.

35′ Peralta primeste cartonasul galben.

35′ „U” Cluj pelaca din nou pe contraatac, dar Cadu reuseste sa respinga in corner sutul lui Cristea.

33′ Grozav obtine un corner. Centrarea este reluata cu capul din 10 metri de Szukal;a, dar Beto retine si arunca balonul mult in fata pentru contraatac.

29′ GOOOOOOOOOOOOL „U” Cluj! Adrian Cristea centreaza in careu, Cristescu se demarca excelent si inscrie din 5 metri  cu capul.

28′ Grozav trece de trei adversari si obtine lovitura libera dupa ce Camora comite hentul.

23′ Hoban suteaza hazardat de la 40 de metri.

23′ Adrian Cristea repune mingea in joc de la coltul terenului, mingea este respinsa si gazdele „zboara” pe contraatac, dar Mendy interv ine si il opreste pe Ronny.

21′ Bornescu retine cu fermitate un sut trimis de Hora din stanga.

20′ Tony incearca sa plece rapid pe contraatac, dar este blocat la timp.

14′ Camora suteaza bine de la distanta, dar rteaza cu putin poarta.

12′ Bornescu iese bine ssi respinge o centrare din corner a lui Vranjes.

9′ Dorinel Popa apare bine in careu si pune capat unei faze care ar fi putut fi extrem de periculoasa.

8′ Peralta pierde balonul la mijlocul terenului, iar „U” Cluj pleaca pe conraatac.

5′ Isi incearca si Cristescu norocul cu un sut de la 25 de metri, dupa ce driblase un adversar, dar sutul sau nu prinde cadrul portii.

3′ Vranjes suteaza de la distanta, dar Bornescu este la post.

2’Hora executa o lovitura libera, iar Bornescu scapa mingea in fata careului, dar Ronny suteaza defectuos, paralel cu poarta.

1′ A inceput meciul.

„U” CLUJ: Bornescu – D. Popa, Galamaz, Szukala, Mendy – Cristescu, Hoban, Marinescu – Tony, Grozav, Ad. Cristea
Antrenor: Claudiu Niculescu

CFR CLUJ: Beto – Lionn, Cadu, Maftei, Camora – Hora, Peralta, Sare, Vranjes – Sougou, Ronny
Antrenor: Ioan Andone