Agonie si extaz! Iliev a facut Steaua sa straluceasca pe Arena National, trimitand „cainii” acasa cu coada intre picioare

Valentin Iliev a inscris de doua ori in marele derby dintre Steaua si Dinamo, scor 3-2, si a devenit astfel noul erou al echipei din Ghencea. Fundasul bulgar a marcat in ambele dati cu capul, din doua faze identice, aducand alaturi de amrcatorul primului gol al „ros albastrilor”, Raul Rusescu, trei puncte care pastreaza sansele la titlu ale Stelei.Steaua s-a vazut condusa inca din prima parte a reprizei intai, dupa golul inscris de Curtean, iar stelistii priveau dezastrul cu ochii. Dupa penalty-ul transformat eficient de Rusescu in ultimele minute ale primului mitan, marile rivale bucurestene au revenit pe teren in a doua parte a meciului la scorul de 1-1. In minutul 48 Iliev a modificat tabela dintr-o reluare cu capul a unei centrari din corner, „miscare” pe care avea s-o repete cu acelasi rezultat cateva minutea mai tarziu.

„Sunt fericit si pentru cele doua goluri ii multumesc mult lui Dumnezeu. Le multumesc fanilor, colegilor, antrenorilor. Este o seara fericita. Cel mai important e ca am castigat, nu conteaza ca am marcat, ci sa mergem in sus. Vom lua titlul, daca vrea Dumnezeu. Ne gandim la meciul cu CFR Cluj, pe care vrem sa-l castigam. Nu spun daca golurile mele au fost urmare a unor scheme, daca spun nu mai marcam. Gata!”, a declarat Iliev, pentru DigiSport.