Women-Champions League: Olympique Lyon confirma rolul de favorita, castigand pentru a doua oara consecutiv ravnitul trofeu european

Finala celei de-a 11-a editii a competitiei, a adus fata-fata doua echipe dominante pe continent, cu jucatoare  care au demonstrat  profesionalizarea fotbalului feminin facand o certa propaganda pentru acest sport. A fost placut sa vezi jucatoare pregatite la cel mai inalt nivel, cu  calitati tehnice si tactice remarcabile, iar jucatoare ca Abily, Schelin, Necib, Bartusiak, Smisek sau Garefrekes aratand cat de accesibil este acest joc si pentru reprezentantele sexului frumos…

LYON – FRANKFURT  2-0 (2-0)

Stadionul Olimpic din München. Spectatori: 50 300. Arbitru:  Jennie Palmqvist (Suedia). Au marcat: Le Sommer (15, din penalti), Abily (28). Cartonas galben: Henry.

Lyon: Bouhaddi – Bompastor, Renard, Franco, Viguier – Abily, Cruz Trana, Necib (49 Dickenmann) – Henry, Le Sommer (66 Rosana),  Schelin (88 Otaki). Antrenor: Patrice Lair.

Frankfurt: Schumann – Thunebro, Bartusiak, Lewandowski, Weber (61 Percival) – Smisek (84 Landström), Kumagai, Behringer  – Huth (64 Crnogorcevic), Garefrekes –  Marozsan. Antrenor: Sven Kahlert.

Inceputul a apartinut echipe din Frankfurt care intr-un singur minut a obtinut patru cornere consecutive, dar echipa din Lyon a parut mai versata si organizata in organizarea  jocului. La incheierea primului sfert de ora echipa franceza a deschis scorul din penalti. Behringer a faultat-o in careu pe Cruz Trana si Le Sommer a transformat sigur, 1-0. Frankfurt a jucat pe atac, dar putinele actiuni ofensive ale echipei din Lyon au fost mai periculoase. La o minge lunga trimisa la marginea careului, portarita Schumann a respins cu capul exact in picioarele lui Abily care de la 30 de metri a sutat balonul in poarta goala, 2-0. In finalul reprizei Behringer a ratat singura cu portarul reducerea handicapului.

Dupa pauza, Frankfurt a avut in cea mai mare parte a timpului intiativa, dar numeroasele atacuri nu au putut fi transformate in goluri Marozsan, Garefrekes si altele  ratand ocazii dintre cele mai bune. Finalmente echipa mai buna a castigat  pentru a  doua oara consecutiv cel mai important trofeu european pentrue chipele de club. Olympique Lyon este una dintre cele mai consolidate cluburi feminine de fotbal din lume, bugetul anual de 7 milioane euro confirmand clar acest lucru. Pentru Frankfurt o realitate trista: dupa pozitia din campionat ea va lipsi in sezonul viitor de pe arena internationala.