FINAL / Etapa a XXXIII-a / STEAUA – DINAMO 3-2. Iliev aduce glorie „ros-albastrilor” in marele derby al Ligii 1

Steaua a invins Dinamo cu 3-2, pe Arena National, in meciul cel mai asteptat din acest retur. Iliev a inscris cu capul doua goluri ca trase la indigo si devine astfel noul erou al echipei din Ghencea, mentinand Steaua in cartile pentru titlu.

Stelistii au inceput meciul in forta, punand presiune in jumatatea adversa. Dinamovistii s-au aparat compactat si au mers pe cartea contraatacului, pariu care s-a dovedit castigator. Curtean a deschis scorul din pasa lui Alexe si raportul de forte parea sa fie rasturnat, dar stelistii au continuat asaltul la poarta lui Naumovski si in cele din urma „cainii” au cedat nervos. In minutul 42’Grigore intrerupe brutal  patrunderea lui Tatu, in drepata careului dinamovist si „ros-albastrii” obtin penalty-ul. Rusescu transforma cu lejeritate, iar la pauza, echipele ies de pe teren la egalitate.

In al doilea mitan, stelistii reiau partida la fel de agresivi in ofensiva, iar Naumovski este nevoit sa respinga in corner un sut extrem de periculos expediat de Martinovic. Centrarea de la coltul terenului este reluata excelent de Iliev cu capul, iar tribunele sar in aer: Steaua este pentru prima data in avantaj.

Dupa golul de 2-1, „cainii” par sa fi predat armele si „ros-albastrii” continua sa se avante cu elan in jumatatea adversa. Dupa o faza ca trasa la indigo, acelasi Iliev impinge mingea cu capul in poarta lui Dinamo, ducand socrul la 3-1.

Pe finalul partidei, dinamovistii par sa isi fi revenit pe fondul oboselii resimtite de stelisti. Proaspat intrat, Tucudean patrunde cu agilitate in careul stelist, din dreapta si il invinge pe Tatarusanu, punand sub semnul intrebarii victoria Stelei.

Dupa repetate atacuri esuate ale dinamovistilor, fluierul final pune capat emotiilor imense ale celor peste 44.000 de suporteri stelisti, care pot spera in continuare ca titlul va reveni in Ghencea dupa 6 ani de seceta.

Vezi cum s-a desfasurat partida.

FINAL

93′ Tucudean primeste galben dupa ce sare la minge cu mana.

90′ Dinamovistii cauta inviorati egalarea si preseaza in careul stelist.

88′ Musat este in offside.

86′ GOOOOOOOOOOL Dinamo! Tucudean patrunde in viteza in care si il invinge cu sange rece pe Tatarusanu.

82′ Marius Niculae suteaza pe langa vinclu dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta.

76′ Pulhac intra in locul lui Nicolae Musat.

74′ Luchin reia cu capul mult pe langa poarta.

73′ Latovlevici primeste cartonasul galben pentru un fault dur asupra lui Stratila.

72′ Tanase si Iliev scapa singuri cu portarul, dar sutul  celui dintai este defectuos si se opreste in plasa laterala.

71′ Radut intra in locul lui Tatu.

68′ Kone suteaza din voleu, de la 18 metri si mingea deviata de Tatarusanu scutura transversala.

67′ Tatu este blocat in careu si se resimte.

66′ Mihai Costea intra in locul lui Rusescu.

64′ Tatu suteaza puternic de la 25 de metri, Naumovski respinge in fata, iar defensiva dinamovista trimite rapid in corner.

61′ Cosmin Matei iese, intra Sorin Stratila.

60′ Chipciu suteaza din afara careului, dar mingea trece pe langa bara.

59′ George Tucudean il inlocuieste pe Marius Alexe.

GOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua!!!! Iliev inscrie dupa o faza trasa la indigo dupa primul gol al sau.

58′ Chiriches suteaza puternic pe jos, da rnu prinde cadrul portii.

55′ Iliev reia cu capul o centrare din corner, dar de data aceasta mingea se duce alaturi.

52′ Marius Niculae suteaza senzational din lovitura libera si il arunca pe jos pe Tatarusanu care respinge salvator.

51′ Tatu primeste de la Tanase, dar sutul sau este respins.

48′ Portarul dinamovist acuza unele dureri, dar dupa ce primeste ingrijiri medicale revine intre buturi.

48′ GOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua !!!!!! Iliev deviaza cu capul din mijlocul careului o minge venita in viteza din partea dreapta.

47′ Martinovic reia cu capul de langa bara din dreapta, dar Naumovski intervine si respinge in corner in ultimul moment.
47′ Bourceanu bate o lovitura libera  de pe partea dreapta, dar arbitrul hotaraste repetarea executiei.

46′ Se reia meciul

45′ Finalul primei reprize.

45′ Marius Niculae scapa singur pe contraatac, dar Iliev intervine salvator si opreste ofensiva „cainilor”

45′ Naumovski retine fara emotii un sut trimis de Tanase de la 30 de metri.

42′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Rusescu inscrie

’42 Tatu cade in careul advers si obtine penalty-ul, dupa o interventie hazardata a lui Grigore.

37′ Cosmin Matei este in offside.

34′ Curtean vede cartonasul galben faultandu-l pe Chipciu inainte ca acesta sa scape pe contraatac.

34′ Dinamovistii executa scurt un corner de pe stanga. Curtean nu este atent si Steaua scapa pe contraatac.

32′ Rusescu deviaza balonul cu capul pe spate  o minge venita de la Bourceanu, dar balonul ocoleste poarta.

31′ Curtean avanseaza pe partea dreapta, patrunde in careu si suteaza in forta, la firul ierbii, dar Tatarusanu este atent si salveaza poarta
Stelei.

30′ Tatu urmareste cu atentia cenrtarea lui Iliev si reia cu capul pe langa poarta insa.

28′ Latovlevic primeste de la Chiriches, avanseaza pe partea stanga si suteaza de la distanta, pe langa poarta.

27′ Stelistii reiau asaltul la poarta lui Naumovski.

25′ Tanase cade in careul dinamovist, dar centralul portughez lasa meciul sa continue.

24′ Bourceanu suteaza puternic de la 25 metri si Naumovski respinge in lateral, la Tanase, care este insa blocat rapid.

23′ Tatu primeste mingea in marginea careului advers, dar aluneca si pierde mingea.

21′ GOOOOOOOOL Dinamo! Curtean primeste in careu de la Alexe si inscrie cu un sut diagonala.

16′ Jocul este din nou intrerupt din cauza unei accidentari. Curtean este intins pe gazon.

14′ Chiriches este scos in afara terenului pentru a primi ingrijiri medicale, resimtind dureri in zona umarului.

10′ Latovlevic si Rusescu schimba pase in careul dinamovist, dar mingea ajunge in cele din urma in afara terenului de joc.

9′ Tanase suteaza de la 20 de metri, dar mingea trece pe langa poarta adversa.

7′ Rusescu este faultat de Laurentiu Rus la mijlocul terenului.

6′ Rusescu este in offside.

5′ Dau replica dinamovistii si paseaza mult in jumatatea stelista.

2′ Steaua preseaza agresiv in jumatatea lui Dinamo.

1′ A inceput meciul.

STEAUA: Tatarusanu – Martinovici, Geraldo, Iliev, Latovlevici – Chipciu, Chiriches,  Bourceanu, Cr. Tanase – Tatu, Rusescu
Rezerve: Stanca, Gardos, Radut, M. Costea, Pîrvulescu, Bicfalvi, T. Balan.
Antrenor: Mihai Stoichita;
Accidentati: Prepelita, Machado;

DINAMO: Naumoviski – Luchin, Dr. Grigore, Scarlatache, Pulhac – Matei, Rus, D. Kone, Curtean – Alexe, M. Niculae
Rezerve: Balgradean, Moti, Tames, Stratila, Danciulescu, Tucudean.
Accidentati: D.Stoica, Cat.Munteanu;

Meciul va fi transmis in direct pe Digi Sport si va putea fi urmarit in format liveTEXT pe www.sptfm.ro.

Postat în LIGA I

1. Milos spune:

felicitari echipei si la cei care au pus sufelt ca sa fie echipa unde e acum .voi sa stiti ca sunteti cei mai buni si ca ati muncit din greu si nu v-a ajutat nici un arbitru si pentru asta voi sunteti pe primul loc chiar daca clasamentu arata altceva ala e de forma…bafta in continuare