FINAL / Etapa a XXXIII-a / Otelul Galati – SC Vaslui, 1-2. „Galben-verzii” inving la cotul Dunarii si se mentin in cursa pentru titlu.

Vasluiul a invins, miercuri, Otelul, la Galati, si a trecut astfel de cel mai greu test al sfaritului de campionat, luand trei puncte pe terenul camionilor en-titre, acum cu orgoliul ranit, dupa ce in acest sezon nu s-au putut califica nici macar pentru un loc cu deschidere catre Liga Europa.

Meciul s-a anuntat unul extrem de incordat inca de la inceput, ambele echipe aratandu-se deosebit de periculoase in apropierea careului advers.

In minutul 15, Bus comite o greseala enorma si le face cadou oaspetilor un penalty, pe care golgheterul Ligii 1, Wesley, nu avea cum sa-l rateze si vasluienii deschid scorul. Reactia galatenilor este promta si, in minutul 20,  Sergiu Costin restabileste egalitatea cu o abatere subtila a traiectoriei balonului, plimbat pana in careul oaspetilor, dupa o serie de devieri haotice.

Vasluienii s-au aratat insa si mai razbunatori. Dupa doar doua minute de la egalare, Wesley si Yero Bello scapa pe contraatac, si cel din urma inscrie din pasa brazilianului, stabilind, inca din prima repriza, scorul final.

In a doua repriza, oaspetii au preferat un joc mai prudent, concentrat pe defensiva si pe contraatac, iar otelarii au incercat sa profite. Interventiile salvatoare ale lui Borjan si norocul pe de alta parte, au mentinut Vasluiul in carti pentur castigarea titlului, pana la sfarsitul meciului, cand „galben-verzii” au putut rasufla usurati.

Prin aceasta victorie, Vasluiul egaleaza in punctaj liderul clasamentului,  CFR Cluj(67), insa „feroviarii” au un meci mai putin disputat dupa meciul intrerupt cu Universitatea Cluj.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

FINAL

94′ O noua interventie spectaculoasa a lui Borjan, scoate golul ce ar fi purtt semantura lui Perendija.

93′ Giurgiu il faulteaza pe N’Doye si primeste cartonasul galben.

92′ Didi suteaza din centrul careului, dar Borjan sare pe minge si salveaza Vasluiul.

88′ Perendija trage din marginea careului, iar mingea deviata usor trece milimetric pe langa bara dreapta.

85′ Giurgiu opreste o faza de atac periculoasa ce-l avea protagonist pe Wesley.

82′ Sanmartean centreaza slab din lovitura libera.

73′ Stromajer intra, iese Antal.

72′ Stanciu il inlocuieste pe Adailton.

71′ Marius Constantin primeste si el un galben dupa un fault urat comis asupra lui Antal.

68′ Antal primeste mingea in careu, dar reia peste poarta.

64′ Rapa comite un fault din spate si este avertizat.

61′ Ionut Neagul il inlocuieste pe Punosevac.

59′ Perendija primeste cartonasul galben pentru proteste.

53′ Laurentiu Iorga il inlocuieste pe Bus.

51′ O centrare dn corner a Otelui produce haos in apararea vasluiana. Filip profita, dar suteaza peste poarta.

50′ Punosevac este surprins in offside.

48′ Adailton centreaza din corner si Wesley reia defectuos cu capul, din 7 metri.

47′ Grahovac iese si respinge o centrare de la distanta.

46’Se reia jocul

PAUZA

45′ Didi lanseaza atacul cu o pasa in adancime, dar tusierul ridica fanionul.

42′ Yero Bello este in offside pe partea stanga.

34′ Papp respinge din cadere un sut trimis de Antal.

33′ Sergiu Costin primete cartonasul galbe pentru un hent intentionat.

32′ Laurentiu Rus centraza din lovitura llibera direct in bratele lui Borjan

29′ Sanmartean executa un corner de pe stanga , iar Grahovac retine mingea cu dificultate dupa cateva tentative esuate.

27′ Yero Bello primeste cartonasul galben pentru proteste si va rata ultima etapa.

26′ Galatenii incearca sa dea replica. Bus suteaza din afara careului, de pe stanga, dar Borjan strange genuchii si reuseste sa pareze.

22′ GOOOOOOOOOOL Vaslui! Yero Bello inscrie dupa un contraatac in forta dezovltat impreuna cu Wesley, care a si dat pasa decisiva.

20′ GOOOOL Otelul! Sergiu Costin deviaza cu calcaiul mingea respinsa gresit de Adailton, iar Borjan este invins.

15′ GOOOOOOOL Vaslui. Wesley inscrie lejer din penalty!

6′ Este randul lui Borjan sa intervina salvator, dupa ce Didi a reluat extrem de periculos cu capul din 6 metri.

4′ Sanmartean executa cornerul, dar Otelul indeparteaza pericolul.

4′ Tot Wesley suteaza, dar Grahovac plonjeaza si scoate spectaculos mingea, de langa bara.

3′ Wesley este faultat de Giurgiu in zona careului si obtine o lovitura libera.

2′ Meciul este arbitrat de o brigada bulgara, condusa de centralul Nikolay Yordanov.

1′ A inceput partida.

Echipele  de start:
OTELUL:Grahovac – Rapa, Perendija, Sergiu Costin, Silivu Ilie – Filip, Giurgiu – Antal, Didi, Bus – Punosevac.

Antrenor: Dorinel Munteanu

SC VASLUI: Borjan – Milanov, Papp, Marius Constantin, Paito – N’Doye, Anderson – Adailton, Wesley, Sanmartean – Bello:

Antrenor: Augusto Inacio