EURO/U-17: Olanda isi apara titlul invingand Germania dupa executarea loviturilor de la 11 metri

Marea finala a „micilor“ fotbalisti desfasurata miercuri seara in capitala slovena, Ljubljana a adus fata-n fata doua adversare traditionale, Germania si Olanda, fiecare cu pretentia de a castiga aceasta a 11-a editie a competitiei europene. Foarte motivati juniorii germani care dupa un turneu cu patru victorii si golaverajul 6-0 au dorit sa obtina a patra victorie de turneu dupa 1984, 1992 si 2009. La randul ei echipa Olandei, detinatoarea titlului a urmarit fireste confirmarea succesului din finala anterioara cand ea a invins Germania cu 5-2…

GERMANIA – OLANDA 1-1 (0-0)

Stadionul SRC Stozice din Ljubljana. Arbitru: Ivan Kruzliak (Slovacia). Au marcat: Goretzka (44), Acolatse (80). Cartonase galbene: Süle, Schnitzler.

Germania: Schnitzler – Itter, Süle, Sarr, Dudziak – Brandenburger, Goretzka (80 Akpoguma)
– Brandt (73 Kempf), Meyer, Dittgen (41 Stendera) – Werner. Antrenor: Stefan Böger.

Olanda: Olij – Anderson (71 Boomen), Bazoer, Hendrix, Voest – Haye, Ake, Trindade de Vihena – Menig, Vloet (64 Huser), Lumu (57 Acolatse). Antrenor: Albert Stuivenberg.

Inca de la inceput a fost un joc de buna factura. Germania a dominat usor avand prin Brandenburger si Werner bune situatii de a marca. In partea a doua a reprizei, juniorii Olandei au preluat intiativa avand nu mai putin de cinci suturi periculoase pe spatiul portii printre care si o „transverala“ mingea sutata de Hendrix cazand pe linia portii, fara insa a o depasi cu intreaga circumferinta. A fost cea mai mare ocazie a primei parti a jocului.

Imediat dupa pauza tinerii germani au deschis scorul. Stendera a executat de pe stanga o lovitura de colt si Goretzka a reluat de la 5-6 metri balonul cu capul in poarta, 1-0. Aspectul jocului a ramas acelasi si in continuare, echipa in alb/negru dominand, obtinand mai multe lovituri de colt si trimitand suturi periculoase pe poarta aparata de Olij. Ca si in prima repriza, finalul a apartinut juniorilor olandezi, mai prezenti in atac. In minutul de prelungire, Olanda a egalat prin Acolatse, 1-1 dupa care au urmat loviturile de departajare de la punctul de 11 metri, la meciurile juniorilor mici nefiind prevazute prelungiri. Juniorii olandezi au transformat toate cele 5 lovituri in timp ce tinerii germani au ratat una…