Bundesliga / Va avea meciul de baraj Fortuna Düsseldorf – Hertha Berlin un epilog la masa verde ?

Dupa meciul de aseara lumea fotbalului fierbe. O asemenea desfasurare de partida constituie in Germania un unicat si este mare nerabdarea si curiozitatea de a vedea daca ea va avea o continuare la masa verde sau poate chiar un deznodamant juridic. Pe scurt ce s-a petrecut ?

Inca in prima repriza din diferite blocuri au fost aruncate petarde si alte materiale pirotehnice in teren si pe tribune, meciul fiind intrerupt de doua ori pentru mai multe minute. La finalul partidei, arbitrul Wolfgang Stark, in ansamblu corect in decizii, a prelungit intalnirea cu sapte minute. Cand mai erau circa doua minute de jucat, sustinatorii echipei locale, circa 2 000 (!) au navalit pe teren sarbatorindu-si echipa. In tumultul care s-a creat jucatorii si arbitrii s-au refugiat in cabine existand o intrerupere de peste 20 de minute. Politia si organele de ordine ale echipei gazda au facut mari eforturi pentru a retrimite spectatorii la locurile lor si de a face terenul de joc liber. Unii fani au luat suprafete de gazon ca amintire, chiar punctul cu var de la 11 metri a fost desfiintat.

La semnalul arbitrului, jucatorii de la Düsseldorf au reaparut pe teren, oaspetii s-au lasat asteptati, ei revenind doar dupa ce Wolfgang Stark s-a deplasat personal in cabina. Meciul a mai continuat circa 2 minute dupa care avalansa de public pe terenul de joc a fost continuata, dar fireste aceste doua minute au fost pur si simplu o formalitate. Daca dupa partida tur de la Berlin, in care Fortuna a castigat cu 2-1, am fost inclinati sa spunem ca promovarea acesteia si retrogradarea lui Hertha sunt meritate, acum, dupa cele intamplate parerea este alta, meciul de marti seara neavand loc in conditii regulamentare in niciun caz.

Reactiile sunt deosebite, un lucru este cert, comisia de control a DFB a demarat cercetarile in cauza. Echipa berlineza a inaintat un protest, pentru ca asa cum afima avocatul Christoph Schickhardt „jucatorii au avut o teama de moarte“, ei revenind pe teren la cererea expresa a arbitrului si politiei „aducandu-si contributia astfel in evitarea unei situatii poate si mai grave si necontrolabile“. In orice caz lucrurile probabil ca nu vor ramane astfel, in regulament existan un paragraf care poate favoriza echipa berlineza: „In situatia in care influente externe care nu au de a face cu jocul greveaza asupra desfasurarii unei partide ea trebuie rejucata…“ Este exact ceea ce ar dori cei de la Hertha sa se decida. Oricum, este posibil ca cele doua cluburi sa fie drastic amendate, iar echipa locala sa piarda chiar dreptul de organizare a unor meciuri in viitorul sezon.

Mai este de amintit un aspect picant. Presedintele DFB, Wolfgang Niersbach, prezent si el la meci, este un fan declarat al echipei Fortuna, inainte de a fi promovat la federatie el a fost ani de zile ziarist la Düsseldorf si printre altele a redactat caietul-program al clubului. Situatia creata este cu siguranta neplacuta si pentru el, cunoscut ca un om integru si corect, dar indiferent cum se va decide de catre comisia de control este clar ca nemultumirea va exista de o parte sau alta, iar comentariile nu vor fi lipsite de o anumita subiectivitate.