FINAL – Etapa a XXXIII-a / CS Mioveni – CFR Cluj 0-5. Liderul s-a distrat in „orezaria” de la Mioveni

CFR Cluj a invins cu 5-0 pe terenul lui CS Mioveni marti seara, intr-un meci disputat pe un teren plin cu apa, care a ingreunat extrem de mult jocul. Partida a fost amanata cu 15 minute, dar chiar si asa, numeroase balti au fost prezente pe tot parcursul celor 90 de minute. Golurile au fost marcate de Kapetanos (’29, 43), Sougou (’30, ’67 – pen.) si Maftei (’61).

Elevii lui Ioan Andone au deschis scorul destul de tarziu, dupa o jumatate de ora, insa reusita grecului a fost doar tonul pentru ce avea sa urmeze. Un minut mai tarziu, Sougou profita de o greseala penibila comisa de portarul Cobrea si unul dintre fundasi, furand mingea dintre cei doi – care se invitau reciproc dupa ce balonul fusese oprit intr-o balta, la 18 metri – si inscriind cu usurinta in poarta goala. Cu doua minute inainte de pauza, Kapetanos a realizat „dubla” inscriind tot cu capul, de aceasta data in urma unui corner de pe stanga.

Presiunea „visiniilor” s-a mai domolit dupa pauza, insa oaspetii nu au avut mila. Pana la golul de 0-4, inscris de Maftei in minutul 61, Godemeche a ratat dintr-o pozitie clara (’49), iar Beto a rezolvat cu emotii o faza incheiata cu o lovitura de cap a lui Sandulescu (’57). Penalty-ul comis de Ionut Voicu in minutul 65 a pus capac meciului de marti seara. Sougou a transformat si a stabilit scorul final al unei partide care a inceput doar pentru ca nu mai avea pentru cand sa fie amanata.

CFR Cluj aduna, astfel, 67 de puncte si trece cu trei puncte in fata lui SC Vaslui.

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final

’89 Cartonas galben pentru De Zerbi

’84 Ocazie pentru Mioveni! Ayza a primit pe dreapta si a centrat inalt, pana in mijlocul careului, de unde Adrian Neaga a reluat puternic cu capul din plonjon, insa Beto a fost atent si a retinut

’75 Schimbare la CFR: iese Sougou si intra Roberto De Zerbi

’72 Cartonas galben pentru Iordache

’68 Schimbare la Cluj: iese Nicoara – accidentat – si intra Stojan Vranjes

’67 GOOOL CFR Cluj!!! Sougou executa cu siguranta si transforma lovitura de la 11 metri, stabilind scorul de 0-5

* Nicoara a fost accidentat urat de aparatorul celor de la Mioveni, avand jambierele sfasiate in zona tendonului lui Ahile

’65 Penalty pentru CFR! Nicoara patrunde furtunos pe partea stanga, intra in careu, dar este calcat si pus la pamant de un fundas al gazdelor. Arbitrul Robert Dumitru a aratat punctul cu var fara sa stea pe ganduri si ii arata cartonasul galben lui Ionut Voicu

’61 GOOOL CFR Cluj!!! Vasile Maftei inscrie cu stangul, dupa o centrare primita de la Rui Pedro, care a executat un corner de pe stanga

’60 Schimbare la CFR: iese Pantelis Kapetanos si intra Ioan Hora

’57 Ocazie pentru Mioveni! Sandulescu trimite cu capul, insa Beto are un reflex excelent si scoate in lateral

’55 Cartonas galben si pentru Sandulescu

’49 Ocazie imensa pentru CFR Cluj! Godemeche a primit nemarcat o centrare in mijlocul careului, insa sutul sau din prima s-a oprit in bratele portarului Cobrea

’49 Rui Pedro incaseaza primul cartonas galben al meciului

’48 Schimbare la Mioveni: iese Stoica, inlocuit de Adrian Neaga

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza

’43 GOOOL CFR Cluj!!! Pantelis Kapetanos inscrie din nou cu capul, in urma unui corner si face 0-3!

’38 Un nou sut in forta trimis de Gabriel Muresan dintr-o lovitura libera de la peste 30 de metri, insa mingea trece la cativa centimetri de bara transversala, de aceasta data

’30 GOOOL CFR Cluj!!! Sougou duce scorul la 0-2. Senegalezul a fost lansat cu o minge lunga, care s-a oprit intr-o baltoaca de la marginea careului, intre portarul Cobrea si un fundas al celor de la Mioveni. Cei doi s-au invitat reciproc, iar cel care a luat mingea a fost Sougou, care a avansat cu ea la picior pana in apropierea liniei portii, inainte de a trimite in plasa, nestingherit

’29 GOOOL CFR Cluj!!! Pantelis Kapetanos deschide scorul cu o lovitura de cap din plonjon, in urma unei actiuni prelungite de atac a oaspetilor. Centrarea i-a apartinut lui Rui Pedro

’19 O minge ratacita ajunge la Gabriel Muresan, aflat la 35 de metri in zona centrala, insa sutul din prima trimis de acesta pe jos a trecut la cativa metri de poarta

’13 Sut periculos trimis de Gabriel Muresan dintr-o lovitura libera de la distanta, insa mingea trece cu putin peste poarta lui Cobrea

‘5 Jocul este vizibil incomodat de baltile dese si adanci de pe teren, traseul mingei fiind ingreunat de apa

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre CS Mioveni si CFR Cluj

CS MIOVENI: Cobrea – Voicu, Olteanu, Iordache, Stoica, Baicu – Enache, Sandulescu, Naidin, Cosereanu – Nastasie;
Antrenor: Constantin Stancu

CFR CLUJ: Beto – Maftei, Piccolo, Nuno Diogo, Panin – Muresan, Godemeche – Sougou, Rui Pedro, Nicoara – Kapetanos; Antrenor: Ioan Andone