VIDEO / Manchester City este regina Angliei dupa un meci castigat in minutul 95!! Vezi cum au reactionat fanii care au trecut de la agonie la extaz!

Manchester City a asteptat 44 ani pentru a castiga cel de-al 3-lea titlu de campioana al Angliei, iar pentru a realiza acest succes avea nevoie de o victorie, pe teren propriu, cu QPR. Nimeni nu se astepta la ceea ce avea sa se intample…

Fundasul argentinian, Zabaleta a stabilit scorul pauzei si totul decurgea conform planului, numai ca cei de la QPR au luptat cu sabia retrogradarii deasupra capului si a reusit sa intoarca scorul, marcand golul de 1-2 cu un om mai putin pe teren, Barton vazand rosu in minutul 55. Cisse egalase in minutul 48, iar  Mackie o aducea pe QPR in avantaj in minutul 66!!

Mai ramaneau 23 minute pentru egalare si titlul cu numarul 3, insa ele se scurgeau ametitor de repede pentru fanii  ”alb albastrilor” si nimic nu anunta finalul realmente de infart! Mancini il baga pe Dzeko in minutul 69 si bosniacul aduce egalarea in minutul 92, cand tot stadionul plangea de faptul ca titlul era in ograda rivalilor de la United. Purtati pe aripile golului agalizator, Aguero reuseste golul izbavitor in minutul 94, iar fanii au invadat terenul…

Manchester United castigase meciul de la Sunderland, cu 1-0 (Rooney 20), iar trupa antrenata de Alex Ferguson astepta pe teren cu sufletul la gura deznodamantul de la Manchester.

Cele doua echipe din Manchester, City si United au terminat campionatul la egalitate de puncte, 89, dar „cetatenii” au devenit campioni la golaveraj. Acesta este al treilea titlu din istoria lui City, dupa cele castigate in 1936/1937 si 1967/1968!