FINAL / Etapa a XXXII-a / Concordia Chiajna – FCM Tg. Mures 4-1. Gazdele au facut show! Popa, Paulinho, Filip si Rocha au inscris gol dupa gol! A facut-o si Astafei, dar prea tarziu

Duminica, 13 mai, Concordia primeste pe stadionul din Chiajna vizita celor de la FCM TG Mures, intr-un meci care va aduce fata in fata doua camarade de agonie sub linia de retrogradare, dintre care doar una a reusit sa scapte de emotii, gratie parcursului excelent din retur. Concordia ocupa pozitia 11 in clasament, cu 39 de puncte, la 5 puncte diferenta de Tg Mures, prima echipa de sub linia „damnatelor”.

In meciul-tur, FCM-ul s-a impus categoric cu scorul de 3-0. Scorul a fost deschis, in minutul, 10 de Robert Ilyes, din penalty. Tot din lovitura de la 11 metri ardelenii au reusit sa majoreze scorul la 2-0, prin Sergiu Bus(32′). Florin Dan a inchis tabela in minutul 66.

FINAL

86′ GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL TARGU MURES! Astafei inscrie cu un sut din centrul careului dupa ce primeste un balon din dreapta, preia scurt si trage cu dreptul, singur din 4 metri!

78′ Mare ocazie a muresenilor! Mingea este deviata in transversala de Bus,din doar cativa metri, si Chiajna scapa fara gol.

65′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLL CONCORDIA! Adi Rocha inscrie si el dupa ce Albut respinsese un sut al lui Paulinho din 4 metri

63′ O noua ocazie a Concordiei dupa un corner de pe stanga. Adi Popa reia cu capul putin peste poarta.

62′ Astafei este avertizat pentru un fault in jumatatea adversa.

60′ GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHIAJNA! Filip inscrie pentru 3-0 cu un sut excelent in diagonala din marginea careului.

49′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CONCORDIA! Paulinho inscrie, dupa ce dribleaza superb doi adversari in dreapta careului, preia pe piept si inscrie din doar 3 metri.

46′ Incepe a doua repriza!

PAUZA!

45′ Ocazie Concordia! Krumov centreaza excelent din dreapta, Paulinho trimite cu capul de la doar 7 metri, dar Albut prinde senzational pe linia portii.

41′ Apostu reia cu capul din apropiere, dar trimite pe langa poarta

38′ Alex se afla in fata lui 2-0 dupa o faza buna de atac a Concordiei prin Adi Rocha, care paseaza in gura portii, dar acesta nu reuseste sa impinga in plasa.

18′ Paduretu vede galben pentru un fault tare din lateral.

10′ FCM incearca un contraatac, Krumov faulteaza si este avertizat.

3′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL Chiajna! Popa scapa pe contraatac si deschide scorul!

1′ A inceput meciul.

Echipele probabile:

CONCORDIA: Fl.Nita – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Ad.Popa, Muzac, L.Filip, I.Iordache (Paulinho) – Adi Rocha, Alex Dos Santos;
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

TG. MURES: Albut – E.Nicu, D.Matei, Cordos, Sepsi, Szilagy – Astafei, Kirita, Bumba – Bujor, Ljubojevic (Apostu); Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau