FINAL / Etapa a XXXII-a / Otelul Galati – Universitatea Cluj 2-0. Galatenii, la a treia victorie consecutiva

Otelul Galati a castigat cu scorul de 2-0 meciul cu Universitatea Cluj, de sambata, din cadrul etapei a XXXII-a a Ligii I. Golurile campioanei en-titre au fost marcate de Liviu Antal (’24) si Marius Pena (’66, din penalty).

Oaspetii nu au aratat mare lucru in acest meci, gazdele controland jocul de la un capat la celalalt. Ardelenii nu si-au trecut in cont nicio ocazie mare de gol, cel mai mare pericol de la poarta galateana venind din gheata lui Adrian Cristea, la un sut inselator (’29). Dupa o dominare autoritara, „ros-alb-albastrii” au deschis scorul in minutul 24, prin Liviu Antal. Pana la pauza, presiunea gazdelor s-a mai inmuiat, insa „sepcile rosii” nu au reusit sa se apropie decisiv de buturile strajuite de Grahovac.

Neputinta oaspetilor a continuat si in actul secund, desi antrenorul Claudiu Niculescu a facut rapid schimbarile. Galatenii si-au dublat avantajul in minutul 66, prin Marius Pena, care a transformat un penalty scos tot de el, dupa un duel cu Mendy. Pana la final, „U” Cluj a mai ratat o ocazie prin noul intrat Draghici, care scapase singur cu portarul, insa Grahovac a blocat cu piciorul sutul acestuia.

„Otelarii” au ajuns la a treia victorie consecutiva, insa nu mai au sanse sa ocupe un loc de cupe europene. Momentan, ocupa locul al saselea, cu 49 de puncte (golaveraj 31-26). „U” Cluj se afla cu o pozitie mai jos, cu 44 de puncte (golaveraj 41-30).

Iata desfasurarea partidei:

’90+3 Fluier final al meciului

’90 De la margine se arata trei minute de prelungire

’89 Adrian Cristea incaseaza si el un cartonas galben

’88 Cartonas galben pentru Neagu

’85 Ocazie pentru „U” Cluj! Draghici a scapat singur cu portarul, insa sutul sau a fost blocat cu piciorul de Grahovac

’82 Ultima schimbare si la Otelul: iese Giurgiu si intra Neagu

’80 Cartonas galben pentru Hoban

’73 Modificare si la Otelul: iese Liviu Antal si intra Jaka Stromajer

’69 Ultima schimbare la Universitatea Cluj: iese Gabriel Bostina si intra Draghici

’66 GOOOL Otelul!!! Tot Marius Pena executa lovitura de la 11 metri si dubleaza avantajul formatiei gazda

’66 Penalty pentru Otelul! Marius Pena cade in careul clujenilor, dupa un duel cu Mendy, iar arbitrul Sebastian Coltescu arata punctul cu var

’65 Cartonas galben pentru Sebastian Cojocnean

’64 Liviu Antal trimite peste poarta cu un sut trimis din afara careului

’61 Suporterii Otelului au ceva de impartit cu portarul Grahovac, mai multi dintre ei adunandu-se la gardul din spatele portii echipei lor

’56 A doua modificare la Universitatea Cluj: iese Laurentiu Marinescu si intra Sebastian Cojocnean

’52 Schimbare la Otelul: iese Didi si intra Gabriel Viglianti

’50 Cartonas galben pentru Marius Pena

’46 Prima schimbare este efectuata de Claudiu Niculescu, antrenorul Universitatii Cluj: iese Vlad Morar si intra Tony Nwakaeme

’46 Inceputul reprizei secunde

’45 Fluier de pauza la Galati, acolo unde Otelul conduce cu 1-0 in meciul cu Universitatea Cluj

’44 Cartonas galben si pentru Gabriel Bostina

’38 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Cornel Rapa, care nu a putut sa tina pasul cu Gicu Grozav si l-a faultat din spate

’35 Portarul Grahovac prinde un nou sut trimis de Adrian Cristea, de aceasta data cu pamantul

’29 Adrian Cristea trimite un sut cu efect la coltul lung, insa mingea trece putin pe langa bara portii aparate de Grahovac. Clujenii au echlibrat jocul si cauta golul egalarii

’24 GOOOL Otelul!!! Liviu Antal deschide scorul pentru galateni. Gabriel Giurgiu i-a pasat printre fundasii clujeni, iar el a preluat, a patruns in careu si a marat cu un sut la coltul lung, pe langa portarul Bosneag

’15 Baietii lui Dorinel Munteanu controleaza mijlocul terenului si isi desfasoara jocul in jumatatea de teren a clujenilor, insa nu reusesc, inca, sa trimita mingi pe poarta lui Bosneag

’10 Marius Pena trage puternic de la distanta, insa nu prinde spatiul portii si balonul iese in aut de poarta

‘7 Un prim sut spre poarta clujeana este trimis de Gabriel Giurgiu, insa mingea trece alaturi

‘5 Gazdele au inceput mai ofensiv aceasta partida si au pus pericol in apropierea portii ardelene, insa ocaziile mari nu au aparut, inca

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Otelul Galati si Universitatea Cluj, din etapa a XXXII-a a Ligii I

OTELUL: Grahovac – Rapa, Costin, Perendija, Ilie – Antal, Didi, Filip, Giurgiu, Iorga – Pena;
Antrenor: Dorinel Munteanu;

„U” CLUJ: Bosneag – Popa, Galamaz, Szukala, Mendy – Bostina, Hoban, Marinescu, Cristea – Grozav, Morar;
Antrenor: Claudiu Niculescu.