Dupa remiza de la Regensburg, Karlsruhe are foarte bune sanse sa-si pastreze locul in liga a doua

O entuziasta asistenta, 10 724 de spectatori pe stadionul din orasul bavarez Regensburg la prima mansa a barajului pentru 2. Bundesliga intre echipa locala Jahn si Karlsruhe, in aceasta din urma evoluand si compatriotul nostru Ionut Rada. Partida a confirmat in mare parte asteptarile. Gazdele au jucat cu elan, avantat dar echipa este modesta fiind departe de pretentiile ligii secunde. Oaspetii la randul lor cu o mai buna structura, cu cativa jucatori experimentati au dominat jocul in cea mai mare parte fiind mai aproape de victorie…

In prima repriza nu s-a petrecut prea mult inafara unei faze controversate la jumatatea reprizei, gazdele marcand in urma unui corner dar arbitrul a intrerupt prea repede faza la un presupus fault. Dupa pauza, Jahn a deschis scorul dupa o evidenta eroare de  arbitraj. Binder a patruns in careu s-a impiedicat in minge si arbitrul a acordat penalti, un avantaj necuvenit recunoscut de toate partile. A transformat  Alibaz (58), 1-0, dar in continuare oaspetii s-au instalat la carma jocului dominand autoritar. Egalarea mai mult decat meritata a fost opera celui mai bun jucator de pe teren, Gross (76) – in imaginea alaturata – care a marcat  senzational de la 22 metri la radacina barei fara nicio sansa pentru portar, 1-1.

Cu acest rezultat, KSC este favorita in partida retur de luni si este prea putin probabil ca ea va rata sansa de a pastra locul in liga secunda, meritat, in comparatia directa cu adversara ei din liga a treia fiind clar formatia mai buna. Ionut Rada a avut o prestatie sigura, sobra, evoluand fara greseala.

Arbitrul Christian Dingert a condus formatiile:

Regensburg: Hofmann – Ziereis (56 Laurito), Nachreiner, Neunaber, Binder – Kurz, Schlauderer (81 Temür) – Alibaz, Hein, Klauss – Schweinsteiger (87 Kialka);
Karlsruhe: Orlishausen – Schiek, Aquaro, Rada, Charalambous – Staffeldt, Gross – Calhanoglu (62 Thioune), Krebs – Iashvili (74 Ngwat-Mahop), Terrazzino (46 Lavric).