Dortmund invinge Bayern si pentru a cincea oara, mai clar ca oricand, reusind meritat „dubla” mult dorita: campionatul si Cupa Germaniei in acelasi an

O situatie mai favorabila nici ca se putea dori: o finala de cupa intre campioana si vicecampioana, intre echipele cu cei mau multi internationali, ele furnizand jumatate din totalul celor desemnati pentru turneul final EURO 2012. Doua echipe cu merite deosebite in acest sezon, ele animand Bundesliga etapa de etapa. Bayern, multipla campioana si castigatoare de cupa, s-a recomandat de la sine, Dortmund 28 etape neinvinsa si cu un nou record de puncte (81) in campionat, de asemenea…

Sub aceste auspicii intalnirea a promis un spectacol fotbalistic de gala fiind nu numai o disputa pentru prestigiosul trofeu dar si o ultima recomandare pentru selectionerul Joachim Löw. Miza mare mai ales pentru  campioana, care  nu a reusit inca niciodata dubla, dar si pentru bavarezi dornici sa obtina pe plan intern cel putin un titlu. Pe teren 21 internationali: 12 germani, 3 polonezi, cate unul olandez, francez, austriac, sarb, brazilian, japonez. In tribuna, printre altii, sir Alex Ferguson venit special sa-l vada pe Kagawa.

Un debut neasteptat de partida, dupa nici 3 minute campioana deschinzand scorul.  O ezitare in apararea lui Bayern, pasa subtila a lui Blaszczykowski si gol Kagawa in poarta parasita de Neuer, 1-0. Apoi Bayern a atacat fara intrerupere, mai ales pe partea lui Robben, la o minge jucata de Gomez, Weidenfeller plonjand curajos si accidentandu-se usor, jocul fiind intrerupt mai multe minute, ulterior fiind inlocuit cu interantionalul australian Langerak.  Bayern ofensiv, dar Dortmund  foarte bine asezata mai ales la mijlocul terenului si mereu gata de contraatac.

In minutul 25, din nou un duel Gomez-Weidenfeller, portarul a faultat in careu si, fireste, penalti, transformat sigur de Robben, 1-1. Tempoul jocului a ramas foarte inalt, Bayern avand alte doua bune ocazii prin Ribery si Lahm. In minutul 41, din nou penalti de data aceasta la poarta cealalta, dupa ce Boateng l-a „cosit“ pe Blaszczykowski si Hummels a marcat 2-1. Neuer a atins mingea dar nu a putut respinge. In ultimul minut al reprizei, campioana a majorat scorul, Kagawa i-a pasat in adancime lui Lewandowski si 3-1. Efectivitatea echipei in galben/negru senzationala, iar erorile individuale ale jucatorilor in rosu in vizibila crestere.

Dupa pauza, Bayern a ales varianta mai ofensiva cu Müller in locul lui Gustavo, in timp ce in tribuna asa-zisi fanii ai lui BVB si-au dat in petec aprinzand diferite materiale pirotehnice, ceea ce a dus la intarzierea reluarii partidei. Dortmund cu „motto“-ul atacul este cea mai buna aparare s-a preocupat de posedarea mai indelungata  a balonului, münchenezii parand sa fie deja cu gandul la meciul cu Chelsea. Optica jocului aceeasi, Bayern ineficienta, mai ales aripile Robben si Ribery in zi slaba, marcajul strans neputand fi decat o explicatie dar in niciun caz o scuza. In minutul 58 o combinatie Kagawa-Grosskreutz-Lewandowski a insemnat lovitura de gratie: 4-1 si nimeni nu s-a mai indoit de deznodamantul meciului, mai ales ca Bayern indispusa evident a fost depasita clar in toate compartimentele. La debutul ultimului sfert de ora Ribery a redus din handicap cu un sut plasat de la linia careului, 4-2, iar Lewandowski a stabilit scrul final dupa o greseala de incepator a lui Neuer, 5-2. Pana sambata viitoare, cand are loc finala Champions League, münchenezii au nevoie poate mai mult de un psiholog decat de un antrenor…

DORTMUND – BAYERN 5-2 (3-1)
Stadionul Olimpic din Berlin. Spectatori: 75 708. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Kagawa (3), Robben (25, penalti), Hummels (40, penalti), Lewandowski (45, 58, 81), Ribery (75). Cartonase galbene: Weidenfeller, Badstuber, Schweinsteiger, Hummels, Gomez.

Borussia Dortmund: Weidenfeller (34 Langerak) – Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer – Gündogan, Kehl – Blaszczykowski (84 Perisic), Kagawa (80 S. Bender), Grosskreutz – Lewandowski;

Bayern München: Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Alaba (69 Contento) – Schweinsteiger, Gustavo (46 Müller) – Robben, Kroos, Ribery – Gomez.

Sursa foto: „kicker.de”