FINAL – Etapa a XXXI-a / FCM Targu Mures – Petrolul Ploiesti 1-2. Ploiestenii se distanteaza la patru puncte de primul loc retrogradant!

FCM Targu Mures a intalnit Petrolul Ploiesti pe teren propriu joi, intr-un meci contand pentru etapa a XXXI-a a Ligii I. Partida foarte importanta in privinta salvarii de la retrogradare s-a terminat cu victoria ploiestenilor, scor 2-1. Golurile oaspetilor au fost marcate de Hamza si Mustivar in minutele 23 si 40, pentru gazde, Bus inscriind in urma unui penalti ratat de Ilyes. Cu aceasta victorie neasteptata, Petrolul se distanteaza la 4 puncte fata de primul loc retrogradant ocupat de mureseni!

Echipele care au evoluat:

Targu Mures: Albut – Nicu, Cordos, Ghionea, Sepsi, Szilagy – Astafei, Kirita, Ilyes, Dan – Apostu
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau

Petrolul: Hamutovski – Straut, Bikana, Ben Djemia, Maxim – Mustivar, Osiako – Oprita, Boudjemaa, Hamza – Zerka
Antrenor: Gheorghe Multescu

Click aici pentru a reactualiza informatiile

86′ Florin Dan primeste galben in urma unui fault asupra lui Zerka.

84′ Trece si Bumba pe langa golul egalizator dupa ce rateaza din doar cativa metri, trimitand peste poarta.

83′ Ocazie pentru FCM! Bus reuseste un lob peste Hamutovski din 10 metri, insa mingea trece putin peste poarta.

82′ Florentin Dumitru intra in locul lui Oprita.

78′ Astafei suteaza puternic de la distanta, dar balonul este deviat si ajunge in siguranta la Hamutovski.

77′ Bikana il faulteaza pe Ljubojevic si vede galben.

74′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL TARGU MURES! Ilyes rateaza penaltiul, insa Bus pe respingere inscrie!

73′ Astafei patrunde in forta in careul advers, dribleaza doi petrolisti si obtine penalti-ul in duel cu Boudjemaa.

64′ Osiako vede galben pentru o intrare dura asurpa lui Astafei.

60′ Iese Bujor, intra Bumba

56′ Boudjemaa intra in locul lui Younes Hamza.

55′ Sepsi centreaza, Bujor este pe sub minge, insa Nicu ajunge in cele din urma balonul, dar trage mult pe langa

50′ Zerka se joaca cu Oprita in marginea careului muresean si trage in cele din urma, dar peste

48′ Sepsi prinde un sut puternic din marginea careului, insa balonul trece mult peste

PAUZA

41′ Ben Djemia vede galben pentru hent in dreapta propriului careu.

40′ Florin Dan intra la gazde in locul lui Homei.

40′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL PETROLUL! Mustivar apare excelent la finalizare la pasa lui Oprita si linisteste un intreg stadion arhiplin!

30′ Hamza are sansa dublei, trece usor de un adversar, insa suteaza in blocajul altui fundas.

25′ Muresenii au sansa sa egaleze, dar sutul lui Homei este blocat de Maxim cu riscul unei accidentari.

23′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL PETROLUL! Hamza primeste in stanga, intoarce un fundas si reia in vinclul portii, balonul lovind si bara inainte de a intra in poarta!!

20′ Bujor incearca o fasa filtranta, insa balonul ajunge fara probleme in bratele lui Hamutovski.

15′ Calitatea jocului, in ciuda determinarii echipei gazde, este extrem de slaba!

11′ Petrolul beneficiaza de o lovitura libera din partea dreapta. Centrarea ajunge la Melinte al carui sut trece paralel cu poarta si iese in aut de margine!!

5′ Primele minute sunt extrem de antrenante, muresenii dominand clar, insa ocaziile se lasa asteptate!

1′ Inceputul meciului