FINAL – Etapa a XXXI-a / Astra Ploiesti – Concordia Chiajna 0-2. Rocha rateaza un penalti inainte sa reusesca dubla si o mentine pe Concordia in Liga I!

Joi, de la ora 17:00, Astra Ploiesti a primit vizita Concordiei Chiajna, intr-un meci contand pentru etapa a XXXI-a din Liga I. Cum era de asteptat, ilfovenii si-au recuperat punctele pierdute acasa cu Steaua, etapa trecuta si au invins trupa lui Rednic cu 2-0. Golurile au fost reusite de Adi Rocha in minutele 11 si 54. In debutul reprizei secunde, acelasi Adi Rocha a irosit si o lovitura de pedeapsa! In urma acestui rezultat, Chiajna este linistita in privinta retrogradarii, iar ploiestenii, in picaj, dau impresia ca nici ei n-ar avea probleme cu retrogradarea, desi sunt la 5 puncte de primul loc care duce in Liga 2!

Echipele care au evoluat:

Astra: Lung junior – Barboianu, Gaman, Oprsal, Junior Morais – B. Patrascu, Seto – De Amorim, Spadacio, Budescu – Fatai
Antrenor: Mircea Rednic

Concordia: Nita – Petrovic, Mamele, Bratu, Guilherme – Muzac, Filip – Popa, Paulinho, Iordache – Rocha;
Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

FINAL

85′ Ocazie imensa pentru Chiajna! Lovitura lui de cap a lui Mihalcea, din 6 metri, trece pe langa bara din 3 metri!

80′ Barboianu incearca un sut de la peste 35 de metri, dar mingea trece pe langa poarta.

72′ Adrian Mihalcea intra in locul lui Paulinho.

69′ Iulian Mamele este avertizat.

63′ Ologu vede galben pentru un fault din spate.

54′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CONCORDIA. Adi Rocha primeste in marginea careului de la Paulinho, suteaza din prima, plasat si Lung jr nu a reusit sa mai intervina decisiv.

48′ Adi Rocha suteaza ca un figurant, in dreapta lui Silviu Lung, insa olteanul respinge balonul chiar de langa radacina barei!

46′ Repriza secunda debuteaza in forta pentru ilfoveni. Penalti pentru Concordia dupa ce Filip este faultat de Ricardo in mijlocul careului.

INFO: La pauza, jucatorii Astrei l-au inconjurat pe arbitru, reprosandu-i eliminarea lui Budescu. A aparut pe gazon si Mircea Rednic. Extrem de nervos, antrenorul l-a impins cu mainile in piept pe Istrate in timp ce ii facea reprosuri acestuia. „Centralul” a taxat gestul „Puriului” la revenirea de la cabine si l-a trimis in tribune.

PAUZA!

45′ Primeste un galben si Patrascu in timp ce arbitrul este luat in primire de stewarzi. Vede un cartonas galben si Lung jr. tot pentru proteste.

45′ Sut superb expediat de Paulinho din afara careului. Mingea nu trece departe de poarta.

43′ Vede un galben si Gaman pentru proteste.

42′ Budescu vede galben pentru simulare. Budescu se inchina ironic, primeste din nou galben si implicit cartonasul rosu.

32′ Constantin Budescu intra in locul lui Alexandru Stan

27′ Adrian Popa patrunde in careu cu mingea la picior, dar este deposedat de Lung jr. Jucatorii Concordiei cer penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

11′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CONCORDIA! Adi Rocha inscrie cu capul in urma unui corner de pe dreapta executat de Adrian Popa.

4′ Spadacio paseaza in careu pentru Takayuki, acesta prelungeste pentru Laionel, care insa nu ajunge la minge.

1′ Inceputul meciului