Barajul pentru Bundesliga: Düsseldorf puncteaza prima, dar o victorie la limita chiar si in deplasare inca nu inseamna succesul final, decizia are loc marti in jocul retur

Mare interes pentru acest meci, tribunele Stadionului Olimpic din Berlin fiind foarte bine populate. Sapte mii de sustinatori ai echipei oaspete au facut calea de 550 kilometri la Berlin pentru a fi alaturi de favoritii lor. Pronosticurile impartite,  echipa din Bundesliga fiind considerata usor favorita. Sigur, inca nu este nimic decis nici dupa acest rezultat, partida retur de marti ramanand la fel de insemnata. Picant, Otto Rehhagel a fost mai bine de opt ani antrenorul lui Norbert Meier, tehnicianul oaspetilor, pe vremea cand acesta  juca la Bremen, iar varstnicul antrenor si-a inceput cariera pe banca echipei din Düsseldorf…

HERTHA – DÜSSELDORF 1-2 (1-0)

Stadionul Olimpic. Spectatori: 70 000. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Hubnik (19), Bröker (65), Ramos (71, autogol). Cartonase galbene: Lambertz, Niemeyer.

Hertha: Kraft – Janker, Niemeyer,  Hubnik, Holland – Perdedaj (70 Ronny), Kobiaschwili – Ebert (73 Torun), Raffael, Ben-Hatira – Ramos;
Fortuna: Ratajczak – Levels, Lukimya, Langeneke, van den Bergh – Bodzek (89 Juanan), Fink – Lambertz,  Bröker, Ilsö (72 Matusyk)– Beister (57 Jovanovic).

Oaspetii au lasat in primele minute o impresie mai buna, intrand decis in duelurile pentru balon si aratand o acurateta a paselor. In minutul 10, Lambertz a sutat balonul in portar la  prima ocazie a meciului, pentru ca un minut mai tarziu Bodzek sa reia mingea milimetric pe langa poarta. Dupa mai bine de un sfert de ora, Hertha a reusit la un corner executat de Ben-Hatira sa deschida scorul, Hubnik, urcat in atac si lasat nemarcat, reluand balonul cu capul de la marginea careului mic, 1-0. Golul a inaripat echipa gazda care a avut in continuare jocul sub control, nelasand celor de la Fortuna nicio sansa. Fortuna nu a reusit sa-si ordoneze apoi randurile nemaiavand pana la pauza nicio actiune ofensiva deosebita.

Dupa reluare, jocul a pacatuit datorita prudentei excesive, gazdele nu au putut crea noi ocazii, iar oaspetii s-au multumit cu acest handicap minim, gandind la partida retur. Totusi, Norbert Meier a cautat sa fortifice ofensiva prin aducerea lui Jovanovic. Contrar cursului jocului oaspetii au egalat. Bröker, cel care il lasase liber la gol pe Hubnik, a luat o actiune pe cont propriu marcand din apropiere dupa ce a driblat mai multi adversari, 1-1. Hertha a parut descumpanita si doar minute mai tarziu la o lovitura libera executata de Ilsö, Ramos a deviat balonul in proprie poarta, 1-2. Berlin nu a mai avut forta necesara pentru a replica, o bara a lui Ronny a ramas singura reusita din acest final. In ultimul minut, un sut liftat al lui Bröker a fost salvat miraculos de Kraft in corner. O importanta victorie a oaspetilor, dar Hertha este capabila sa intoarca soarta barajului cu conditia sa greseasca mai putin.