FINAL- Etapa a XXX-a / Concordia Chiajna – Steaua Bucuresti 0-2. „Ros-albastrii” revin la 5 puncte de lider!

Steaua invinge in deplasare Concordia si obtine trei puncte pretioase cu ajutorul carora trece pe locul trei in clasament, la egalitate cu ocupanta locului secund, Rapid. elevii lui Mihai Stoichita nu au intampinat mari probleme din partea adversarilor care s-au multumit sa faca faza ofensiva pe taota durata meciului, rarele constructii spre poarta lui Tatarusanu fiind de fiecare date lipsite de periculozitate.

Iliev  a deschis scorul in minutul 9, reluand spectaculos din voleu o centrare venita din corner de la Bourceanu. Invitatia la joc adresata concordiei a ramas insa fara raspuns si strategia defensiva a ilfovenilor s-a manifestat in continuare, Iliev trecand in minutul 14 pe langa al doilea gol al sau in partida.

Desi partida parea a fi una usoara pentru elevii lui Stoichita, Chipciu intra cu talpa sus la Guilherme si primeste imediat cartonasul rosu. Concordia nu reuseste insa nici cu un om in pls pe teren sa echilibreze balanta meciului si se lasa dominata de oaspeti pana la pauza.

In a doua repriza Steaua a impus din nou ritmul, replicile ilfovenilor fiind la fel de infofensive ca in primul mitan. Abia intrat pe teren Nikolic a trecut pe langa gol la prima atingere a balonului, dar patru minute mai tarziu, Martinovic a facut ca inevitabilul sa se petreaca si a dus scorul la 2-0.

Tatu trece si el pe langa gol, ratand cu poarta goala, iar ilfoveanul Roberto Iancu este eliminat si el cu doar un minut inaintea inchierea timpului regulamentar de joc si dupa patru minute de prelungiri, partida se incheie cu o victorie categorica a Stelei, care spera sa poata pastra pozitia a treia dupa meciul Vasluiului de acasa cu Gaz Metan.

Vezi cum s-a desfasurat partida:

95′ Final de meci.

89′ Roberto Iancu vede cartonasul rosu dupa ce il loveste cu cotul in figura pe Tanase.

88′ Parvulescu isi incearca sutul cu piciorul stang, dar mingea survoleaza poarta.

85′ Concordia greseste flagrant in aparare, Tatu si Nikolic scapa cu poarta goala,  brazilianul primeste pasa si incearca finalizare, dar sud-americanul rateaza cu poarta goala.

81′ Jocul s-a prabusit. Concordia nu mai forteaza, iar Steaua plimba mingea in teren incercand sa conserve scorul.

77′ Alex incearca sa faca specatcol cu o executie dificila dar nu-i iee si mingea trece mult pe langa poarta.

72′ GOOOOOOOOOOOOOL Steaua! Martinovic inscrie dintr-o faza trasa parca la indigo dupa primul gol al lui Iliev

69′ Roberto Iancu este accidentat si nu mai poate continua, dar Chiajna a schimbat deja de trei ori.

68′  Bourceanu faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

68′ Nikolic rateaza o sansa uriasa de a inscrie de la primul contact cu mingea!

65′ Tatarusanu boxeaza o minge trimisa din corner de Concordia.

64′ Chiajna este din nou amenintatoare, dar ilfovenii nu reusesc sa concretizeze.

62′ Rusescu primeste cartonasul galben dupa un fault din spate, cu talpa in fata.

60′ Victoras Iacob loveste mingea cu capul in careul Chiajnei, dar mingea trece peste poarta.

59′ Ilie Iordache iese, intra Roberto Iancu.

52′ Uriasa ocazie pentru Steaua! Tatu patrunde in careu din dreapta, dar greseste pasa spre Tanase si mingea scapa prin fata portii.

51′ Doru Bratu isi incearca si el norocul. Reia cu capul, dar Tatarusanu retine fara probleme.

49′ Gazdele par mai incisive in a doua repriza, dar sutul lui Paulinho este prea slab pentru a ameninta scorul actual.

47′ Concordia bate primul obtinut,dar nu reuseste sa puna in pericol poarta lui Tatarusanu.

46′ Incepe a doua repriza. Victoras Iacob a fost schimbat la vestiare cu Apostol.

45′ PAUZA.

45′ Tibi Balan este inlocuit cu Tatu.

45′ Adrian Popa primeste in careu de la Muzac, il cauta pe Iordache, dar pierde mingea.

43′ Paulinho incearca sa reduca diferenta, dar sutul sau poposeste in bratele lui Tatarusanu.

41′ Tibi Balan primeste cartonasul galben pentru un hent intentionat.

41′ Chiajna s-a inchis bine in aparare si stelistnii nu gasesc solutii pentru a sparge blocajul ilfovenilor.

38′ Banca tehnica a Stelei protesteaza pentru eliminarea lui Chipciu, dar decizia arbitrului a fost corecta.

36′  Chipciu primeste direct cartonasul rosu pentru o intrare criminala din spate, cu talpa sus, la gamba lui Guilherme.

34′ Concordia are prima ocazie mare de gol! Ilie Iordache  trage bine din lovitura libera de la 20 de metri, metri sterge bara transversala, dar trece peste.

33′ Martinovic vede cartonasul galben dupa un fault intentionat din spate asupra lui Paulinho. Se putea acorda chiar si rosu.

32′ Stelistii obtin o lovitura libera. Bourceanu centreaza insa prea inalt si mingea nu poate fi reluata din careu.

31′ Jocul si-a pierdut din dinamism. Concordia pare sa fi predat deja armele, retragandu-se in careu pentru a preveni incasarea unui nou gol.

28′  Latovlevici nu a mai putut continua meciul, in locul sau intrand Parvulescu.

27′ Ilfovenii arunca mingea in careul Stelei, dar niciun jucator al Concordiei nu este acolo pentru a prelua.

25′ Latovlevici acuza o accidentare si primeste ingrijiri pe margine.

24’Latovlevici faulteaza din spate si este imediat avertizat.

23′ Rusescu este in offside.

22′ Stelistii controleaza centrul terenului, pasele „ros-albastrilor” apropie balonul pas cu pas de careul oaspetilor.

20′ Rusescu incearca o foarfeca in careul Chiajnei, dar executia a lasa de dorit.

19′ Replica ilfovenilor vine abia la 10 minute de gol, dar sutul lui  Filip de la distanta trece pe langa poarta.

14′ Ocazie mare de gol pentru Steaua! Iliev trece pe langa dubla, reluand cu capul o centrare venita din corner, mingea izbeste insa bara.

13′ Paulinho il inlocuieste pe Viorel Dinu.

11′ Steaua bate un corner de pe stanga, Nita iese si boxeaza mingea.

10′ Krumov primeste primul cartonas galben al meciului

9′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Steaua, Iliev inscrie dintr-o centrare venit din corner de la Bourceanu.

3′ Alex este in offside in flancul stang.

2′ Tanase incearca un prim sut pe poarta al meciului dar executia sa de la distanta nu da emotii nimanui.

1′ A inceput partida.

Echipe de start:

CONCORDIA: Fl.Nita – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Muzac, L.Filip (R.Iancu) – Ad.Popa, V.Dinu, I.Iordache – Alex Dos Santos
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

STEAUA:  Tatarusanu – Martinovic, Iliev, Geraldo, Latovlevici – Bourceanu ,Chipciu, Bicfalvi, Balan, Tanase – Rusescu
Antrenor: Mihai Stoichita