FINAL – Etapa a XXVIII-a / Rapid Bucuresti – Steaua Bucuresti 1-1. Un egal incrancenat de care profita CFR Cluj! Spectacolul din tribune a fost peste prestatia jucatorilor! Rapid pe 2!

Duminica seara, stadionul „Giulesti – Valentin Stanescu” a gazduit derbiul dintre Rapid si Steaua, ajuns la cea de-a 108-a editie. Din pacate pentru ambele echipe, partida s-a terminat la egalitate, scorul de 1-1 fiind stabilit inca din prima repriza. Pentru stelisti a deschis scorul Tanase(’28) cu un sut din prima la o eroare a capitanului Marcos Antonio, iar patru minute mai tarziu, Grigore(’32) a egalat cu un sut din marginea careului, la o greseala a celuilalt capitan, Bourceanu!

FINAL

90+2′ Un ultim atac al stelistilor, dar rapidistii resping!

90+1 Rui Duarte trimite periculos, Tatarusanu retine foarte bine

90′ Faza buna a Rapidului, Roman combina cu Teixeira, dar faza se raceste

89′ Roman centreaza excelent, insa Pancu se incurca in momentul sutului

88′ Tatarusanu iese din careu, scoate mingea in aut dar o „aresteaza” si vede galben

87′ Schimbare la Steaua – Iese Tanase, intra Parvulescu

86′ Bicfalvi respinge cu mana un balon centrat de Roman si asistam la prima greseala a arbitrului ceh!

84′ Rui Duarte il ataca pe Rusescu in marginea careului, lateral dreapta, insa nu se acorda nimic, desi stelistul a cerut fault

83′ Bourceanu incearca sa bata un corner, insa aluneca la coltul terenului si balonul este trimis direct in aut de poarta!

81′ Schimbare la Rapid – Pancu intra in locul lui Deac in uralele intregului stadion

80′ Pana la urma cel care vede galbenul este Latovlevic, pentru un fault dur la acelasi Roman

79′  Tibi Balan il faulteaza pe Roman, din spate, si scapa de galben

77′ Teixeira vede si el galbenul in urma a trei faulturi consecutive! Decizie justa!

76′ Arbitrul nu acorda nimic la faza de mai devreme, insa Geraldo protesteaza si stelistul vede galben

75′ Bozovic trece frumos de Bourceanu, Steaua se repliaza si iese din incercuire

73′ Schimbare la Rapid – Roman intra in locul lui Grigore

71′ Schimbare la Steaua – Rusescu intra in locul lui Chipciu

71′ Nicolae Grigore acuza o accidentare si se pare a nu mai poate continua.

70′ Bicfalvi vine lansat din spate in zona centrala, la o minge respinsa de rapidisti, dar suteaza in blocajul lui Grigore.

68′ Schimbare la Rapid – Teixeira intra in teren in locul lui Surdu, care este aplaudat la iesirea de pe gazon.

65′ Nici Tanase si nici Tatu nu reusesc sa scoata o faza fixa din marginea terenului si rapidistii recupereaza

63′ Bicfalvi il agata pe Grigore, la mijlocul terenului, iar stelistul scapa iar de galben si implicit de eliminare!

61′ Schimbare la Steaua – Mihai Costea este schimbata cu Tibi Balan

60′ Burca il opreste pe Chipciu la o faza buna de atac, iar mijlocasul stelist se resimte

59′ Ocazie de gol Rapid. Surdu ii ia fata lui Chiriches in 4-5 metri si reia din prima un balon saltat de Deac, dar Tatarusanu respinge miraculos!

57′ Chiriches este faultat de Herea, care nu s-a vazut deloc in acest meci

55′ Bate Tanase, insa iese Coman si retine!

55′ Mihai Costea trece in banda stanga destul de norocos, centreaza in cele din urma si Bozo acorda corner!

53′ Chipciu pierde mingea si il faulteaza pe Surdu la mijlocul terenului

52′ Stelistii combina mult mai bine, in special pe partea lui Tanase si Lato, dar nu reusesc sa puna probleme apararii rapidiste

50′ Trage Tanase din coltul careului mare, de la 22-23 de metri, insa balonul trece pe langa poarta

48′ Executa Grigorie, insa balonul trece peste tot careul inclusiv de Burca, care astepta la coltul lung

48′ Faza buna a lui Surdu, pasa catre Herea, care centreaza, dar mingea este blocata! Rapidul are corner

47′ Latovlevici trece mingea printre picioarele lui Deac, insa Tanase faulteaza

46′ Inceputul reprizei secunde. Tibi Balan este pregatit pe margine sa intre in teren

PAUZA

44′ Ne apropiem de finalul primei reprize, insa jocul este destul de alert, pe contre. Stelistii au acum mingea, dar centrarea lui Tanase de pe stanga este interceptata

41′ Deac isi face balonul in stilul lui Arjen Robben, insa sutul slab trece pe langa poarta

40′ Surdu apare in careul stelist si reia o centrare a lui Rui Duarte, insa balonul trece pe langa

37′ Incredibila ratare a lui Mihai Costea! Antonio gafeaza din nou respingand un balon usor in Tanase, balonul ricoseaza la Costea, care singur cu Coman trage slab si Coman se interpune spectaculos.

36′ Iliev intervine bine in careu si respinge departe o minge trimisa in adancime de Ciprian Deac.

32′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
OOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL RAPIDUL! Grigore trage din marginea careului, singur fara sa fie atacat de vreun stelist si egaleaza cu un sut plasat!

32′ Grigore se inalta la un balon trimis de Deac si reia peste

28′ GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLL STEAUA! Tanase primeste in careu un balon respins de Antonio si trage din prima invingandu-l pe Coman! Prima ocazie si primul gol pentru stelisti!

27′ Scapa stelisti pe contraatac, tri contra trei, iar Chipciu este agatat de Alexa, care vede galbenul meritat. Lovitura libera de la 26 de metri lateral dreapta

25′ Bicfalvi rateaza intalnirea cu balonul si-l busculeaza pe Surdu. Arbitrul il avertizeaza pe stelist care are deja un galben!

23′ Prima actiune verticala a giulestenilor, insa pasa decisiva catre Herea nu este preluata si stelistii resping!

22′ Notam in acest minut o preluare nereusita a lui Burca, insa Mihai Costea era prea departe pentru a intercepta

20′  Este mai mult ca sigur ca giulestenii au pus stapanire pe mijlocul terenului, insa pasa decisiva lipseste cu desavarsire. Deac, la a doua recuperare in jumatatea adversa!

18′ Daca rapidistii nu reusesc sa se apropie de poarta, nici oaspetii nu se lasa mai prejos, fiind chiar mai modesti in ofensiva decat giulestenii!

16′ Extraordinara disponibilitate la efort din partea lui Deac, care face si faza defensiva excelent, acoperindu-l pe Rui Duarte

15′ Bate Deac, insa Alexa, pe coltul lung, nu reuseste sa reia cu capul

15′ Rapidistii fac un pressing nebun in jumatatea adversa si recupereaza balonul prin Deac. Se acorda corner.

13′ Deac se zbate la mijlocul terenului si este faultat. Giulestenii nu reusesc sa se apropie periculos de poarta stelista!

10′ Pana la urma un jucator tot n-a scapat de primul galben al meciului si acela este Bicfalvi, care a intrat dur la Alexa!

7′ Nicolae Grigore incearca patrunderea in careu, prin partea dreapta, insa Geraldo se interpune bine si recupereaza. Latovlevic pleaca pe contraatac, insa Grigorie in loveste din lateral si scapa de galben

INFO: Arbitri: Miroslav Zelinka – Patrick Filipek, Kristof Mencl (toti din Cehia)

5′ Tanase il opreste pe Rui Duarte in banda dreapta, insa „centralul” nu da fault

4′ Alexa intra tare la Tatu, rapidistul scapa de cartonas

3′ Primele trei minute sunt extrem de inclestate, giulestenii fiind mult mai mult in posesia balonului

1′ Stelistii au lovitura de start a partidei

1′ Inceputul meciului

Echipele care vor evolua:

Rapid: Coman – Rui Duarte, M. Antonio, Burca, Bozovici – N. Grigore, Alexa, Grigorie – Deac, Herea, Surdu
Antrenor: Razvan Lucescu

Steaua: Tatarusanu – Geraldo, Iliev, Chiriches, Latovlevici – Chipciu, Bourceanu, Bicfalvi, Cr. Tanase – Tatu, M. Costea
Antrenor: Mihai Stoichita

Rapidul vine dupa trei victorii consecutive (5-0 pe terenul liderului CFR, 3-0 „acasa” cu Vointa Sibiu si 2-1 in deplasare cu CS Mioveni). Inaintea lor, insa, adunase patru meciuri fara victorie (trei infrangeri cu outsiderele Concordia Chiajna, Ceahlaul Piatra Neamt si FC Brasov si un eal cu rivala Dinamo).

De partea cealalta, formatia antrenata de Mihai Stoichita vine dupa o infrangere suferita pe teren propriu in fata lui SC Vaslui, in etapa precedenta. „Ros-albastrii” au suferit in cateva meciuri, pierzand cu Targu Mures si remizand cu Gaz Metan Medias si Pandurii Targu Jiu, insa au obtinut si victorii importante, cum ar fi cea de pe terenul campioanei Otelul Galati (2-1) sau cea cu Sportul, scor 4-1.