FINAL / Etapa a XXVIII-a/ Petrolul Ploiesti – CS Mioveni 3-1. Victorie clara pentru „gazarii” lui Gigi Multescu

Petrolul Ploiesti a castigat cu scorul de 3-1 in fata lui CS Mioveni, luni, in ultimul meci al etapei a XXVIII-a a Ligii I. Pentru elevii lui Gheorghe Multescu au punctat prin autogolul lui Craciun (‘7) si prin Boudjemaa (’20, ’69), in timp ce pentru oaspeti a inscris Ayza (’77).

Gazdele au inceput tare si au preluat conducerea inca din minutul 7, cand centrarea lui Florentin Dumitru a fost deviata in proprie poarta de Craciun. Boudjemaa a dublat avantajul „lupilor galbeni” in minutul 20, cand a trimis in poarta goala o pasa a lui Hamza, care a avut o faza excelenta pe stanga. Pe finalul reprize, Petrolul a ramas in inferioritate numerica, dupa ce Zerka a primit direct cartonasul rosu, din cauza unei lovituri in cap aplicate lui Ionut Voicu.

Prahovenii au jucat bine si in 10 oameni, preferand sa practice un joc de asteptare si sa loveasca pe contraatac, asa cum s-a intamplat in minutul 69, cand Boudjemaa a scapat singur cu portarul Octavian Popescu, pe care l-a executat frumos, ducand scorul la 3-0. Golul de onoare pentru oaspeti a fost inscris de Ayza (’77), iar pana la final, Claudiu Ionesu a mai ratat o ocazie importanta.

Iata desfasurarea partidei:

’90 Fluier final

’85 Sansa de gol pentru Petrolul! Portarul Popescu a scos un sut frumos trimis de Borza, din marginea suprafetei de pedeapsa

’81 Schimbare la Petrolul: iese Surugiu – accidentat – si intra Mihai Tudor

’79 Ocazie pentru Mioveni! Claudiu Ionescu suteaza pe langa poarta, dupa ce a scapat singur pe partea stanga

’77 GOOOL CS Mioveni!!! Oaspetii reusesc sa reduca din diferenta prin Ayza. Atacantul argesenilor a intrat in careu dupa o cursa pe stanga, iar sutul sau a fost deviat in poarta de Melinte

’75 Cartonas galben pentru Andrei Margaritescu

’70 Schimbare la Petrolul: iese Boudjemaa si intra Adrian Borza

’69 GOOOL Petrolul!!! Boudjemaa realizeaza „dubla”, finalizand cu un sut la coltul lung un contraatac fulgerator purtat pe partea stanga

’64 Prima schimbare la Petrolul: iese Florentin Dumitru si intra Surugiu

’61 Ocazie pentru Mioveni! Mustivar a respins de pe linia portii o minge trimisa cu latul de Enache, din marginea careului mic

’61 Ultima modificare la oaspeti: iese Zuluf, inlocuit de Mandea

’59 Schimbare la Mioveni: iese Adrian Neaga (atacant) si intra Andrei Margaritescu (mijlocas defensiv)

’53 Portarul oaspetilor, Octavian Popescu scoate excelent in corner un sut trimis de Hamza, care scapase pe contraatac

’46 Schimbare la Mioveni: iese Ionut Voicu (fundas lateral) si intra Claudiu Ionescu (atacant)

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+2 Fluier de pauza la Ploiesti, acolo unde gazdele de la Petrolul conduc cu 2-0 in meciul cu CS Mioveni

’45+1 Ionut Voicu, cel care a provocat eliminarea lui Zerka, incaseaza si el un cartonas galben

’45 Cartonas galben pentru Ayza, care a cazut usor intr-un duel cu un adversar si a fost avertizat cu un cartonas galben

’42 Eliminare la Petrolul! Atacantul Zerka si-a lovit un adversar cu piciorul in cap si a incasat direct cartonasul rosu, fiind trimis la cabine. Gazdele vor evolua in 10 oameni

’38 Ispir incaseaza si el un cartonas galben

’36 Cartonas galben pentru Melinte

’33 Linares reia cu capul pe langa poarta, din centrarea lui Florentin Dumitru

’20 GOOOL Petrolul!!! „Gazarii” isi dubleaza avantajul prin golul lui Boudjemaa. Hamza a primit o pasa la limita offside-ului, a avansat, apoi i-a trimis lui Boudjemaa, care a trimis in poarta goala

’11 Primul cartonas galben al meciului este incasat de Enache

‘7 GOOOL Petrolul!!! Gazdele deschid scorul printr-un autogol al lui Craciun, pe care l-a lovit o minge centrata de pe dreapta de Florentin Dumitru

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Petrolul Ploiesti si CS Mioveni, ultimul din etapa a XXVIII-a a Ligii I

PETROLUL: Hamutovski – Melinte, Linares, Ben Djemia, Maxim – Dumitru, Mustivar, Osiako, Boudjemaa – Hamza, Zerka;
Antrenor: Gheorghe Multescu;

MIOVENI: Popescu – Voicu, Barbu, Iordache, Craciun – Enache, Ispir, Nastasie, Zuluf – Neaga, Ayza;
Antrenor: Marian Pana.