FINAL – Etapa a XXVIII-a / Otelul Galati – FCM Targu Mures 0-0. O gura de oxigen pentru mureseni!

Campioana in exercitiu, Otelul Galati a primit vizita lui FCM Targu Mures, duminica, intr-un meci care conta foarte mult pentru soarta oaspetilor, de a ramane sau nu in Liga I din sezonul viitor.

Partida, lipsita de ocazii mari de gol, s-a terminat indecis, scor 0-0. In urma acestui rezultat, Otelul a cam terminat-o cu o eventuala participare pe un loc de cupa europeana, iar muresenii mai iau inca o gura mica de oxigen, cu 6 etape inainte de final.ul campionatului.

Echipele care au evoluat:

Otelul: Branet – Rapa, Sarghi, Costin, Salagean – Antal, Giurgiu, Neagu, Iorga – Pena, Didi
Antrenor: Dorinel Munteanu

Targu Mures: Albut – Vagner, Nicu, Cordos, Ghionea, Sepsi – Astafei, Bumba, Dan, Firtulescu – Bujor
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Click aici pentru a reactualiza informatiile

FINAL

85′ Iorga vede al doilea galben pentru un fault asupra lui Sepsi si este eliminat

79′ Punosevac intra in locul lui Didi.

68′ Claudiu Bumba scapa pe contraatac, este agatat din spate de Laurentiu Iorga care primeste galbenul.

66′ Viglianti trimite un sut centrare, mingea ia o traiectorie ciudata si trece pe langa bara din dreapta.

63′ Inca o schimbare la gazde. Iese Neagu si intra Viglianti.

60′ Sergiu Bus il inlocuieste pe Firtulescu.

59′ Laurentiu Iorga intra in locul lui Antal.

57′ Iese Apostu de la oaspeti si intra Vlad Bujor

54′ Corner de pe dreapta al galatenilor. Centrarea este reluata periculos cu capul din fata portii dar peste transversala.

53′ Centrare a lui Neagu pentru Didi, in zona punctului cu var, insa iese Albut si retine

47′ Repriza secunda debuteaza in forta pentru galateni. Sutul lui Antal a fost blocat de Firtulescu si muresenii scapa de gol!

PAUZA

45′ Ocazie mare Targu Mures! Apostu primeste in pozitie centrala fata in fata cu Branet, Sergiu Costin rateaza interventia, insa Apostu nu reuseste sa suteze pe cadrul portii!

37′ Ocazie Otelul! Antal scapa pe contraatac, dar este ajuns din spate de Sepsi, in marginea careului, si jucatorul oaspetilor reuseste sa blocheze sutul si este corner!

31′ Florin Dan este avertizat.

25′ Un sut al lui Sergiu Costin de la mare distanta se duce mult peste poarta lui Albut.

22′ Cornel Rapa vede galben pentru un fault tare din spate.

14′ Ritmul de joc nu este unul foarte stralucit. Probabil si din cauza caldurii, cele doua echipe nu depun deloc eforturi pentru a-si creea ocazii

8′ Antal semneaza prima mare ocazie a meciului dupa ce intra cu mingea in careu si suteaza din alergare cu dreptul la coltul lung. Mingea trece putin alaturi.

1′ Inceputul meciului