FINAL – Etapa a XXVIII-a / Sportul Studentesc – Gaz Metan Medias 1-2. Oaspetii au castigat, dupa ce au intors fulgerator scorul

Sportul Studentesc a pierdut cu 1-2 pe teren propriu in fata lui Gaz Metan Medias si pare sa nu mai aiba scapare de la retrogradare, in acest sezon. Dupa 0-0 la pauza, elevii lui Daniel Isaila au deschis scorul prin Andrei Lungu (’53). De partea cealalta, Cristian Pustai si-a epuizat schimbarile la 1-0, in minutul 59, iar efectele nu au intarziat sa apara. Noul intrat Taher Bawab a egalat in minutul 66, iar doua minute mai tarziu a marcat si Dan Roman, iar „gazarii” le-au luat studentilor toate cele trei puncte din mana.

Iata desfasurarea partidei:

’90+4 Fluier final

’90 De la margine se arata patru minute de prelungire

’88 Eliminare la Gaz Metan Medias! Dan Roman incaseaza al doilea cartonas galben si este trimis mai devreme la cabine

’86 Schimbare la Sportul: iese Stelian Stancu si intra Daniel Lung

’81 Dan Roman trimite peste poarta, cu o lovitura de cap

’76 Ferfelea suteaza peste poarta, din intoarcere

’72 Prima schimbare la Sportul Studentesc: iese Dan Nistor si intra Costin Curelea

’68 GOOOL Gaz Metan!!! Dan Roman inscrie pentru 1-2, iar oaspetii sunt pentru prima data in avantaj. Atacantul a punctat cu un sut de la marginea careului, din pasa lui Razvan Avram

’66 GOOOL Gaz Metan!!! Taher Bawab egaleaza pentru oaspeti

’59 Mediesenii isi epuizeaza schimbarile rapid: iese Alex Muntean (mijlocas) si intra Taher Bawab (atacant)

’53 GOOOL Sportul!!! Andrei Lungu deschide scorul pentru gazde, cu o lovitura de cap din centrarea lui Stelian Stancu. Mijlocasul a profitat si de iesirea gresita a lui Buchta, care a ratat respingerea

’47 Cartonas galben pentru Dan Roman

’46 Doua schimbari la Gaz Metan: ies Issa Ba si Vitinho, inlocuiti de Breeveld si Avram

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+1 Fluier de pauza in Regie

’45 Ratare imensa pentru gazde! Nistor a primit o pasa buna de la la Lung, dar a ratat complet sutul, dupa ce apucase sa il depaseasca si pe portarul Buchta

’40 Apararea Sportului sta bine la o centrare lunga trimisa de Ciprian Petre si rezolva faza

’36 Stelian Stancu ajunge din nou intr-o pozitie buna, insa centrarea lui nu are adresa si mediesenii castiga posesia

’30 Ciprian Petre incaseaza primul cartonas galben al meciului

’23 Ocazie mare pentru Sportul! Dobre a tras pe langa poarta din centrul careului, desi era liber

’22 Ferfelea primeste aproape de careu dupa un corner executat scurt, insa sutul sau slab trece pe langa poarta

’17 Apararea oaspetilor se descurca bine in fata „studentilor”, in acest inceput de meci

’13 Stelian Stancu suteaza surprinzator din partea dreapta, insa Buchta reuseste sa respinga balonul in lateral

’10 Sut pe langa poarta trimis de Ciprian Petre, din afara careului

‘5 Joc linistit pana in acest moment. O faza mai animata s-a petrecut in urma cu cateva momente, insa Roman a preluat cu mana inainte sa traga periculos, iar arbitrul le-a acordat gazdelor o lovitura libera

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Sportul Studentesc si Gaz Metan Medias, din etapa a XXVIII-a a Ligii I

Sportul: Cezar Lungu – Ghinga, Cioranu, Patriche, Beta – Stancu, Andrei Lungu, Novac, – Ferfelea, Dobre; Antrenor: Daniel Isaila;

Gaz Metan: Buchta – Zaharia, Lazar, Muth, Ciuca – Muntean, Issa Ba, Todea, Petre, – Vitinho, Roman; Antrenor: Cristian Pustai.

Sursa foto: „gandul.info”