FINAL / Etapa a XXVIII-a / FC Brasov – Dinamo Bucuresti 2-0. Stegarii repun CFR-ul in fruntea clasamentului!

Vineri, 27 aprilie, FC Brasov a primit vizita liderului Dinamo, proaspat reinsalata in fruntea clasamentului. Dupa o serie de 4 meciuri consecutive fara victorie, din care primele trei au fost infrangeri, FC Brasov a  reusit sa invinga cu 2-0, goluri marcate de Distefano in minutul 29 si Ilijoski in minutul 77, din pasa aceluiasi Distefano. In ciuda faptului ca CFR Cluj nu a jucat pana acum, ardelenii trec pe primul loc in clasament datorita golaverajului mai bun decat cel al „cainilor”, ambele achipe avand acelasi numar de puncte 52!

In partida tur, cele doua echipe au remizat la scor alb in „Stefan cel Mare”

Echipele care vor evolua:
FC BRASOV: Felgueiras – Velayos L. Munteanu, Majernik, Cr. Ionescu – Viveiros, Mateiu, Dias, Enceanu – Hadnagy, Ilijoski
Rezerve: Godinho, Ciupe, Distefano, M. Alonso, Stanga, R. Machado, Moutinho
Antrenor: Ionut Badea

DINAMO: Balgradean – Scarlatache, Luchin, Dr. Grigore, Pulhac – L.Rus, Tames, D. Kone, Curtean – Danciulescu, Alexe
Rezerve: Naumovski, C. Matei, Platini, Bucsa, Stratilă, Tucudean, Musat
Antrenor: Dario Bonetti

Arbitru: Sebastian Coltescu

FINAL

86′ Platini isi impinge adversarul direct si nu scapa nici el de cartonasul galben.

85′ Ilijoski este schimbat in aplauzele spectatorilor. In locul lui intra Moutinho

81′ Pulhac vede cartonasul galben. Primeste galben si Viveiros.

81′ Altercatie intre Pulhac si Viveiros stopata de arbitrul de margine

77′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL BRASOVUL. Distefano centreaza inalt, in careu, iar Ilijoski reia din prima, plasat, pe langa Balgradean, la coltul scurt!

73′ Cosmin Matei il inlocuieste pe Iulian Tames.

68′ Hadnagy suteaza slab pe jos, dar Balgradean este pe faza si prinde fara probleme

65′ Hadnagy il tine din spate pe Scarlatache si vede si el galbenul

64′ Florin Stanga intra in locul lui Davide Dias.

60′ Ilijoski incheie periculos pe partea dreapta in careu, dar sutul lui intalneste plasa laterala

57′ Alex Curtean este inlocuit cu Sorin Stratila

56′ Davide Dias isi trage adversarul de tricou si vede cartonasul galben

50′ Alexe primeste in pozitie usor lateral stanga si patrunde in careu, insa sutul lui la coltul scurt este blocat de portar.

47′ Grigore primeste in partea stanga a portii o centrare din corner, dar suteaza slab si rateaza o mare ocazie de egalare. Felgueiras a fost la post si a respins sutul

46′ Nicio schimbare in debutul reprizei secunde

PAUZA

45′ Laurentiu Rus centreaza din corner, mingea ajunge  la Dragos Grigore, al carui sut trece departe de poarta dintr-o pozitie destul de buna

44′ Ocazie Dinamo! Tames reia din 2-3 metri peste!

41′ Hadnagy primeste in stanga se intoarce la poarta si suteaza, dar nu nimereste cadrul portii.

36′ Trage Ilijoski puternis si balonul trece la o palma de transversala!

35′ Mateiu este faultat de Luchin in marginea careului dinamovist si se acorda lovitura libera pentru Brasov

32′ Ilijoski este si el avertizat!

29’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BRASOVUL! Distefano deschide scorul cu o lovitura de cap din 12 metri

26′ Luchin se resimte dupa ce se ciocneste in propriul careu cu Hadnagy.

25′ Bonetti il scoate din teren pe nervosul Danciulescu inainte ca acesta sa fie eliminat. In locul lui intra Michel Platini.

24′ Scarlatache vede galben pentru un fault tare la Distefano.

23′ Felgueiras iese si el din poarta si respinge mingea din fata lui Marius Alexe

18′ Danciulescu intra tare la Ionescu, desi are galben, insa Coltescu il iarta de aceasta data!

16′ Ocazie Brasov! Distefano centreaza de pe stanga, Davide Dias reia spre poarta, Ilijoski trage si el, dar dinamovistii scapa de emotii.

11′ Al doilea corner consecutiv al cainilor. Centrarea este respinsa cu capul din careu de Majernik.

11′ Actiune superba facuta de Alexe pe stanga. Atacantul patrunde pana in careu in dribling, suteaza cu dreptul, dar Felgueiras scoate de la coltul lung.

7′ Rares Enceanu s-a accidentat si este inlocuit cu Distefano.

4′ Felgueiras retine din fata lui Danciulescu si apoi este faultat de dinamovist, care primeste cartonasul galben.

4′ O prima actiune mai periculoasa de atac a brasovenilor. Sutul lui enceanu din stanga la coltul scurt este retinut de portarul dinamovistilor.

1′ Hadnagy vede un cartonas galben inca din primul minut de joc pentru un fault tare asupra lui Laurentiu Rus.

1′ Inceputul meciului