FINAL / Etapa a XXVIII-a / Concordia Chiajna – Vointa Sibiu 2-0. Ilfovenii, tot mai aproape de supravietuirea in Liga I!

Vineri,27 aprilie, Concordia Chiajna a intalnit Vointa Sibiu, intr-un meci ce se anunta extrem de disputat, intrucat cele doua echipe se aflau de-o parte si de alta a liniei „fierbinti”, despartite de doar un punct. Revelatia returului de campionat, Concordia Chiajna a castigat intalnirea cu scorul de 2-0. Viorel Dinu a deschis scorul in minutul 38, iar Ilie Iordache l-a majorat in minutul 75, in urma unui penalti ratat de Rocha!

In meciul retur, Vointa s-a impus cu scorul de 1-0.

Echipele care au evoluat:

CONCORDIA: Nita – Krumov, Mamele, Bratu, Guilherme – Ad.Popa, R.Iancu, L.Filip, I.Iordache – Dinu, Adi Rocha
Antrenor: Laurentiu Reghecampf

VOINTA:  B.Miron  – Tanc, Cr.Apostol, N.Grigore – Postolache, Beza, Dalbea, Maghici – Tatar, Zagrean, Cigan
Antrenor: Alexandru Pelici

FINAL

84′ Doru Bratu vede galbenul in urma unui fault din spate

82′ Andrei Antohi intra la oaspeti in locul lui Cigan

80′ Ocazie mare Vointa! Cigan reia bine cu capul un balon centrat de Postolache, insa Nita respinge super printr-o robinsonada de mare efect!

79′ Vlad Munteanu intra in locul lui Ilie Iordache.

77′ Iese Adi Rocha si intra Victoras Iacob, la primul meci de la revenirea in Liga 1.

75′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHIAJNA! Ilie Iordache inscrie dupa ce Miron respinsese sutul de la 11 metri al lui Adi Rocha.

73′ Tanc este eliminat pentru cumul de cartonase!

73′ Andrei Tanc vede galben pentru hent in careu si se acorda penalti

71′ Silviu Pana intra in locul unicului gol de pana acum, Viorel Dinu.

70′ Bogdan Miron iese inspirat dintre buturi si intervine spectaculos prin alunecare in fata lui Ilie Iordache

65′ Nicolae Grigore vede galben pentru un fault asupra lui Viorel Dinu.

64′ Lukanovic intra in locul lui Postolache la oaspeti.

62′ Viorel Dinu patrunde periculos in careu pe stanga si suteaza surprinzator la coltul scurt, dar Miron este la post si pareaza.

55′ Cigan este calcat de Doru Bratu in careu, dupa ce in prealabil sutase in minge, insa arbitrul lasa jocul sa continue si nu acorda penalti

46′ Prima schimbare la Vointa: iese Maghici si intra Bunea.

PAUZA

43′ Adrian Popa vede un galben pentru o simulare!

40′ Ocazie imensa Chiajna! Rocha patrunde superb prin dribling, depaseste trei adversari, dar nu-l poate invinge si pe Miron la doar 5 metri de poarta, fiind dezechilibrat!

38′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHIAJNA! Dinu reia din fata portii o centrare superba a lui Adrian Popa!

32′ Filip reia din prima, de la 8 metri, dar mingea trece pe langa poarta sibienilor.

29′ Dalbea vede galben pentru un fault asupra lui Roberto Iancu.

26′ O centrare frumoasa in marginea careului, trimisa de Popa, este reluata ciudat de Iordache, care nu se stie ce a vrut sa fac: sut sau pasa!

23′ Rocha se joaca cu un balon in marginea careului sibian, alege sa traga in cele din urma, insa sutul telefonat este prins de Miron

21′ Chiajna pleaca pe contraatac, Roberto Iancu primeste in dreapta, insa centrarea este interceptata de Tanc.

20′ Ocazie de gol Vointa! Zagrean il angajeaza bine in careu pe Postalache, insa sutul acestuia, din unghi, trece prin fata portii ilfovene, la o palma de butul din stanga lui Nita!

17′ Grigore bate periculos o lovitura libera, din dreapta, insa Nita iese bine dintre buturi si boxeaza  din fata lui Cigan

12′ Rocha este lansat spre careul advers, scapa singur, insa de la margine se ridica fanionul. Pe reluare, se vede decizia eronata a asistentului, Rocha fiind cel putin pe linie cu ultimul fundas.

5′ Gazdele sunt mult mai prezente in joc, balonul aflandu-se periculos, de cateva ori, in careul sibienilor, insa nu am reusit sa consemnam nicio ocazie

2′ Tanc vede galben inca din minutul 2 pentru un fault tare.

1′ Inceputul meciului