FINAL / Liga Campionilor (semifinale, in tur 0-1): FC Barcelona – Chelsea Londra 2-2. Ce lovitura! Torres o duce pe Chelsea in marea finala! Vezi video!

Marti, de la ora 21:45, stadionul „Camp Nou” a gazduit partida dintre FC Barcelona  si Chelsea Londra, din returul semifinalelor Ligii Campionilor. Partida s-a terminat la egalitate, scor 2-2, iar londonezii s-au calificat in finala, desi catalanii au condus cu 2-0! Busquets si Iniesta au inscris in minutele 36 si 44, insa pana la fluierul primei reprize, Ramirez a redus din diferenta cu un superlob in minutul 45+1!

De precizat ca in minutul 38′ John Terry vede direct rosu pentru o lovitura pe la spate aplicata lui Sanchez fara balon! Repriza secunda debuteaza incredibil de ciudat, cu Barcelona primind un penalty, pe care Messi il rateaza lovind bara transversala! Spre finla, tot Messi are sansa sa califice Barcelona in finala, insa sutul sau loveste bara din stanga norocosului Petr Cech! Cand toata lumea astepta un gol al catalanilor venit in final, spaniolul din atacaul lui Chelsea, Fernando Torres scapa singur cu Valdez, il dribleaza si duce Chelsea in finala de pe Allianz Arena din Munchen!!

In mansa tur, englezii au castigat cu scorul de 1-0
Echipele care au evoluat:

BARCELONA: Valdes – Puyol, Mascherano, Pique – Busquets, Xavi, Iniesta, Fabregas – Sanchez, Messi, Cuenca.
Antrenor: Josep Guardiola

CHELSEA: Cech – Ivanovic, Cahill, Terry, Cole – Mikel, Meireles, Lampard, Ramires – Drogba, Mata
Antrenor: Roberto di Matteo.

Chelsea este in finala Ligii Campionilor

FINAL

90+1GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHELSEA! Torres scapa pe contraatac si marcheaza!        Vezi cum s-a marcat golul!

89′ Meireles vede cartonasul galben pentru o intrare dura asupra lui Mascherano. Portughezul va rata eventuala finala jucata de Chelsea!

83′ Bara Barca! Messi suteaza in bara dupa ce il fenteaza la marginea careului pe Meireles!

82′ Gol anulat catalanilor. Messi l-a gasit in offside pe Alves!

80′ Schimbare Chelsea! Torres intra in locul lui Drogba.

78′ Busquets ramane liber in pozitie de sut, dar se grabeste si trage peste poarta

74′ Schimbare Barca! Keita intra in locul lui Fabregas.

72′ Lampard aluneca la Fabregas si doboara pe catalan, iar englezul vede si el galbenul

71′ Messi il tine pe Lampard si vede galbenul!

68′ Lansare periculoasa pentru Kalou, iese disperat Valdes si respinge din fata ivorianului cu destula sansa

67′ Schimbare Barca! Iese Cuenca intra Tello

64′ Ocazie Chelsea! Ivanovic se inalta in careu, insa nu reuseste sa reia centrarea lui Lampard dintr-o pozitie clara de gol!

62′ Ocazie Barca! Cuenca primeste in careu de la Messi, talonat de Bosingwa, trage tare dar in Cech, iesit la picioarele catalanului!

59′ Cech primeste in cele din urma cartonasul galben pentru trageri repetate de timp

58′ Schimbare Chelsea! Mata ii lasa locul in teren lui Kalou

54′ Alexis reia periculos cu capul, insa mingea trece putin pe langa poarta.

53′ Lampard se ia de piept cu Fabregas, doi rivali din Premier League de cand catalanul imbraca tricoul lui Arsenal.

50′ Iniesta vede galben pentru proteste

49′ Incredibil!!! Messi rateaza penaltiul tragand in bara transversala!

48′ Penalty pentru Barcelona. Fabregas faultat in careu.

47′ Ocazie mare ratata de Iniesta, un balon excelent asezat de Fabregas pentru sut, trece un pic peste!

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

45+1 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL CHELSEA. Dupa ce au repus mingea de la mijlocul terenului, 4-5 pase il pun pe Ramirez singur in fata lui Valdez, usor lateral stanga, si-l lobeaza pe catalan superb, reducand diferenta pe tabela de marcaj!! Vezi video!

44′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BARCELONA! Iniesta patrunde pe culoar, ramane singur cu Cech si marcheaza pentru 2-0 cu un sut la coltul lung, Messi fiind cel care i-a dat pasa decisiva!

38′ Capitanul lui Chelsea, John Terry si-a pierdut cumpatul si l-a lovit pe Alexis cu genunchiul in spate fara balon, iar arbitrul ii acorda direct cartonasul rosu!! Vezi video!

36’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL BARCELONA! Busquets deschide scorul in urma unei actiuni la care au participat Alves si Cuenca, ultimul pasand decisiv in fata portii! Vezi video!

32′ Mikel vede galbenul pentru un fault la Sanchez destul de dur

26′ Schimbare Barca! Pique sufera din cauza accidentarii de mai devreme si Guardiola il inlocuieste cu Dani Alves

23′ Drogba trece lejer de Pique, intra in unghi, insa nu gaseste spatiul portii

20′ Ocazie imensa Barca! Messi combina superb cu Cesc, in careu, argentinianul ramane singur in fata portii, insa sutul pe jos nu il invinge pe Cech, aflat in zi mare!

18′ In cele din urma Pique isi revine si reintra in teren

17′ Accidentare grava a lui Pique in propriul careu, dupa ce catalanul s-a ciocnit cu portarul Valdes. Drogba este si el la pamant!

13′ Schimbare Chelsea! In cele din urma, Bosingwa intra in locul ghinionistului Cahill

10′ Moment inedit pe marginea terenului. Di Matteo il trimisese pe Bosingwa pentru schimbare, dar Cahill a refuzat sa iasa de pe teren anuntand ca poate continua!

9′ Totusi, Bosingwa se pregateste pe margine pentru a-i lua locul lui Cahill.

8′ In cele din urma Cahill revine in teren

7′ Sanchez il fenteaza pe Cahill, in careu, insa centrarea chilianului este respinsa. Cahill se resimte in urma duelului de mai devreme si acuza o intindere

6′ Ivanovic intervine dur la Iniesta, insa fundasul lui Chelsea scapa de galben

5′ Barca ramane in atac, Cuenca centreaza, insa londonezii resping

3′ Prima ocazie pentru Barca!  Messi scapa singur, usor lateral dreapta, insa sutul argentinianului trece foarte aproape de bara din stanga lui Cech!

1′ Inceputul meciului

Etichetat cu: , , , , , , , ,