EXCLUSIV / Anton Helesteanu: „Faptul ca am schimbat foarte multi antrenori si lipsa constantei ne-a adus in aceasta situatie!”

Directorul general al echipei FCM Targu Mures, Anton Helesteanu a vorbit despre victoria in fata Sportului, o candidata la retrogradare, despre veteranul Robert Ilyes, autor al unui gol, dar si despre antrenorul echipei, Nelutu Sabau. Oficialul este de parere ca tocmai schimbarile dese de antrenori din acest campionat au facut ca echipa sa se lupte, pe final de campionat, la evitarea retrogradarii.

FCM Targu Mures a invins, luni seara, scor 2-1, pe Sportul Studenţesc, in etapa a XXVII-a a Ligii I. Golurile muresenilor au fost inscrise de Ilyes in minutul 10 si Astafei, in minutul 63. Pentru „studenti”, Nistor a marcat in minutul 80.

In urma aceastei victorii, FCM a acumulat 30 de puncte si se afla pe locul 13.

Am catigat trei puncte importante, care ne scoate din locurile nefavorabile. Am intalnit o echipa puternica pentru noi, o echipa pe care n-am subestimat-o si pe care am invins-o pe merit.

Este incredibil un jucator ca Ilyes, care reuseste sa joace la aceasta varsta si o face chiar extrem de bine. Este un model pentru orice fotbalist si voi face orice ca sa nu se lase de fotbal in aceste momente. Ni-l dorim la echipa inca cel putin un an. Ii vom simti lipsa in urmatoarea etapa, pentru ca nu va avea drept de joc.

Faptul ca am schimbat foarte multi antrenori si lipsa constantei ne-a adus in aceasta situatie.

Ne intelegem foarte bine cu Nelutu Sabau si sper ca nu vom mai avea probleme pe acest post. Avem un lot destul de in varsta, iar o primenire a lotului este necesara incepand cu noul sezon. Antrenorii romani sunt foarte bine pregatiri in probleme de arbitraj.

Am avut parte de un arbitraj in spiritul jocului. Niciodata nu voi vorbi de prestatia arbitrilor, pentru ca oricum deciziile nu se pot intoarce”, a declarat Anton Helesteanu, in emisiunea „Fluier final”.