FINAL / Etapa a XXVII-a / Gaz Metan Medias – Pandurii Targu Jiu 3-2. „Gazarii” inving cu emotii, dupa un meci extrem de disputat

Gaz Metan Medias a castigat cu emotii meciul de luni cu Pandurii Targu Jiu, scor 3-2. Pentru formatia pregatita de Cristian Pustai au marcat Zoran Markovic (‘7), Florin Lazar (’25, din penalty) si Vitinho (’68), in timp ce pentru oaspeti au incris Valentin Lemnaru (’41) si John Ibeh (’54, din penalty).

Gazdele au inceput tare si au deschis scorul in minutul 7, prin Zoran Markovic, dupa ce tot sarbul mai ratase o ocazie, tot din centrarea lui Ciprian Petre. Bawab a obtinut un penalty transformat de Florin Lazar (’24), iar totul parea sa mearga bine in favoarea baietilor lui Pustai. Spre finalul reprizei, insa, Valentin Lemnaru a redus din diferenta (’41) si dadea semnalul revenirii oaspetilor.

La sapte minute de la reluare, autorul primului gol al partidei a comis un fault de penalty, iar John Ibeh a egalat de la 11 metri pentru gorjeni. Brazilianul Vitinho a marcat golul victoriei pentru medieseni in minutul 68, cu o lovitura de cap, in urma unui corner. Gazdele au ramas si in inferioritate numerica in minutul 78, cand Frasinescu a incasat direct cartonasul rosu, pentru o intrare dura la Ibeh, insa Pandurii nu au mai reusit sa revina. Mediesenii s-au folosit de mai mutle tertipuri pentru a lasa timpul sa treaca, insa in ultimul minut al timpului regulamentar au lovit bara, Ciprian Petre fiind la un pas sa inscrie un gol spectaculos, din lovitura libera.

Iata desfasurarea partidei:

’90+5 Fluier final

’90+2 Cartonas galben pentru Voiculet

’90+4 Bara pentru Gaz Metan Medias! Ciprian Petre a sutat direct, dintr-o lovitura libera de la peste 20 de metri, usor lateral dreapta, insa mingea a lovit stalpul din stanga al portii aparate de Mingote, aproape de vinclu! Portarul era batut

’90 De la margine se arata patru minute de prelungire

’90 Valentin Lemnaru reuseste sa inscrie pentru gorjeni, insa a fost semnalizat in pozitie de offside si reusita sa nu este validata

’83 Portarul gazdelor, Razvan Plesca intarzie sa repuna in joc mingea si incaseaza cartonasul galben pentru tragere de timp

’82 Schimbare la Pandurii: iese Ungurusan si intra Alexandru Grigoras

’78 Eliminare la Gaz Metan! Frasinescu incaseaza direct cartonasul rosu, dupa un fault tare asupra lui John Ibeh

’71 Doua schimbari la Pandurii: ies Vlad si Maxim, inlocuiti de Cardoso si Batin

’68 Cartonas galben pentru Todea

’68 GOOOL Gaz Metan!!! Gazdele preiau din nou conducerea pe tabela de marcaj, gratie reusitei lui Vitinho. Brazilianul a punctat cu o lovitura de cap, din centrarea lui Frasinescu

’54 GOOOL Pandurii!!! John Ibeh executa si transforma lovitura de la 11 metri, egaland pentru oaspeti

’53 Penalty pentru Pandurii! Maxim a fost faultat in careu de Markovic, iar arbitrul a aratat punctul cu var

’46 Doua schimbari facute la pauza de Gaz Metan Medias: ies Bawab si Vukadinovic, inlocuiti de Nicandro si Muth

’46 Inceputul reprizei secunde

’45+1 Fluier de pauza la Medias, acolo unde gazdele de la Gaz Metan conduc cu 2-1 in meciul cu Pandurii Targu Jiu

’45+1 Ocazie pentru Pandurii! Mihai Pintilii a fost la un pas de egalare, insa sutul sau, trimis catre coltul lung, nu a prins spatiul portii aparate de Plesca

’41 GOOOL Pandurii!!! Valentin Lemnaru reduce din diferenta pentru oaspeti, reusind sa marcheze dintr-o situatie de unu la unu cu portarul mediesenilor, Razvan Plesca

’27 Cartonas galben pentru Zoran Markovic

’25 GOOOL Gaz Metan!!! Florin Lazar executa si transforma penalty-ul, iar gazdele isi dubleaza avantajul

’24 Cartonas galben pentru Viera

’24 Penalty pentru Gaz Metan Medias! Viera l-a faultat in careu pe Bawab, iar arbitrul a indicat punctul cu var

’21 Un nou sut al lui Voiculet este blocat de aparatorii medieseni

’16 Voiculet trage periculos, insa nu reuseste sa il invinga pe portarul Plesca

‘7 GOOOL Gaz Metan!!! Zoran Markovic inscrie cu o lovitura de cap, in urma unei lovituri de colt executate de acelasi Ciprian Petre

‘2 Mediesenii au o lovitura libera din jumatatea de teren a oaspetilor, insa Markovic trimite pe langa poarta, cu o reluare pe spate la o centrare semnata de Ciprian Petre

‘1 Fluier de inceput al meciului dintre Gaz Metan Medias si Pandurii Targu Jiu, din etapa a XXVII-a a Ligii I

GAZ METAN: Plesca – Frasinescu, Lazar, Markovic, Vukadinovic – Todea, Issa Ba – Avram, Bawab, Petre – Vitinho;
Antrenor: Cristian Pustai;

PANDURII: Mingote – Ungurusan, Viera, Rada, Vlad – Voiculet, Pintilii, Nistor – Maxim, Lemnaru, Ibeh;
Antrenor: Petre Grigoras;