FINAL / Etapa a XXVII-a / Dinamo Bucuresti – Ceahlaul Piatra Neamt 3-2. „Cainii” sunt din nou liderii Ligii 1, insa cu mari emotii!

Duminica, 22 aprilie, Dinamo si Ceahlaul s-au intalnit pe stadionul din „Stefan cel Mare”, in etapa a XXVII-a a Ligii 1. In urma infrangerii suferite pe teren propriu a liderului CFR Cluj in fata Concordiei, dinamovistii au tras tare si au reusit sa invinga Ceahlaul cu 3-2, astfel redevenind liderii Ligii I.
 In urma unei reprize extrem de modeste, Alexe a realizat o dubla imediat cum a inceput repriza secunda, minutele ’50 si ’53. La nici 10 minute mai tarziu, Danciulescu a reusit sa securizeze victoria, numai ca nu asa avea sa se termnine partida. Nemtenii nu s-au pierdut cu firea si au atacat pana in ultima secunda, reusind sa revina in joc in ultimele minute de prelungire ale jocului! Badescu si apoi Golubovic au inscris in minutule ’90 si ’93, insa cam tarziu pentru un nou rezultat surpriza al etapei.

In meciul tur, Dinamovistii au avut un meci de exceptie la Piatra Neamt, supunand Ceahlaul cu un 5-0 nemilos.

Echipele care vor evolua:

DINAMO: Balgradean – Luchin, Grigore, Moti, Scarlatache – Rus, Kone, Curtean – Danciulescu, Niculae, Alexe
Rezerve: Naumovski, Platini, Bucsa, Tames, Stratila, Tucudean, Musat
Antrenor: Dario Bonetti

CEAHLAULl: Jovic – Dumitras, Cazan, Ichim, Tepes – Achim, Monroy – Muscalu, Golubovic, Stana – Constantinescu
Rezerve: Villadsen, Druga, Vasile Popa, Badescu, Onciu, Forminte, Vitelaru
Antrenor: Costel Enache

FINAL

90’+3 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL CEAHLAUL! Golubovic reduce din diferenta din centrarea lui Muscalu. Ceahlaul a profitat de amorteala totala din tabara dinamovista

90’+1 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL CEAHLAUL! Badescu inscrie golul de onoare in urma unui contraatac scoala!

90′ Stratila patrunde cu mingea la picior, intra in careu, cade, dar nu primeste penalti.

82′ Alexandru Ichim este inlocuit cu Marius Onciu.

79′ Moti vede iar galben pentru un fault dur din spate si vede al doilea galben si implicit pe cel rosu

79′ Stratila centreaza destul de slab de pe dreapta pe jos, mingea este deviata cu noroc la Kone, al carui sut trece insa peste poarta.

76′ Iese si Curtean si intra Platini.

76′ Alex Curtean se accidenteaza si el si face semne ca vrea schimbare

73′ Niculae il faulteaza pe Ichim in careul Ceahlaului, intr-un duel pentru balon.

71′ Stratila ii ia locul in teren lui Grigore care nu mai poate continua partida.

68′ Grigore cade pe umar dupa un duel aerian si acuza dureri. Doctorii il  scot pe margine ca sa-i acorde ingrijiri.

66′ Tames intra in locul lui Danciulescu.

62′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo! Danciulescu reia cu capul din viteza si il invinge pe portarul nemtean din 9 metri. Pasa decisiva a fost trimisa de Niculae.

58′ Marius Niculae primeste cartonasul galben si va lipsi etpa viitoare cu FC Brasov.

57′ Ionut Badescu il inlocuieste pe Daniel Stana.

53′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLL DINAMO. Alexe prinde un sut napraznic si reuseste dubla!

50′ GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL DINAMO. Marius Alexe deschide scorul cu o lovitura de cap din careul mic, dupa o centrare excelenta din corner, de la Curtean.

48′ Moti vede galben pentru un fault din spate. Opt jucatori ai lui dinamo sunt pasibili de suspendare daca iau galben in acest meci

46′ Inceputul reprizei secunde

FINAL

40′ Muscalu vede galben pentru tragere de tricou.

32′ Jovic retine fara probleme un sut trimis de Niculae pe spate, destul de plasat

30′ Joc foarte slab in aceasta prima jumatate de ora. Ceahlaul are ca principal scop sa nu primeasca gol, iar Dinamo nu reuseste sa faca mare lucru in ofensiva

19′ Marius Alexe depaseste doi adversari pe contraatac, dar nu-l poate depasi si pe al treilea la 25 de metri de poarta Ceahlaului si pierde balonul

8′ Curtean trimite periculos in fata portii pentru Danciulescu, acesta reia spre poarta, dar Jovic este la post.

4′ Luchin vede galbenul pentru un fault dur asupra lui Monroy.

1′ Inceputul meciului