Guardiola a predat armele: „Madridul poate sarbatori titlul! Acum are loc transferul de putere!”

Antrenorul lui FC Barcelona, Pep Guardiola a abandonat lupta pentru titlu, dupa infrangerea suferita de catalani pe Camp Nou in fata eternei rivale, Real Madrid, scor 1-2.

Tehnicianul echipei detinatoare a trofeului Champions League crede ca ‘galacticii” lui Mourinho sunt deja invingatorii actualei editii a Primerei Division, singura scuza a catalanilor fiind programul extrem de incarcat al Barcelonei.

„Felicit Madridul pentru succes si pentru titlul pe care-l pot sarbatori. In 4 ani am fost rasplatiti cu atatea trofee, insa acum are loc transferul de putere. Se simte c-am jucat mult din august incoace si Real a profitat de slabiciunile noastre.

Am pierdut cateva mingi la inceput, ne-am clatinat dupa golul primit. Am revenit si puteam marca pana la pauza, iar in repriza a doua am avut o alta atitudine. Am facut un meci bun, am creat destule pericole si mai multe ocazii decat in alte zile. Am folosit multi tineri si asta este foarte bine. N-am avut deloc senzatia ca am fost inferiori Madridului, poate numai cu exceptia ultimelor 6-7 minute”, a declarat Guardiola la sfarsitul meciului.

Dupa victoria de sambata seara, Real Madrid s-a distantat la 7 puncte de Barcelona, cu doar 4 etape inainte de final, astfel ca sansele ca elevii lui Mourinho sa piarda titlul sunt minime.