Bundesliga: Si dupa etapa a 32-a semnele de intrebare au ramas, participantele la cupele europene ca si echipele retrogradate urmand sa fie decise in urmatoarele doua saptamani

Ultimele meciuri programate la ore diferite au avut loc in aceasta duminica, pentru ca in saptamanile ce urmeaza partidele etapelor cu nr. 33 si 34 se vor disputa in ziua de sambata toate de la aceeasi ora: 16,30. Este o traditie pentru a garanta un anumit fair-play dar experienta multor ani nu a dezvaluit pana acum incercari de masluire si nici manopere discutabile…

Multumite cu un punct: AUGSBURG – SCHALKE 1-1 (1-1)

SGL-Arena. Spectatori: 30 000. Arbitru: Christian Dingert. Au marcat: Langkamp (7), Huntelaar (37). Cartonase galbene: Metzelder, Baier, Callsen-Bracker, Hosogai, Oehrl, Matip, Jones.

Augsburg: Jentzsch – Verhaegh, Callsen-Bracker, S.Langkamp, Ostrzolek – Baier (76 Moravek), Hosogei –Ndjeng (86 Kapplani), Koo, Bellinghausen (88 Werner) – Oehrl;

Schalke: Unnerstall – Uchida Matip, Metzelder (44 Escudero), Höwedes – Jones, Holtby – Farfan (83 Höger), Raul (90 Pukki), Obasi – Huntelaar.

Asigurarea ramanerii in Bundeslga respectiv calificarea directa pentru Champions League, iata obiectivele diferite ale celor doua echipe care au circumscris intalnirea. Gazdele au avut un start-fulger, dupa numai ateva minute deschizand scorul. Ndjeng a executat un corner de pe partea dreapta si Langkamp care s-a inaltat mai sus decat adversarii a trimis balonul cu capul in poarta de la circa 8 metri, 1-0. Oaspetii a avut greutati in stapanirea iuresului gazdelor, iar in atac nu au legat aproape nimic. Treptat Schalke si-a aratat calitatile si a egalat. O minge lunga trimisa spre careul gazdelor fost ratata de fundasii centrali si Huntelaar a sutat printre cei doi, 1-1. Olandezul a reusit astfel al 25-lea gol al sau egalandu-l in clasamentul golgeterilor pe Mario Gomez. In ansamblu, FCA a fost mai buna de-a lungul celor 90 de minute si ar fi meritat toate cele trei puncte. Statistica: suturi: 15-5, cornere: 5-1, posesia mingii: 44-56.

Oaspetii o surpriza: HANNOVER – FREIBURG 0-0

AWD-Arena. Spectatori: 49 000. Arbitru: Guido Winkmann. Au marcat: Cartonase galbene: Freis.

Hannover: Zieler – Cherundolo, Haggui, Pogatetz, Pander – Schmiedebach, Stindl, Rausch – Schlaudraff (75 Carlitos) – Ya Konan, Abdellaoue (61 Sobiech);

Freiburg: Baumann – Sorg, Diagne, Ginter, Rosenthal – Schmid, Makiadi, Guede (75 Hühn), Caligiuri – Putsila (72 Jendrisek), Freis (89 Santini).

Misiunea gazdelor a fost foarte dificila in fata unei echipe bine organizate si exemplare la capitolul disicplina tactica. Totusi, la capatul primului sfert de ora Abdellaoue a avut o mare ocazie sutand balonul de la cativa pasi in portar. Oaspetii insa nu au venit doar sa se apere, avand numeroase actiuni ofensive periculoase, „prima vioara“ fiind Rosenthal, jucatorul crescut la juniorii lui Hannover ! De la jumatatea primei reprizei, oaspetii au controlat jocul avand mai multe finalizari. Dupa pauza a ramas acelasi joc deschis, avantat, ofensiv fiind pur si simplu de admirat metamorfoza prin care a trecut echipa din Breisgau, avand in formatia de start sase jucatori proveniti de la juniori, ea fiind de opt etape neinvinsa. Dupa 13 puncte in tur ea a realizat 24 in retur ! Statistica: suturi: 16-10, cornere: 4-4, posesia balonului: 56-44.