FINAL / Etapa a XXVII-a / CS Mioveni – Rapid Bucuresti 1-2. Cel putin pana duminica „giulestenii” sunt la un punct de primul loc!

Rapid a obtinu o victorie importanta in deplasare cu „lanterna rosie” a clasamentului, CS Mioveni, echipa pe care a invins-o cu 2-1.  „Alb-visinii” si-au manifestat setea de victorie inca de la inceputul partidei, Herea inscriind la 3 minute dupa fluierul de start al partidei. Nastasie a restabilit egalitatea abia in minutul 28, scorul conservandu-se pana la pauza.In mitanul secund,Rapidul a avut un joc lipsit de vlaga, mai periculosi in atac fiind jucatorii echipei gazde. Cu toate acestea cei care au inscris au fost”giulestenii”, prin Deac, care in minutul 68 a inchis tabela de marcaj, aducand trei puncte pretioase pentru Rapid, care urca pe locul 2 al clasamentului, depasind Steaua si Dinamo, „cainii” avand totusi un meci in minus.

Vezi cum s-a desfasurat meciul

93′ Final de meci.

87′ Pavlovic vede si el cartonasul galben.

85′ Pavlovic il inlocuieste pe Grigorie.

84′ Pancu primeste galben pentru simulare, dupa ce a cazut prea usor in careul advers.

83′ Andrei Nila il inlocuieste pe Ispir.

80′ Voicu trece usor printre fundasii rapidisti, dar sutul sau nu prinde carul portii.

76′ Herea este avertizat pentru simulare.

74′  Cosereanu intra pe teren in locul lui Zuluf.

71′ Zuluf primeste cartonasul galben pentru proteste.

69′ Iese Baicu, intre Eugen Craciun.

67′ Pancu il inlocuieste pe Grigore.

66′ Deac deviaza usor o pasa trimisa de Roman, dar Popescu este pe faza si respinge.

63′ GOOOOOOL Rapid! Nicolae Grigore suteaza peste apararea Mioveniului, Deac reia cu capul si inscrie!

59′ Stefan Grigorie ete in offside.

57′ Roman trimite mingea in careu, acolo unde nici Deac, nici Herea nu reusesc sa reia spre poarta.

54′ Joc dezlanat al Rapidului, Mioveniul se apropie greoi de poarata lui coman, dar tot mai des.

47′ Ilie Baciu primeste cartonasul galben pentur un fault din spate asupra lui Mihai Roman.

46′ Incepe a doua repriza.

45PAUZA

39′ Mare ocazie a Mioveniului!  Coman scoate in extremis, cu piciorul, un sut pe poarta din centurl careului trimis de Zuluf.

32′ Ayza este avertizat pentru un fault in timpul unui duel aerian cu Burca.

28′ GOOOOL Mioveni! Zuluf il serveste excelent pe Nastasie care se strecoara usor printre fundasii rapidisti si inscrie ca din senin, restabilind egalitatea.

21′ Cretu primeste cartonasul galben pentru fault si nu va juca in meciul de saptamana viitoare.

20′  Herea patrunde periculos in careu, depasindu-l pe Miulescu, dar la pasa spre Stefan Grigorie, Popescu intervine si prinde balonul.

18′ Olteanu respinge cu capul din plonjon o centrare puternica in careu trimisa de Cretu.

17′ Mioveniul are un nou corner. Zuluf centreaza, dar Grigorie respinge excelent.

14′  Nastasie bate un corner de pe partea stanga. Coman boxeaza slab mingea pana la Ayza, care suteaza mult peste poarta.

12′ Grigorie a executat o lovitura libera de pe aprtea dreapta, dar mingea se izbeste de Voicu.

11′ Mihai Olteanu este avertizat pentru proteste.

7′ Mioveniul incearca sa restabileasca rapid egalitate, dar Ayza este in offside.

‘4 GOOOOOOL Rapid! Herea a primit in interiorul careului, de la Grigorie, a trecut de Miulescu si a inscris fara probleme pe langa portarul advers.

‘1 A inceput meciul.

Mioveni: Oct. Popescu – I. Voicu, Miulescu, M. Olteanu, I. Baicu – G. Enache, Ispir, Naidin, C. Nastasie, Zuluf – Ayza

Rapid: Coman – Creţu, Burca, Oros, Bozovici – N. Grigore, Alexa, Grigorie – Sburlea, Herea, Deac.

Sursa foto: „ProSport”