FINAL / EL CLASICO: FC Barcelona – Real Madrid 1-2. Khedira si Cristiano Ronaldo duc Realul aproape de titlul cu numarul 32! Vezi video!

Sambata seara, „centralul” Undiano Mallenco a dat startul unui nou El Clasico, a 164-a intalnire in campionat intre Barcelona si Real. Cele mai puternice echipe din lume, FC Barcelona, campioana en titre a Spaniei si a lumii si Real Madrid, vicecampioana Spaniei s-au luptat cu titlul pe masa, iar madrilenii au avut, in sfarsit, castig de cauza! Khedira a deschis scorul in minutul 17, iar la pauza „albii” intrau cu un nesperat 0-1. Cu toate ca posesia a fot inca odata de partea catalanilor acestia nu si-au creat prea multe ocazii de egalare, insa au reusit sa egaleze in minutul 71 prin nou intratul, Alexis Sanchez. Doua minute s-au bucurat catalanii, pentru ca Ronaldo a scapat pe contraatac si a refacut avantajul de un gol, 1-2. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, astfel ca Madridul este foarte aproape de a castiga un nou titlu in Primera. In urma acestui rezultat, Realul si-a marit distanta de Barcelona, 7 puncte fiind diferenta dintre cele doua rivale, cu 4 etape inainte de finalul campionatului!

Echipele care vor evoluat:

BARCELONA: Valdés – Dani Alves, Mascherano, Puyol, Adriano – Busquets, Xavi, Thiago – Iniesta, Messi, Tello

REAL MADRID: Casillas – Arbeloa, Ramos, Pepe, Coentrao – Xabi Alonso, Khedira – Cristiano Ronaldo, Özil, Di María – Benzema

FINAL

89′ Callejon intra in locul lui Benzema

86′ Mascherano vede cartonasul galben.

85′ Mascherano trage de la mare distanta, mingea se duce mult peste.

81′ Fabregas intra in locul lui Tello.

78′ Granero vede si el galben.

77′ Ozil vede cartonasul galben.

77′ Khedira suteaza surprinzator, mingea e deviata in corner.

75′ Granero intra in locul lui Di Maria.

74′ Pedro intra in locul lui Adriano.

73’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL REAL MADRID! Ronaldo inscrie cu un sut pe langa Valdes din 15 metri, dupa o actiune de contraatac!

71′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLL BARCELONA! Sanchez egaleaza dupa ce Messi a destabilizat apararea „albilor”

69′ Alexis Sanchez intra in locul lui Xavi.

68′ Xavi suteaza din afara careului, insa balonul trece putin pe langa bara din dreapta lui Casillas

66′ Benzema scapa in banda dreapta, dar nu mai are forta sa schimbe directia.

63′ Messi faulteaza in atac si madrilenii mai respira un pic

59′ Plimba mingea catalanii, insa fara sa puna probleme lui Casillas. Defensiva se descurca foarte bine

55′ Ocazie Barca!Tello primeste excelent in careu, dar suteaza mult peste poarta din 8-9 metri!

53′ Scapa singur Ronaldo, insa de la margine se fluiera offside, dar portughezul se face ca n-aude si baga mingea in poarta. Scapa fara galben

52′ Tello suteaza puternic, din unghi, insa mingea se duce pe langa poarta.

48′ Xabi Alonso vede cartonasul galben.

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

44′ Ozil patrunde in banda dreapta, dar greseste pasa decisiva desi se afla intr-o pozitie ideala si Mascherano respinge!

43′ Pepe vede cartonasul galben pentru faulturi dure repetate

42′ Repriza se apropie de final, iar Barcelona inca nu reuseste sa-si domine adversarul asa cu o stie cel mai bine, iar madrilenii rezista incredibil de neasteptat

38′ Thiago suteaza din 25 de metri, dar mingea trece mult pe langa poarta

31′ Ronaldo suteaza mult pe langa poarta din afara careului.

26′ Incredibila ocazie pentru Barca! Xavi, servit excelent de catre Messi, ajunge singur cu Casillas, insa sutul acestui este atins usor de capitanul Realului si balonul iese milimetric in corner!!

24′ Messi incearca o noua pasa decisiva, si aceasta gresita, insa catalanii domina total in aceste minute

20′ Messi incearca o pasa decisiva spre Iniesta, dar „albii” resping.

17’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL REAL MADRID. Khedira deschide scorul in urma unei lovituri de cap a lui Pepe respinsa in fata de Valdez!

14′ Gol anulat pentru Barcelona! Tello a patruns in banda stanga, dar a fost surprins in offside.

12′ Iniesta reia cu calcaiul din 14 metri, dar mingea se duce pe langa poarta.

11′ Benzema, gasit bine de Alonso, trage de la 20 de metri, dar Valdes retine.

7′ Dani Alves recupereaza o minge si scapa singur spre poarta, dar Casillas iese excelent la margine careului si respinge

4′ Ronaldo are prima ocazie de gol, insa lovitura de cap este respinsa in corner

1′ Inceputul meciului

Gazdele meciului din aceasta seara nu au probleme mari de lot. Presa din Spania a semnalat, totusi, o problema in sanul echipei catalane. Un conflict intre tehnicianul Josep Guardiola si fundasul Gerard Pique, ultimul nemultumit de faptul ca a devenit rezerva. In formula din aceasta seara, in defensiva, catalanii ii vor avea pe langa Pique sau Adriano pe Dani Alves, Mascherano si Carles Puyol. La mijloc, Xavi,  Iniesta si Busquets vor evolua din primul minut in spatele pieselor de rezistenta, Leo Messi, Alexis Sanchez si posibil Pedro.

Pe langa duelul Barca – Real vom avea parte de un duel Leo Messi vs Cristiano Ronaldo. Ambii au cate 41 de goluri marcate in aceasta editie de La Liga. Pe Camp Nou, Messi a marcat 28 de goluri, in timp ce Ronaldo, in partidele jucate departe de Bernabeu, a punctat de 20 de ori.

La oaspeti, Jose Mourinho mizeaza pe un unsprezece foarte asemanator cu cel folosit la Munchen. Totusi doua modificari esentiale se prefigureaza in formula start: nu se stie daca Coentrao va juca titular, Marcelo fiind favorit in aceasta seara, in timp ce Mesut Ozil ar putea fi rezerva. Daca nimic nu se va schimba pana la ora jocului, „albii” ar putea intra in teren in formula Casillas – Arbeloa, Marcelo, Pepe si Sergio Ramos – fundasi, la mijloc, Sami Khedira, Xabi Alonso, Di Maria sau Mesut Ozil, Kaka, Cristiano Ronaldo si Gonzalo Higuain. Acesta din urma pare totusi favorit sa-l inlocuiasca pe francezul Benzema, acesta fiind oarecum menajat pentru dificila partida de miercuri, returul cu Bayern din Champions League.

In ultimele 10 meciuri cu Barcelona, Real Madrid a castigat doar unul singur!

29.11.2010 – Barcelona – Real 5-0 (tur campionat)
16.04.2011 – Real – Barcelona 1-1 (retur campionat)
20.04.2011 – Real – Barcelona 1-0 (dupa prelungiri, finala Cupei Spaniei)
27.04.2011 – Real – Barcelona 0-2 (tur semifinale Liga Campionilor)
03.05.2011 – Barcelona – Real 1-1 (retur semifinale Liga Campionilor)
14.08.2011 – Real – Barcelona 2-2 (tur Supercupa Spaniei)
18.08.2011 – Barcelona – Real 3-2 (retur Supercupa Spaniei)
10.12.2011 – Real – Barcelona 1-3 (tur campionat)
18.01.2012 – Real – Barcelona 1-2 (tur „sferturi” Cupa Spaniei)