Bundesliga / Mainz si Wolfsburg risipesc punctele (0-0) si „indosariaza“ definitiv tema Europa League, aceasta ramanand doar o simpla dorinta

Nu neaparat adversarul preferat, din cele cinci meciuri de pana acum desfasurate la Mainz gazdele pierzand in fata „automobilistilor“ de patru ori, echipa locala s-a mobilizat in mod deosebit pentru acest meci dorind sa obtina toate cele trei puncte. Wolfsburg a aparut fara Patrick Helmes, care s-a accidentat la antrenamentul de joi, iar antrenorul gazdelor Thomas Tuchel a fost scurt sarbatorit primind  un tricoul al echipei sale pentru a suta prezenta ca antrenor principal…

Coface-Arena. Spectatori: 32 000. Arbitru: Robert Hartmann. Cartonase galbene: Madlung.

Mainz: Wettklo – Pospech, Kirchhoff, Noveski, Zabavnik (68 Caligiuri)– Polanski (83 Baumgartlinger), Soto – Choupo-Moting – Ivanschitz (45 Allagui), Zidan – Szalai.
Wolfsburg: Wolfsburg: Benaglio – Hasebe (46 Träsch), Russ, Madlung, Rodriguez – Polak, Jiracek (46 Jönsson) – Dejagah, Schäfer – Vierinha, Mandzukic.

Joc  vioi cu cateva situatii bune pentru gazde, care au dominat usor inceputul de partida, Zidan si Kirchhoff avand  sansa golului. Dupa circa 20 de minute oaspetii au echilibrat jocul avand la randul lor care ocazii excelente de a marca prin Mandzukic, Rodriguez si Dejagah de doua ori. Finalul reprizei a insemnat ocazia lui Zidan, cam egoist, el sutand pe langa poarta in loc sa-i paseze lui Szalai mai bine plasat.

La pauza, Mainz si-a intarit ofensiva cu Allagui, dar efectele in evolutie  si pe tabela de marcaj au fost neobservate. Au mai fost ici-colo cateva ocazii mai calde dar jocul in ansamblu a fost sub nivelul celui din prima parte. Cu acest rezultat problema Europa League a fost depusa la dosar, gazdele trebuind sa uite locul cinci din campionatul trecut si prezenta in cupele europene (ne amintim inca, Mainz a fost eliminata atunci de Gaz Metan Medias !), iar in cazul lui Wolfsburg sponzorul darnic (Volkswagen) se poate intreba daca investitia de circa 130 milioane pentru transferuri din ultimii ani trei ani au avut vreun rost.