Bundesliga: Hertha pierde acasa neasteptat in fata „lanternei rosii“ si probabil ca o va insoti pe aceasta in liga secunda

Mai multe jocuri au dominat ca importanta ziua  de sambata, inainte de toate confruntarile de la Berlin si  Köln cu insemnatate pentru evitarea retrogradarii, apoi partida  Bremen – Bayern, prima cu intentia de a  confirma  sansele pentru Europa League, a doua cu dorinta de a nu se face de rusine si in acelasi timp de a-si  menaja fortele in vederea  returului cu Real Madrid…

BREMEN – BAYERN 1-2 (0-0)

Weser Stadion. Spectatori: 42 100. Arbitru: Manuel Gräfe. Au marcat: Naldo (51, 75 – autogol). Cartonase galbene:

Bremen: Wiese – Stevanovic, Afolter, Naldo, Schmitz – Trybull – Hunt, Trinks (68 Arnautovic) – Junuzovic   – Rosenberg (81 Füllkrug), Pizarro.
Neuer – Rafinha, Gustavo, Timosciuk, Contento – Schweinsteiger, Pranjic (64 Kroos) – Usami, Müller, Olic (64 Ribery) – Petersen (70 Gomez).

Desi cu o formatire fara 8 titulari, Bayern a practicat sistemul obisnuit, cu posesia indelungata a balonului, dar insuficient de efectiva in fazele de finalizare. Strict statistic prima repriza a fost echilibrata. O lovitura de colt dupa pauza a dus la deschiderea scorului. A executat Junusovic,  Pizzaro a prelungit in fata lui Naldo si gol de la 3-4 metri, 1-0. Apoi Naldo s-a inscris inca odata pe lista marcatorilor de data aceasta insa in directia…gresita, el plasand balonul centrat de Ribery in proprie poarta, 1-1. Cu aducerea unor titulari, forta de joc a münchenezilor a sporit simtitor si Bayern a obtinut in ultimul minut golul victorie, Ribery marcand cu un sut sec din marginea careului lateral, 1-2. Bremen isi diminueaza simtitor sansele de a evolua in liga europeana.

HERTHA – KAISERSLAUTERN  1-2 (0-2)

Stadionul Olimpic. Spectatori: 45 000. Arbitru: Wolfgang Stark. Au marcat: Kirch (27), Wooten (39), Niemeyer (60).  Cartonase galbene: Ebert, Borysiuk, Kirch. Cartonas galben/rosu: Niemeyer.

Berlin: Kraft – Lell, Niemeyer, Holland, Bastians – Ottl, Rukavytsya (66 Ronny)-  Raffael, Torun (46 Eebert) – Ramos (46 Perdedaj), Lasogga;
Kaiserslautern: Sippel – Dick, Abel, Rodnei, Bugera – Borysiuk (90 Yahia) – Fortounis, Kirch, de Wit (82 Petsos), Sahan – Wooten (89 Wagner).

Gazdele au jucat in usoara superioritate de la inceput, dar acest fapt a dus oarecum la neglijente in  aparare, platite apoi foarte scump. La un reusit contraatac al oaspetilor, degringolada din defensiva lui Hertha l-a favorizat pe Kirch ramas nemarcat, acesta  marcand de la cativa pasi cu toata opozitia lui Kraft, 0-1. Un adevarat dus rece si care nu a ramas singurul, pentru ca berlinezii au jucat slab si in continuare de parca ei ar fi fost echipa fara salvare. Si oaspetii au profitat, dupa 21 de meciuri fara victorie, inscriind din  nou prin Wooten, 0-2. Publicul din tribune in stare de soc. La un corner, Niemeyer a reluat balonul centrat de Ebert, 1-2 readucand sperantele in randurile suporterilor. Intr-un final dominat de Hertha scorul nu a ai putut fi modificat, urmarile pentru echipa locala fiind nefaste.

KÖLN – STUTTGART 1-1 (0-0)

Rhein-Energie-Stadion. Spectatori: 50 000. Arbitru: Peter Sippel. Au marcat: Peszko (50), Cacau (71). Cartonase galbene: Niedermeier, Harnik.

Köln a jucat cu multa insufletire, a dominat duelurile pentru balon, reusind mai multe actiuni ofensive datatoare de sperante indeosebi dupa aflarea rezultatului de la Berlin.  Angajamentul echipei din Colonia a fost rasplatit dupa pauza. Un balon pierdut la linia de margine de Tasci a ajuns la Podolski, iar acesta dupa doua fente reusite l-a deschis pe Peszko care marcat din careul mic, 1-0. Cacau a egalat cu un gol spectaculos, balonul sutat de acesta lovind ambele bari laterale (!) si ricosand in plasa, 1-1. In ultimele minute a domnit prudenta fiecare echipa dorind sa apere punctul datator de sperante.

HOFFENHEIM – LEVERKUSEN  0-1 (0-0)

Rhein-Main-Arena. Spectatori: 28 000. Arbitru: Felix Brych. Au marcat: Schürrle (79). Cartonase galbene: Beck.

Hoffenheim a fost echipa mai activa sub toate aspectele, atacand sustinut, cu mai multe suturi (6-2) si cornere (3-0), dar Babel si Salihovic au ratat. Oaspetii cu mari  probleme in organizarea jocului in prima repriza. Acelasi aspect al jocului in repriza a doua, chiar putin antrenant si plictisitor, executia formidabila a lui Schürrle, sut plasat de la circa 20 metri fiind singura stralucire in aceasta parte a jocului, sut care a insemnat 3 puncte pentru gazde, mai ales ca in minutul 85 Leno a aparat un penalti executat de Salihovic, acordat cu usurinta de arbitru la un  presupus hent in careu al lui Castro.

NÜRNBERG – HAMBURG  1-1 (0-0)

easyCredit-Stadion. Spectatori: 40 000. Arbitru: Peter Gagelmann. Au marcat: Son (59), Didavi (65). Cartonase galbene: Jarolim.

Partida foarte echilibrata in tot cursul primei reprize, oaspetii fiind nevoiti sa renunte dupa 23 de minute la portarul Drobny acesta accidentandu-se la o ciocnire cu Pekhart. In locul lui a intrat Neuhaus. Dupa pauza, Hamburg a aratat ceva mai multa insistenta, ea reusind sa deschida scorul prin acelasi Son, care cu golul din partida anterioara cu Hannover a asigurat succesul echipei sale. Bucurie de scurta durata pentru ca dupa putin timp gazdele au egalat prin Didavi, acesta profitand de eroarea de plasament a lui Bruma si inscriind din apropiere.