FINAL / Etapa a XXVII-a / Steaua Bucuresti – SC Vaslui 0-1. Wesley produce prima infrangere pentru Stoichita in Templu! Suporterii i-au cerut demisia, iar lui Porumboiu sa se urce pe Maybach!

Vineri, 20 aprilie, Steaua Bucuresti a intalnit pe stadionul Ghencea una dintre cele patru concurente la titlu, SC Vaslui. Din pacate pentru „ros-albastri”, la primul meci mai important in acest retur, s-au inclinat in fata vasluienilor, scor 0-1, unicul gol al partidei fiind inscris de Wesley, in minutul ’59. In urma acestui rezultat, Valslui egaleaza Steaua si Dinamo in clasament, fiecare echipa avand 49 de puncte, cu  trei mai putin decat liderul CFR, care are un meci mai putin disputat.

Echipele care au evoluat:

STEAUA: Tatarusanu – Geraldo, Chiriches, Gardos, Latovlevici – Bourceanu – Chipciu, Tatu, Radut, Tanase – Rusescu
Antrenor: Mihai Stoichita

SC VASLUI: Borjan – Mialnov, Papp, Marius Constantin, Paito – Raul Costin, Anderson – Adailton, Wesley, Sanmartean – Bello
Antrenor: Augusto Inacio

Click aici pentru a reaincarca pagina
91′ Se striga „Demisia!” din tribune.

90′ Tatarusanu iese la aproape 40 de metri de propria poarta, respinge mingea din fata unui adversar dar degajeaza apoi pana la Temwanjera, al carui sut de la 50 de metri ocoleste poarta goala

89 ‘Borjan pareaza fenomenal un sut violent expediat de Mihai Costea din careu. Temwanjera impiedica apoi ca mingea sa iasa in corner.

85′ Borjan iese inspirat si extrem de periculos in marginea propriului careu si respinge din fata lui Florin Costea care scapase decisiv spre poarta.

84′ Tatu paseaza pentru Florin Costea, acesta incearca sa patrunda in viteza pe langa Marius Constantin, insa pierde mingea in careu

81′ De minute bune nu se joaca nimic. Steaua incearca sa puna mai multa presiune in careul advers, insa nu poate depasi apararea vasluienilor

73′ Schimbare si la Vaslui: iese Yero Bello si intra Temwanjera.

72′ Tibi Balan intra la Steaua si iese Mihai Radut.

71′ Sanmartean vede galben pentru un fault asupra lui Costea

69′ Florin Costea intra in locul lui Chipciu, care este insotit de fluieraturi din tribune la iesirea de pe teren

66′ Tanase suteaza din alergare, de la 20 de emtri, insa Borjan scoate in corner

59′ Nicolae Stanciu intra si iese Raul Costin

59’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL VASLUI!. Wesley reia cu capul de langa Geraldo si Tatu si-l invinge pe Tatarusanu!

56′ Mihai Costea intra in locul lui Rusescu

53′ Ocazie mare Vaslui! Adailton bate un corner, de pe dreapta, mingea ajunge la Wesley a carui lovitura de cap cu pamantul trece pe langa poarta!

47′ Papp vede galbenul in urma unui fault asupra lui „Dodel”

46′ Se reia meciul

PAUZA

45′ Degeaba a dominat Steaua prima repriza, pentru ca ocaziile clare de gol au lipsit

38′ Ocazie Vaslui! Raul Costin centreaza periculos de pe dreapta, Yero Bello apare bine in careu, dar trimite slab cu capul din 4-5 metri, balonul iesind in aut de poarta

34′ Adailton executa direct spre poarta, dar mingea trece peste.

33′ Yero Bello incearca o patrundere in zona centrala dar este obstructionat de Geraldo. Se acorda lovitura libera pentru Vaslui.

30′ Ia un galben si Raul Costin pentru un fault asupra lui Tanase.

29′ Latovlevic primeste galben pentru un fault asupra lui Adailton

25′ Mihai Radut centreaza la coltul lung, unde Borjan iese aiurea si se acorda corner

16′ Ocazie Steaua! Mingea ramane la stelisti dupa ce Adailton rateaza interventia, insa Chipciu nu reuseste sa reia din 3-4 metri!

15′ Anderson vede galben pentru un fault din spate la Tatu

12′ Raul Costin suteaza cu efect din afara careului, dar pe centrul portii Tatarusanu retine fara probleme.

10′ Lovitura libera de pe stanga, Chipciu centreaza lung la bara a doua, Borjan retine, dar cade cu mingea in afara terenului. Corner

9′ Adailton urca in viteza pe dreapta, intra in careu, unde este ajuns de Latovlevic, care deposedeaza.

7′ O actiune periculoasa a vasluienilor, in margine careului, este stopata de stelisti.

6′ Adailton centreaza inalt din lovitura libera din lateral, dar mingea nu ajunge la Wesley fiind respinsa de defensiva stelista.

5′ Prima actiune buna a meciului apartine stelistilor, dar centrarea buna a lui Latovlevic este prinsa de Borjan. Actiunea s-a finalizat in urma a peste 10 pese a stelistilor!

1′ Mai exact, 23 000 de oameni sunt prezenti in tribunele stadionului Ghencea

1′ Inceputul partidei

1. liviu spune:

Ce legatura are echipa probabila a lui Dinamo cu meciul acesta, joaca de la butoane 🙂 ?