FINAL / Etapa a XXVII-a / Astra Ploiesti – Otelul Galati 3-1. Dubla lui Fatai si Spadacio au ingenuncheat Otelul!

Vineri, 20 aprilie, Astra a intalnit pe teren propriu  campioana en-titre Otelul. Ploiestenii s-au impus destul de lejer, scor 3-1, la pauza 1-0. Golurile au fost marcate de Spadacio, primul gol in Liga I de la revenire si Fatai, dubla in minutele ’44 si ’80. Pentru galateni, Didi a egalat in minutul ’64.

Echipele care au evoluat:

ASTRA: Lung jr. – Barboianu, Gaman, Oprsal, Júnior Morais – B.Patrascu, Fl.Patrascu – W.De Amorim, Spadacio, Al.Stan – Fatai

Antrenor: Mircea Rednic

OTELUL: Branet – Rapa, Perendija, Sg.Costin, Salagean – L.Iorga, Giurgiu, Filip, Štromajer – Pena, Didi;
Antrenor: Dorinel Munteanu

FINAL

80′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ASTRA! Fatai scapa si el pe contraatac si reuseste dubla!

78′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ASTRA! Spadacio duce din nou Astra in avantaj dupa ce scapa singur pe contraatac fata in fata cu Branet.

75′ Branet respinge cu destule probleme un sut expediat de Fatai.

73′ Bajenaru vede galben pentru un fault dur

64′ GOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL OTELUL! Didi restabileste egalitatea cu un sut din 2 metri, dupa ce Pena si Sarghi ratasera pe rand egalarea la aceeasi actiune!

53′ Faza buna de atac a ploiestenilor, nigerianul Fatai face ce vrea cu Filip, insa Perendija respinge din careu centrarea lui Amorim.

47′ Didi trimite din prima, o centrare venita de la Bus din corner, insa balonul trece putin pe langa

46′ S-a reluat jocul

PAUZA

44′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL ASTRA! Fatai inscrie din penalti!

43′ Penalti pentru Astra! Perendija il faulteaza in careu pe Fatai!

37′ Bajenaru patrunde in pozitie centrala spre poarta dar este agatat din spate de Filip. Jucatorul Otelului primeste cartonasul galben.

20′ Fatai se inalta bine la o centrare din corner, insa nu reuseste sa trimita spre poarta si apararea galateana respinge din careu.

15′ Spadacio trage din coltul careului mare, insa resping in corner galatenii

12′ Didi faulteaza in atac si ploiestenii reiau atacurile sterile

8′ O noua pasa in fata pentru viteza lui Fatai trimisa de Spadacio

8′ Joc foarte linistit in aceste prime minute. Pana acum nicio actiune concludenta de atac. Se joaca prudent, mai mult in zona mediana.

4′ Fatai incearca sa ajunga la o pasa in adancime in careul advers, dar mai repede la minge ajunge Branet, care intervine la picioarele atacantului

1′ Inceputul meciului