Oltchim, la prima infrangere dupa trei ani! La Cluj, vicecampioana „U” Jolidon Cluj s-a impus cu 29-27 intr-o restanta din campionatul intern!

Campioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea a pierdut, miercuri, la Cluj, in sala vicecampioanei „U” Jolidon Cluj, scor 29-27 (13-15), intr-un meci restant din etapa a 26-a a Ligii Nationale, acesta fiind prima infrangere a valcencelor dupa trei ani in compionatul intern. La meci au asistat si jucatori ai echipei de fotbal Universitatea Cluj, insotiti de antrenorul Claudiu Niculescu.

Partida a fost extrem disputata cu rasturnari de scor (8-8, min. 15 , 24-21, min. 48 si 29-27, la final). Oltchim s-a vazut nevoita sa se predea in fata vicecampioanei, in prima repriza fiind nevoita sa renunte la pivotul Oana Manea, chiar de ziua sa de nastere, ajungand la spital, cu arcada sparta, in urma unei interventii dure. Nici clujencele nu au scapat fara victime, interul Laura Oltean fiind accidentata grav la genunchi, tot in prima repriza.

Ultimul meci pierdut de Oltchim in campionatul intern a fost pe 11 februarie 2009, tot in deplasare, cu Rulmentul Brasov (scor 41-36), iar in 11 martie 2011, „U” Jolidon era echipa care termina la egalitate cu valcencele, tot la Cluj, scor 31-31.