Liga Europa (semifinale, mansa tur): Sporting Lisabona – Athletic Bilbao 2-1; Atletico Madrid – Valencia 4-2. Madrilenii sunt ca si calificati in finala, Sporting si Bilbao continua lupta si in retur

Joi seara, Sporting Lisabona si Atletico Madrid au obtinut victorii importante in turul semifinalelor Europa League, in fata lui Athletic Bilbao, respectiv Valenciei si au luat optiuni serioase pentru calificare in ultimul act, care se va juca pe 9 mai, la Bucuresti, pe „National Arena”.

Pe „Jose Alvalade”, elevii lui Sa Pinto au aut emotii cu „calaii” „granzilor” de la Manchester United si Schalke 04, care au deschis scorul la 10 minute dupa pauza, prin Aurtenetxe. Bascii au s-au retras, apoi, preferand sa joace pe contre, in timp ce lusitanii au atacat cu indarjire. In cele din urma, reduta oaspetilor a cedat si fundasul stanga argentinian Emiliano Insua a restabilit egalitatea, in minutul 76. Cinci minute mai tarziu, spaniolul Diego Capel inscria golul victoriei, care nu avea sa opreasca si iuresul „alb-verde” pornit catre careul formatiei antrenate de Marcelo Bielsa. A ramas 2-1, iar totul se va decide in retur.

La Madrid, pe Vicente Calderon, Atletico primea vizita conationalilor de la Valencia. Castigatoarea Europa League din 2010 a inceput tare, iar Radamel Falcao deschidea scorul in minutul 18, dupa ce Diego si Adrian Lopez trecusera pe langa aceasta oportunitate. Oaspetii si-au revenit pe finalul primei reprize si au reusit sa egaleze prin Jonas, in prelungiri. Madrilenii s-au dezlantuit in mitanul secund, iar Miranda a facut 2-1 la patru minute de la reluare. Dupa o tresarire a celor din Valencia, Adrian Lopez semna golul desprinderii pentru gazde, in minutul 55. Falcao a realizat „dubla” cu executie de exceptie (’79), ajungand la cel de-al 32-lea gol marcat in acest sezon, in toate competitiile. Cand totul parea terminat, in prelungirile partidei, Ricardo Costa a inchis tabela la 4-2, salvand „de doi lei” sperante pentru „lilieci”, care in retur trebuie sa invinga la trei goluri pe teren propriu pentru a merge la Bucuresti.

Sporting Lisabona – Athletic Bilbao 2-1 FINAL
Stadion: „Jose Alvalade”, Lisabona, Portugalia
Au marcat: Insua ’76, Capel ’81 / Aurtenetxe ’55

Sporting Lisabona: Rui Patricio – Pereira, Polga, Xandao, Insua, Carrico, Schaars, Martins, Izmailov, van Wolfswinkel, Capel; Antrenor: Sa Pinto;

Athletic Bilbao: Iraizoz, Iraola, Ekiza, Amorebieta, Aurtenetxe, Herrera, Iturraspe, De Marcos, Susaeta, Llorente, Muniain; Antrenor: Marcelo Bielsa.

Atletico Madrid – Valencia 4-2 FINAL
Stadion: „Vicente Calderon”, Madrid, Spania
Au marcat: Falcao ’18, 79; ’41 Miranda; Adrian ’55 / Jonas ’45+3, Ricardo Costa 90+4

Atletico Madrid: Courtois, Juanfran, Miranda, Dominguez, Filipe Luis, Mario Suarez, Gabi, Turan, Diego, Adrian, Falcao; Antrenor: Diego Simeone;

Valencia: Diego Alves, Ricardo Costa, Rami, Victor Ruiz, Mathieu, Feghouli, Topal, Tino Costa, Jordi Alba, Soldado, Jonas; Antrenor: Unai Emery.