Guardiola nu critica jocul superdefensiv al londonezilor si considera ca sunt favoriti la finala: „Chelsea este favorita acum!” / Di Matteo: „Sansele sunt in continuare egale”

Victoria la limita obtinuta de Chelsea in fata Barcelonei, miercuri seara, scor 1-0, in prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, nu l-a determinat pe tehnicianul italian Roberto Di Matteo sa-si piarda echilibrul. Antrenorul londonezilor considera ca ambele echipe au sanse egale la calificarea in finala: „Sansele sunt in continuare impartite in mod egal. Mai avem de disputat mansa retur pe teren strain si aceasta se anunta una extrem de dificila. Sunt multumit de rezultat, dar nu suntem decat la jumatatea drumului„. De partea cealalta, Pep Guardiola, antrenorul catalanilor, considera ca formatia londoneza are prima sansa la calificarea in finala Ligii Campionilor: „Chelsea e favorita dupa acest rezultat, insa noi avem la dispozitie 90 de minute sa facem tot posibilul pentru a merge mai departe”…

Chelsea a castigat la limita mansa tur, cu 1-0, gratie reusitei lui Drogba din minutul 45+2, atunci cand ivorianul, pe contraatac, a reluat din careu o centrare excelenta venita de la Ramirez.

Barcelona a dominat meciul la capitolul posesie si ocazii de gol, jucatorii catalani trimitand de doua ori mingea in bara, ultima data chiar la ultima faza a meciului, si in alte cateva situatii au trecut de putin pe langa gol, asa cum s-a intamplat in ultimele minute la lovitura de cap a lui Puyol, scoasa in extremis in corner de portarul Cech

Returul semifinalei Barcelona – Chelsea are loc marti, 24 aprilie, pe Nou Camp.