FINAL / Liga Campionilor (semifinale, mansa tur): Chelsea – Barcelona 1-0. Catalanii, la prima infrangere in acest sezon de LC . Drogba, eroul de pe Stamford Bridge!

Chelsea si Barcelona s-au intalnit miercuri seara pe Stamford Bridge, in partida-tur a celei de a doua semifinale a Ligii Campionilor. Dupa ce cu o seara in urma, Bayern a invins Realul acum a fost randul catalanilor sa se incline in fata londonezilor! 1-0, golul izbavitor fiind inscris de Drodba la ultima faza a primei reprize. Tot la ultima faza, dar a  meciului, Busquets reia in bara, iar Pedro, pe respingere,  nu reuseste sa egaleze din 4 metri

Echipele care au evoluat:

CHELSEA: Cech – Ivanovic, Cahill, Terry, Cole – Lampard, Mikel – Ramires, Meireles, Mata – Drogba
Rezerve: Turnbull, Essien, Malouda, Bosingwa, Torres, Kalou, Sturridge

BARCELONA: Valdes – Alves, Puyol, Mascherano, Adriano – Busquets, Xavi, Iniesta – Cesc, Messi, Alexis
Rezerve: Pinto, Bartra, Thiago, Piqué, Pedro, Keita, Cuenca

Click aici pentru a reactualiza informatiile

FINAL

88′ Ocazie Barca! Bate Messi periculos in careu, Puyol reia cu capul pe spate, insa Cech respinge spectaculos in corner

87′ Drogba vede cartonasul galben la un fault asupra lui Messi.

82′ Barcelona domina, dar Chelsea reuseste sa se apere excelent.

79′ Alcantara intra in locul lui Fabregas.

76′ Busquets vede cartonasul galben pentru un fault la Ramires in marginea terenului.

74′ Kalou intra in locul lui Mata

71′ Pedro vede si cartonasul galben.

69′ Lovitura libera de la 20 de metri pentru Barca. De data asta bate Xavi dar imprecis si balonul trece peste bara.

69′ Ramires vede cartonasul galben pentru un fault la Messi

66′ Pedro intra in locul lui Alexis Sanchez.

65′ Messi trage in zid din lovitura libera de la 20 de metri.

62′ Alexis Sanchez incearca o patrundere in careu, dar faulteaza in atac.

58′ Dani Alves suteaza din 20 de metri peste poarta!

57′ Ocazie Barca! Alexis Sanchez trimite pe langa poarta din sase metri, singur cu Cech!

51′ Adriano patrunde superb, trage cu piciorul drept din 20 de metri, dar Cech respinge.

46′ Inceputul reprizei secunde. La Londra ploua ca-n povesti!

PAUZA

45’+1 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL CHELSEA! Drogba inscrie in urma unei pase superbe a lui Ramirez, scapat singur spre poarta dupa un balon pierdut la mijloc de Messi!

43′ Ocazie Barca! Fabregas suteaza plasat pe langa Cech, dar Cole scoate salvator din fata portii goale.

34′ Ashley Cole intervine salvator in careu si degajeaza din fata lui Dani Alves

28′ Lovitura de cap a lui Messi din 12 metri, insa balonul este trimis destul de plasat si Cech este imbatabil!

26′ Fabregas combina frumos, intra in careu, il dribleaza pe Cahill, insa Cech nu pote fi invins atat de usor

25′ Iniesta trece de Cahill in banda stanga, intra in careu si este deposedat de englez prin fault, insa centralul nu da penalty!

22′ Xavi suteaza in blocaj din marginea careului. Mingea se duce in corner.

19′ Mata trage din 15 metri cu exteriorul piciorului stang. Mingea se duce peste poarta.

18′ Ocazie Barcelona! Messi scoate in careu la Iniesta, sutul acestuia e respins in fata, dar Fabregas trage defectuos din sapte metri!

11′ Chelsea are o ocazie importanta de a inscrie dupa o balbaiala in careul catalanilor, insa Cahill nu reuseste sa traga spre poarta lui Valdes din 6-7 metri!

8′ Ocazie Barcelona! Iniesta il angajeaza pe Sanchez, chilianul este singur cu Cech, insa lobul trece de portar si cade pe bara!

6′ Scapa Drogba catre poarta, insa ivorianul incearca sa-l pacaleasca pe Puyol si pierde balonul

3′ Minge in adancime catre Drogba, insa ivorianul preia prea lung.

3′ Primele trei minute de joc, Barcelona a mangaiat balonul si a aratat ca jocul specific nu s-a shimbat deloc.

1′ Inceputul partidei. Barca are lovitura de start a partidei

Chelsea si Barcelona s-au infruntat de patru ori in dublele eliminatorii ale Ligii Campionilor, catalnii reusind sa obtina de trei ori calificarea. Cu toate acestea, catalanii au obtinut doar o singura victorie pe Stamford Bridge, cu 2-1, in sezonul 2005/2006. Singura calificare a lui Chelsea in dauna Barcelonei a avut loc in perioada in care Jose Mourinho s-a aflat pe banca londonezilor.