FINAL / Liga Campionilor (Semifinale, mansa tur): Bayern Munchen – Real Madrid 2-1. Gomez produce prima infrangere a galacticilor in LC in minutul 89!

Marti seara, pe stadionul Allianz Arena, nemtii de la Bayern Munchen au primit vizita spaniolilor de la Real Madrid, in mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor.  Bavarezii s-au impus in cele din urma cu 2-1, gratie golului marcat de Mario Gomes in minutul 89! In prima repriza, Ribery a deschis scorul in minutul 16, pentru ca imediat dupa pauza, Ozil sa egaleze din pasa lui Cristiano Ronaldo, care in afara de pasa decisiva si alte doua lovituri libere executate modest, nu a facut nimic pe teren.
 Echipele care au evoluat:

Bayern: Neuer – Lahm, Badstuber, Boateng, Alaba – Kroos, Schweinsteiger, Luiz Gustavo, Robben, Ribery – Gomez.

Real Madrid: Casillas; Arbeloa, Ramos, Pepe, Coentrao – Khedira, Alonso, Di Maria, Ozil – Cristiano Ronaldo, Benzema.

FINAL

90’+1 Marcelo intra urat la Muller si scapa numai cu galben desi un rosu era mult mai indicat

90′ Higuain vede galbenul pentru proteste

89′  GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLL BAYERN!! Gomez servit excelent in careul mic de catre Lahm, il invinge pe Casillas fara probleme. Din nou Lahm la ridiculizat pe Coentrao, fiind servantul perfect pentru Gomez, care in cele din urma a inscris.

87′ Gomez cade in careul mic contrat de Ramos si apoi de Coentrao, dar nu se da nimic, in ciuda protestelor vehemente din partea nemtilor. Interventia la balon a lui Ramos l-a enervat la culme pe „Super Mario”

86′ Gomez reia din careu o centrare a lui Lahm, care l-a cam facut pe partea dreapta pe Coentrao, insa balonul este prins de Casillas

84′ Higuain intra in locul francezului Benzema

82′ O balbaiala mica in careul madrilen, Coentrao respinge exact in piptul lui Pepe, iar stadionul cere penalty, inclusiv Ribery, dar nu se da nimic

82′ Joc pe contre, in ciuda faptului ca nemtii au mai mult posesia mingii.

80′ Granero se pregateste sa intre pe teren. O face in cele din urma si-l schimba pe Di Maria

77′ Robben incearca sa simuleze, dar nu se da nimic. La faza imediat urmatoare de atac a nemtilor, Ribery are mai mult noroc si Webb ii acorda o lovitura libera

76′ Ronaldo cere un fault, prins intre doi bavarezi, insa Webb nici macar nu se uita la lusitan. Joc modest al portughezului

75′ Ramos recunoaste faultul dur asupra lui Gomez si vede galbenul

72′ Inca o data Gomez rateaza de putin tinta. De aceasta data centrarea a venit din dreapta

71′ Incredibila ratare a lui Bayern. Din nou Ramos il serveste ideal, tot cu pieptul, pe Gomez, insa acesta se pripeste si suteaza mult peste, singur singurel din careul mic!!

70′ Ribery cade spectaculos de langa Arbeloa, insa impresia este ca francezul incearca sa simuleze tot mai des.

69′ Marcelo intra in locul autorului golului madrilen, Mezut Ozil

68′ Incearca spaniolii sa plece pe contraatac, dar nu resusesc, Ronaldo este impedicat sa joace un balon si nemtii sunt tot mai periculosi

67′ Trei minute de asediu la poarta madrilena nu se soldeaza cu nicio ocazie de gol, desi multe baloane au cazut in careul lui Iker

64′ Lahm vede si el galbenul pentru o interbentie asupra lui Di Maria

62′ Ocazie Bayern! Gomez scapa sngur in careul madrilen, insa interventia dura a lui Pepe il ajuta pe Casillas sa intervina. Stadionul cere penalty, insa a fost un duel corp la corp pentru balon

61′ Schweinsteiger, modest, este inlocuit de Muller

60′ Di Maria vede galbenul pentru lovirea balonului dupa fluierul arbitrului

58′ Alaba treage puternic de la vreo 30 de metri, insa balonul trece mult peste

56′ Coentrao vede galbenul pentru o intrrae dura la Kroos

54’GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL REAL! Ozil, servit foarte bine de Cristiano in fata portii goale, indeplineste o simpla formalitate. Inainte de pasa decisiva, Ronaldo scapase singur si nu reusise sa-l invinga pe Neuer unu la unu!

52′ Robben isi face un balon din dreapta catre interior, trece de vreo doi jucatori madrileni, insa alege sa suteze puternic, dar multe peste

49′ Ocazie Real! Benzema patrunde lejer pe stanga, in careu, insa este blocat de Boateng chiar in momentul sutului.

47′ Coentrao, la marginea careului bavarez, insa sutul portughezului este respins de Boateng

46′ Inceputul reprizei secunde

PAUZA

45+1′ Bate Kross, insa mingea se opreset in zid. Modsta executie!

45′ Gomez obtine o lovitura libera de la 23 de metri. Faza extrem de periculoasa!

41′ Ocazie Bayern. Gomez patrunde in careu, excelent servit de Kross, insa sutul in forta este respins spectaculos de Iker. Cornerul se executa, dara fara umari

40′ Benzema face o schema in margine careului mic, insa sutul este blocat de Alaba si Neuer este la post

39′ Kroos il face din preluare pe Pepe, insa nu mai poate ajunge balonul

38′ Curajoasa patrunderea tanarului Alaba in partea stanga, insa centrarea nu este precisa si Arbeloa respinge

36′ De data asta Robben nu mai scapa de galben, in urma unui picior ridicat prea sus asupra lui Coentrao

35′ Robben il faulteaza pe Ronaldo in marginea terenului si Alonso bate lovitura libera.

33′ Ronaldo suteaza, din nou, din lovitura libera, mingea este deviata de zid cu mana si ajunge in bratele lui Neuer. Lusitanul cere hent, dar Web este de neclintit

32′ Badstuber vede primul cartonas galben in urma unui fault asupra lui Di Maria.

30′ Ronaldo trece de doi fundasi, la marginea careului bavarez, insa suteaza in forta mult pe langa

29′ Robben face ce vrea cu Ramos pe partea dreapta de atac a nemtilor, insa centrarea periculoasa a olandezului este respinsa de Arbeloa

28′ Bastian prinde un sut bun cu pamantul, din afara careului, dar balonul trece pe langa bara din dreapta lui Iker

27′ Nemtii sunt nemti, iar atunci cand au balonul ataca mult mai linistiti

26′ Spaniolii incearca baloane in adancine, insa nemtii sunt la post si nu au probleme. Usor cam disperati jucatorii lui Mourinho care vor sa egaleze pana la pauza

22′ Ronaldo executa o lovitura libera, de la 25 de metri, in stilul caracteristic, insa balonul trece peste bara transversala

20′ Kroos scapa pe contraatac, il angajeaza in pozitie viitoare pe Gomes, insa acesta isi prelungeste balonul foarte mult si nu mai poate tine balonul in teren

16′ GOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL BAYERN. Ribery suteaza din interiorul careului, in urma unui corner respind gresit, cu pieptul, de Ramos!

15′ Meciul este destul de tensionat in aceste minute. In urma unei actiuni mai inchegate a bavarezilor, Ribery cade jenant in careu cerand penalty, dar Webb nu este atat de usor de pacalit

10′ De remarcat pana in acest minut, jocul foarte bun reusit la mijlocul terenului de catre Di Maria, care a reusit destule recuperari

7′ Ocazie Real. Benzema, servit excelent de Khedira, patrunde spre careu si suteaza pe sus, insa Neuer respinge spectaculos in corner

6′ Incearca Alonso un balon lung catre Di Maria, insa argentinianul nu reuseste preluarea

4′ Kroos centreaza in interiorul careului, din lovitura libera de la 30 de metri, insa balonul este respins cu greu de catre madrileni

3′ Lahm centreaza periculos, insa Casillas nu se teme si retine balonul

1′ Partida este arbitrata de englezul Howard Webb. Nemtii au lovitura de incepere a meciului

1′ Inceputul meciului

Bayern Munchen
Bavarezii au inceput actualul sezon fiind repartizati in ”grupa mortii” alaturi de Napoli, Manchester City si Villarreal, terminand grupa pe primul loc. Au urmat meciurile din optimi cu Basel, de care au trecut cu un incredibil 7-0 in retur, dupa ce in tur au pierdut cu 0-1, si de Marseille, in sferturile de finala, cu un identic 2-0.

Jupp Heynckes – antrenorul echipei Bayern Munchen

„Vom vedea doua echipe intr-o forma buna si nu stiu care poate fi numita favorita. Stiu Real Madrid foarte bine, au evoluat foarte mult in ultimul sezon si ne vom astepta, din partea lor la o adevarata ofensiva pe terenul lor.

Cristiano Ronaldo va evolua pe partea stanga, insa este un jucator care este prezent pe tot terenul si poate evolua pe orice post, deci nu va fi datoria dor a lui Philipp Lahm sa ii tina piept, ci a intregii echipe. Evident, am o strategie, insa jucatorii de pe teren vor decide soarta meciului. Avand finala, aici, in Munchen, este o motivatie in plus pentru noi. Este o sansa unica, in viata, sa joci ultimul act al unei competitii, acasa la tine. Sunt multe asteptari de la aceasta partida. Veti vedea un meci interesant, spectaculos, nu doar in atac, ci si in defensiva”.

Rezultatul din weekend

Sambata: Bayern – FSV Mainz 0-0
Au evoluat: Neuer; Rafinha, Boateng, Badstuber, Contento; Tymoshchuk, Schweinsteiger; Robben, T Müller (Kroos 79), Alaba (Ribéry 46); Olić (Gomez
61)

*** Daniel Van Buyten va rata meciul din aceasta seara, fiind indisponibil inca din 20 ianuarie cand a suferit a suferit o fractura de metatarsian. Nici Breno nu va juca, acesta avand probleme la un genunchi.

Real Madrid

Portughezul Jose Mourinho, la al doilea sezon pentru Real Madrid, a defilat in acest sezon din Champions League. „Galacticii” au castigat toate meciurile din grupa in care au fost repartizati alaturi de Ajax, Olympique Lyon si Dinamo Zagreb, echipa primind doar doua goluri. In optimi, rusii de la CSKA Moscova nu a reusit sa le puna prea multe probleme  fiind invinsi pe Bernabeu cu 4-1, dupa ce in tur au fost egali, 1-1, iar in sferturi, surpriza sezonului, Apoel Nicosia s-a multumit cu cele doua goluri inscrise la Madrid, insa primind 8 in total in cele doua manse.

José Mourinho, antrenor

„Nu avem ce sa pierdem in Liga Campionilor. Singurul lucru pe care l-am pierdut in acest sezon, este Cupa Spaniei. Acum ne concentram pe Liga Campionilor si pe campionatul din Spania. Nu am niciun dubiu legat de echipa de start. Stiu cine va intra pe teren si cine va sta pe banca. La acest gen de meciuri stiu echipa cu cateva zile inainte. Nu va voi dezvalui nimic din echipa de start, insa va pot spune doar ca stiu cat de important este un jucator precum Kaka la astfel de intallniri.

Bayern este o institutie. Au tot ceea ce trebuie sa aiba un club mare si au tot ce le trebuie sa ajunga in finala. Insa, putem scrie istorie si putem sa facem urmatorul pas. Bayern are multe calitati individuale si sunt si un colectiv puternic, de asemenea. Si au un antrenor mare, Jupp Heynckes. Ei joaca un fotbal minunat. Nu cred ca suntem favoriti. Mai importanta decat opinia mea, sunt cele ale unor mari experti, ca Franz Beckenbauer si Ottmar Hitzfeld, care cred ca Bayern este favorita, conform unltimelor noastre intalniri. Va fi un meci interesant”.

Sambata: Real Madrid – Real Sporting de Gijón 3-1
(Higuaín 37, Ronaldo 74, Benzema 82; De las Cuevas 30 pen)
Au evoluat: Casillas; Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo; Khedira, Şahin; (Benzema 46), Callejón (Di María 46), Özil, Ronaldo; Higuaín (Granero 76)

*** Jose Mourinho nu poate conta, la meciul cu Bayern, pe Ricardo Carvalho si Lassana Diarra care s-au intors la antrenamente, dupa accidentari, insa nu au facut deplasarea de la Munchen.

*** Marcelo si Ángel Di María au revenit dupa accidentari si sunt disponibili

*** Cele doua cluburi s-au mai intalnit de patru ori in semifinale in cupele europene, Bayern a castigat de trei ori (1976, 1987 si 2001), Madrid reusind o singura data sa se impuna (2000).

Mai trebuie spus ca cele doua echipe s-au intalnit de 18 ori in competitiile europene, bavarezii avand palmaresul pozitiv: 10 victorii fata de cele 6 ale madrilenilor si doar 2 egaluri. Ultima intalnire intre cele doua echipe s-a intamplat in 16-imile Ligii Campionilor, sezonul 2006-2007, atunci cand nemtii s-au impus acasa cu 2-1, insa spaniolii, desi au invins si ei la Madrid cu 3-2, au trebuit sa se declare infranti, datorita golurilor mai multe marcate de adversari in deplasare!

In 2000 Realul a castigat trofeul in dauna Valenciei, iar in anul urmator, Bayern a castigat trofeul, invingand in finala pe aceeasi Valencia!